MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Budowa obwodnicy Opatowa i łącznika północnego. Jak idą prace? Zobacz zdjęcia z budowy

Sandra Krakowiak
Zobacz w naszej galerii jak idą prace na obwodnicy Opatowa i łączniku północnym. Więcej na kolejnych zdjęciach
Zobacz w naszej galerii jak idą prace na obwodnicy Opatowa i łączniku północnym. Więcej na kolejnych zdjęciach GDDKiA Kielce
Drogowcy prowadzą intensywne prace przy budowie obwodnicy Opatowa. Kierowcy i mieszkańcy mogą oglądać już efekt tych prac. Co raz wyraźniej widać trasę oraz obiekty mostowe. Zobaczcie na zdjęciach co już zostało wykonane.

Prace na budowie obwodnicy Opatowa na półmetku

Wszystko idzie zgodnie z planem. W ubiegłym roku rozpoczęły się roboty budowlane na obwodnicy Opatowa w ciągu drogi krajowej numer 9 i łączniku północnym drogi krajowej numer 74 do obwodnicy. Tymi odcinkami pojedziemy w pierwszej połowie przyszłego roku.

- Budowa obwodnicy Opatowa przekroczyła w bieżącym roku półmetek. Ogólne zaawansowanie prac wynosi ponad 60 procent, a samych robót ziemnych około 80 procent. Wiosną bieżącego roku rozpoczęły się pierwsze roboty bitumiczne. Na końcowym odcinku budowanej dwujezdniowej trasy głównej S74 w okolicach Okaliny o długości około 2 kilometrów ułożona została podbudowa asfaltowa, czyli pierwsza warstwa bitumiczna, na której układane będą jeszcze dwie warstwy nawierzchni – informuje kielecki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Układanie podbudowy rozpoczęło się również na początkowym odcinku budowanej drogi krajowej numer 9. Ta warstwa ułożona została na dwujezdniowym fragmencie drogi krajowej numer 9 o długości około 600 metrów.

Jak informują drogowcy, wykonane zostały konstrukcje ustrojów nośnych trzynastu z czternastu obiektów mostowych, w tym czterech estakad oraz konstrukcje sześciu dużych przepustów ekologicznych.

Kontynuowane są prace przy zbrojeniu i betonowaniu konstrukcji nośnych mostów i wiaduktów. Na 11 obiektach betonowanie konstrukcji zostało wykonane

Widoczne są już także konstrukcje nośne trzech wiaduktów budowanych nad łącznikiem północnym drogi krajowej numer 74. Na jednojezdniowej trasie kontynuowane są roboty ziemne.

Zobaczcie aktualne zdjęcia z budowy obwodnicy Opatowa, z końca czerwca 2024

Obwodnica Opatowa – ważna inwestycja

Obwodnica powstaje na terenie trzech gmin: Opatów, Lipnik i Sadowie. To bardzo wyczekiwana inwestycja przez mieszkańców. Przez miasto przebiegają dwie ważne trasy krajowe o bardzo dużym natężeniu ruchu: Sulejów - Kielce – Kraśnik oraz Radom – Ostrowiec Świętokrzyski - Rzeszów. Przez miasto obie te trasy biegną jednym śladem, wąską ulicą, między ciasną zabudową, co sprawia, że w godzinach szczytu Opatów jest zakorkowany. W ciągu doby przez miasto przejeżdża kilkanaście tysięcy pojazdów. Obwodnica Opatowa uwolni miasto od ruchu tranzytowego, zatorów i spalin, poprawi jakość życia mieszkańców oraz bezpieczeństwo i komfort podróżujących tranzytem.

Na około 12-kilometrowym odcinku drogi krajowej numer 9 i drogi ekspresowej S74 zaprojektowanych zostało 20 obiektów inżynierskich, w tym 14 mostów, wiaduktów i estakad oraz 6 dużych przepustów ekologicznych. Inwestycja zakłada budowę, w większości po nowym śladzie, odcinka dwujezdniowej drogi krajowej numer 9 klasy GP (droga główna ruchu przyspieszonego) o długości 5,1 km i odcinka dwujezdniowej drogi ekspresowej S74 o długości 6,5 kilometrów. Obwodnica biec będzie po południowo-zachodniej stronie Opatowa.  Na skrzyżowaniu obecnej drogi krajowej 74 z nowym przebiegiem drogi krajowej 9, a także na włączeniu przyszłej S74 do istniejącej drogi krajowej9 budowane są bezkolizyjne ronda. 

W ramach obwodnicy Opatowa planowane są dwa węzły drogowe. Pierwszy węzeł Opatów, na skrzyżowaniu istniejącej drogi krajowej numer 9 z jej przyszłym przebiegiem i z budowanym tzw. łącznikiem północnym do drogi krajowej 74. Drugi węzeł powstanie w Marcinkowicach - węzeł Marcinkowice, na skrzyżowaniu planowanej drogi ekspresowej S74 z projektowaną drogą krajową numer 9, zapewniający skomunikowanie z drogą wojewódzką  numer 757 do Staszowa. 

Łącznik uzupełni drogową inwestycję

Uzupełnieniem obwodnicy Opatowa będzie trzykilometrowy jednojezdniowy łącznik w ciągu drogi krajowej 74 poprowadzony na północ od miasta. Dzięki budowie łącznika, kierowcy podróżujący na trasach Kielce - Lublin oraz Radom - Ostrowiec Świętokrzyski - Annopol - Kraśnik, nie będą musieli wjeżdżać do miasta.  Inwestycja połączy węzeł na drodze krajowej numer 9, planowany w ramach obwodnicy Opatowa, z drogą krajową numer 74 w okolicy Adamowa. 

W inwestycji powstaną obiekty inżynierskie zlokalizowane na trzech skrzyżowaniach z drogami powiatowymi. Na łącznik będzie można wjechać poprzez dwa ronda.

Koszt budowy obwodnicy i łącznika to ponad 461 milionów złotych. Z obu odcinków korzystać będziemy w 2025 roku.

Zobaczcie aktualne zdjęcia z budowy obwodnicy Opatowa, z końca czerwca 2024

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie