Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budynek Urzędu Miasta w Kielcach został podświetlony na złoto. Co to za akcja? [ZDJĘCIA]

Agata Kowalczyk
Agata Kowalczyk
Budynek kieleckiego Ratusza w tym tygodniu jest podświetlony na złoto. W ten sposób Kielce włączyły  się w kampanię „Złoty Wrzesień” , która ma na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat nowotworów u dzieci.
Budynek kieleckiego Ratusza w tym tygodniu jest podświetlony na złoto. W ten sposób Kielce włączyły się w kampanię „Złoty Wrzesień” , która ma na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat nowotworów u dzieci. Urząd Miasta Kielce
Budynek kieleckiego Ratusza w tym tygodniu jest podświetlony na złoto. W ten sposób Kielce włączyły się w kampanię „Złoty Wrzesień” , która ma na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat nowotworów u dzieci.

Przez tydzień, od 20 do 26 września budynek Ratusza będzie podświetlony na złoto. W ten sposób nasze miasto solidaryzuje się z osobami chorymi, ich rodzinami, opiekunami oraz tymi, którzy chorobę pokonali.

- Z wielką radością przyjęliśmy zaproszenie do wzięcia udziału w globalnej kampanii „Złoty Wrzesień". Wiemy, jak ważne jest dążenie do zapobiegania nowotworom, ale również zapewnienie równego dostępu do leczenia i odpowiedniej opieki dla wszystkich dzieci chorych onkologicznie – powiedział prezydent Kielc Bogdan Wenta.

W kampanii biorą udział organizacje, samorządy i podmioty prywatne z całego świata. W ubiegłym roku do kampanii przyłączył się Parlament Europejski, a do akcji przyłącza się coraz więcej miast i regionów z państw członkowskich Unii Europejskiej, w tym z Polski. Zagadnienia związane z nowotworami dzieci znalazły szczególne miejsce w opublikowanej w tym roku Europejskiej strategii walki z rakiem, która jest jednym z priorytetów Unii Europejskiej.

Organizatorem kampanii w Polsce jest Koordynator Parlamentu Europejskiego ds. praw dziecka Ewa Kopacz, we współpracy z Polskim Towarzystwem Onkologii i Hematologii Dziecięcej, któremu przewodniczy profesor Tomasz Szczepański.

Złota wstążka, która jest symbolem kampanii, nawiązuje do najcenniejszego kruszcu i reprezentuje największą wartość - zdrowie dzieci. Partnerzy kampanii, w geście solidarności, rozświetlają na złoto charakterystyczne dla danego regionu budynki.

Nowotwory są dziś główną przyczyną śmierci wśród dzieci po ukończeniu pierwszego roku życia. W 2020 roku, na terenie Unii Europejskiej chorobę zdiagnozowano u ponad 15 500 dzieci i nastolatków, a ponad 2 tysiące młodych pacjentów zmarło na raka.

W 2022 roku zostanie ustanowiona "unijna sieć młodzieży żyjącej z rakiem lub wyleczonej", która będzie łączyć młode osoby walczące z rakiem lub wyleczone i ich rodziny, a także formalnych i nieformalnych opiekunów. Szczególna uwaga poświęcona będzie działaniom, które mają ograniczyć niekorzystny wpływ choroby na edukację dzieci i młodzieży.

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto