Budzenie Sienkiewki w Kielcach zacznie się od czwartku do niedzieli. Jakie atrakcje nas czekają?

Paula Goszczyńska
Paula Goszczyńska
Jurek Mozolewski i Sebastian Michalski, organizatorzy Budzenia Sienkiewki.
Jurek Mozolewski i Sebastian Michalski, organizatorzy Budzenia Sienkiewki. Krzysztof Krogulec
Wielkimi krokami zbliża się dziesiąta - jubileuszowa - edycja Budzenia Sienkiewki. Liczne atrakcje jak co roku uprzyjemnią czas wszystkim kielczanom oraz osobom, które zdecydują się odwiedzić w tym czasie centrum stolicy regionu świętokrzyskiego. Kielce znów zaczną tętnić życiem. Na uczestników czeka w tym roku również wiele nowości i niespodzianek. Akcja potrwa od czwartku, 30 maja, do niedzieli, 2 czerwca.

Impreza skupi się w centrum miasta - ulicy Sienkiewicza, Rynku, Placu Artystów, Literatów i Wolności oraz placyku przed ZUS-em, muszli w Parku Miejskim i miejscu pomiędzy Urzędem Marszałkowskim i Wojewódzkim.

Czwartek i piątek
W czwartek odbędzie się pokaz technik kryminalistycznych, alkogogli i radiowozów policyjnych. Muzeum Wsi Kieleckiej zaprezentuje wiejską chatę ze smakołykami i wydawnictwami na temat dziedzictwa kulturowego dawnej wsi kieleckiej. Pod restauracją „Włoska” odbędzie się wydarzenie o nazwie Mała Italia. W jej ramach przygotowano występ Alberto Amatiego, grill i naleśnikarnia. Wzdłuż ulicy Sienkiewicza stanie jarmark świętokrzyski oraz zaprezentują się oldtimery i klasyki z czasów PRL. Przedszkole Zielony Domek zorganizuje warsztaty plastyczne, będzie można skorzystać z trampolin i zabaw ruchowo-plastycznych. Pod Urzędem Marszałkowskim zorganizowana zostanie 13 edycja oddawania krwi, a na Placu Wolności stanie czeskie wesołe miasteczko. Klub Maska w czwartek od godziny 17 prosto z balkonu zaserwuje najlepsze housowe hity ostatnich lat. Zagra Rezydent Marcin S w towarzystwie saksofonisty MJ Saxa. Będzie można podziwiać także urocze hostessy, które na Rynku rozdawać będą gadżety oraz bilety na najbliższe imprezy w Masce. Rozwiązując zagadki dotyczące klubu będzie można zdobyć zaproszenia na koncert Smolastego. W tym dniu można również zakupić bilety na koncert Modern Talking
oraz musical Archimedes.

W piątek zaprezentują się wojskowe wozy bojowe, o godzinie 16 odbędzie się dynamiczny pokaz ratownictwa medycznego, a o godzinie 15 prezentacja umiejętności psów służbowych Straży Ochrony Kolei. Straż Miejska wystawi mobilne miasteczko ruchu drogowego, koło fortuny, quizy i gry dla dzieci związane z bezpieczeństwem. Zaprezentowany zostanie także Smogowóz i drony do wykrywania smogu.

Sobota
W sobotę na kieleckim Rynku stanie kapsuła 5d Regionalnej Organizacji Turystycznej. O godzinie 14 spod pomnika Henryka Sienkiewicza ruszy kawalkada motocyklistów CK Riders. Tego samego dnia na Rynku zainteresowani będą mogli podziwiać pokaz musztry paradnej w wykonaniu Zakładu Doskonalenia Zawodowego. Wydział Kultury, Sportu i Promocji Miasta wraz z partnerami projektu Kielce-Raj w sobotę i niedzielę dla dzieci przygotują animacje zabaw, konkursy z nagrodami, prezentacje i warsztaty. Najmłodsi mogą także liczyć na koło fortuny, quizy i gry związane z bezpieczeństwem organizowane przez Straż Miejską. W Piekarniach pod Telegrafem usytuowanych przy ulicy Sienkiewicza, Paderewskiego oraz Placu Wolności uczestnicy będą mogli liczyć na bezpłatny słodki poczęstunek. Sobota to również dzień koncertów. Na scenie na kieleckim Rynku odbędą się liczne występy zespołów oraz pokazy. Zaprezentują się zespoły ludowe, soliści, grupy taneczne, ale także masowy pokaz karate dla dzieci z Kieleckiego Klubu Sportowego Karate.

12.00 spektakl teatralny w wyk.grupy TworzyMy (KUBUŚ)

12.20 występ zespołu ludowego WIERNA RZEKA

12.40 występ zespołu ludowego WINCENTOWIANI

13.05 występ szkolnego zespołu rockowego (szkoła CASIO)

13.20 występ szkolnego zespołu rockowego (CASIO z Małogoszcza)

13.35 występ zesp.rockowego Girls Band (szkoła CASIO)

13.50 występ młodzieżowego zesp. ludowego PERŁOWE NUTKI

14.05 występ solistów DK ZAMECZEK

15.05 masowy pokaz karate dzieci z KKSK

15.15 występ taneczny formacji JUMP

W ramach IV edycji ŚWIĘTOKRZYSKIE NA WYBIEGU

organizowanej przez Biegacza Świętokrzyskiego zobaczymy:

15.20 spektakl teatralny THE GREATEST SHOW

15.35 spektakl teatralny KSP MUSICAL

15.50 występ solistów z MDK w Kielcach (studio piosenki EWiTA)

16.00 konkurs dla projektantów mody kieleckiej (w tym dzieci)

16.25 występ kawalera Orderu Uśmiechu -Tomasza Królaka

16.30 pokaz nowej kolekcji Ewy Łukawskiej ( w wykonaniu Klubu

Modnej Babeczki)

17.00 soliści z MDK w Kielcach (studio piosenki MARZENIE)

17.20 wspólny fitness z Wiolettą Jończyk

17.30 minirecital skrzypcowy Mai Michalskiej

17.40 występ taneczno-muzyczny w stylu K-POP młodzieżowej

grupy ALTERNATIVE

17.55 aerobic z EXPERT FITNESS

18.10 koncert zespołu rockowego FOLYA

19.00 recital gitarowy Piotra Resteckiego

19.45 koncert zespołu PRIDE

Dodatkowo o godzinie 18 na Kadzielni odbędzie się musicalowy spektakl familijny „Archimedes” (bilety na promart-kielce.pl, kupBilecik i bilety24). W sobotę każdy chętny będzie mógł także wziąć udział w akcji wojewody - Zrób dziecku paszport na Dzień Dziecka.

Niedziela
Zarówno w sobotę, jak i niedzielę na przemieszczającej się platformie odbędą się koncerty mobilne. Przy ulicy Sienkiewicza 67 można podziwiać giełdę rowerową, a o godzinie 12 odbędzie się przejazd Rowerowej Masy Krytycznej. O godzinie 12 swoje umiejętności zaprezentują psy służbowe Straży Ochrony Kolei. Tego dnia o godzinie 13 można liczyć na pokazy gimnastyczne w wykonaniu gimnastycy.pl, a także pokaz kalisteniki, akrobatyki i szermierki w wykonaniu Świętokrzyskiego Centrum Sportu. Biegacz Świętokrzyski zaprosi do wzięcia udziału w Rodzinnym sportowym festynie z nagrodami.

Atrakcje przez wszystkie dni
Przez cały czas trwania imprezy na kieleckim deptaku ustawione będą najnowsze modele samochodów, odbędą się pokazy gokartów F1. Kieleckie Wodociągi będą gasić pragnienie wodą z saturatora, a instruktorki z Centrum Odchudzania ExpertFitness zadbają o ćwiczenia aerobowe. Podczas Małej Italii na placu Literatów zapewnione zostaną włoskie atrakcje. Maskotki Jeżyk i Szop Pracz będą częstować na deptaku słodyczami, na placu Artystów i Rynku stanie dmuchane wesołe miasteczko. Na ulicy Sienkiewicza stanie jarmark świętokrzyski z lokalnymi produktami, a przy ZUS-ie strefa relaksu z palmami. Muzeum Zabawy i Zabawek zaprosi do retro zabaw, a Teatr Kubuś na prezentację lalek teatralnych. Nowością tegorocznego Budzenia Sienkiewki będzie prezentacja najnowocześniejszego rozwiązania związanego z naszą niedaleką przyszłością, makiety energooszczędnego domu przyszłości, aut elektrycznych. Ulica Sienkiewicza na całej długości zostanie udekorowana flagami.

W tym roku wiele nowości
Oprócz atrakcji, do których zdążyli się już przywiązać mieszkańcy, w tym roku przygotowano również wiele zaskakujących rozrywek.

W tym roku do akcji włączyła się Straż Miejska, która zaprezentuje smogowóz z kamerami, które pokażą skąd pojawia się smog.
Ciekawostką będą... żywe szachy, w czwartek na kieleckim Rynku. - Uczniowie Szkoły Podstawowej numer 32 będą przebrani w stroje figur szachowych. Dwaj profesjonalni szachiści będą prowadzić partię i figury, które zostaną zbite będą wynoszone na noszach przez sanitariuszy. To dość spektakularne widowisko i myślę, że zaciekawi zarówno tych, którzy znają się na szachach, jak również tych, którzy przyjdą tylko popatrzeć - wyjaśnia Jurek Mozolewski, organizator Budzenia Sienkiewki.

Domy przyszłości
Z ekologicznych projektów na Rynku będzie można obejrzeć makietę domu energooszczędnego.
- Domyprzyszłości.com zapraszają na Budzenie Sienkiewki. Będziemy mieć tam swoją własną strefę i pokażemy domy energooszczędne i przedstawimy w jaki sposób kompleksowo można sobie ułatwić życie w procesie budowlanym. Z nami to może być bardzo przyjemne. W ciągu dwóch, trzech tygodni otrzymać można cały, gotowy już produkt. Pomagamy tak naprawdę już od samego początku - począwszy od pozwolenia na budowę, postawienia domu, a docelowo nawet wyposażenia wnętrza - mówi Agnieszka Zapała, właścicielka firmy Modern Concept.

Lot balonem w nieznane...
W tym roku Budzenie Sienkiewki będzie naprawdę odlotowe. W piątek z kieleckiego Rynku wystartują balony ze zwycięską załogą turnieju o Puchar Gordona Benneta. - To zawody balonowe, które mają nastarszą tradycję na świecie, od 1906 roku - zaznacza Kamil Suchański, Przewodniczący Rady Miasta Kielce. - Polska ma w tej dziedzinie swoje zasługi, bo Polacy już szósty raz zwyciężają, ale pierwszy po 35 latach. Jeśli tylko pogoda dopisze to zapraszamy Państwa do podziwiania pięknych balonów - nie tylko na niebie, ale także w trakcie startowania - zachęca Kamil Suchański.

Co ważne, dla uczestników Odlotowego Budzenia Sienkiewki przygotowano niezwykłą niespodziankę. - Chcemy zorganizować konkurs, którego rozstrzygnięcie pozwoli być członkiem załogi balonowej - podkreśla Katarzyna Kwietniak, radna kielecka. - Konkurs będzie polegał na tym, że osoba, która ubierze się w sposób najbardziej odlotowy i dostosowany do lotu balonem, do tego wykaże się naprawdę stalowymi nerwami i brakiem lęku wysokości wygra konkurs, a co za tym idzie odbędzie dwugodzinny lot balonem w nieznane - dodaje Katarzyna Kwietniak. - Dokąd wiatr poniesie. Załoga jest naprawdę sprawdzona i na pewno będzie to niezapomniane przeżycie. Będziemy latać na wysokości około 1000 metrów nad ziemią, więc te nerwy naprawdę są potrzebne - uśmiecha się Kamil Suchański.

Organizatorzy zapraszają zainteresowane osoby do współpracy. Kontakt i więcej informacji: Jurek Mozolewski - adres -mail: [email protected], telefon: 534-334-834; Sebastian Michalski - e-mail: [email protected], telefon: 606-824-158.

ORGANIZATORZY I SPONSORZY BUDZENIA SIENKIEWKI
*

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Te imiona kiedyś były obciachem, a teraz biją rekordy popularności
Najpiękniejsze polskie cheerleaderki. Zdjęcia


Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy10 najdłuższych małżeństw w świecie show-biznesuWille i pałace najbogatszych Polaków. Zobacz, jak mieszkająTe kraje omijaj szerokim łukiem! Zobacz rankingIle kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?


ZOBACZ TAKŻE: Flesz – pszczoły wymierają grozi nam głód

v1">

Źródło: vivi24

Wideo

Komentarze 6

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
Klementynka
Czy to prawda,że w nocy Policjanci obudzili dwóch śpiących na ulicy Sienkiewicza.Po obudzeniu tłumaczyli ,że tona skutek "Budzenia Sienkiewki " tak się opili ze szczęścia,iż usnęli na chodniku..Jest jednak sukces bo zostali obudzeni ludzi zajmujących się budzeniem .Czy może bardziej sukces stróżów prawa?
G
Gość
Kielce to prymitywne miasto. Trochę smalcu oscypka kiełbasy i wszyscy zadowoleni. Michalski budzi Sienkiewkę 10 lat i nic. Marny z niego uzdrowiciel. Atrakcje lipa.
T
Tja
Panie Michalski. Zamiast robić cyrki to może otwórzcie sklepy 2 razy w tygodniu (np. we wtorek i czwartek) od 11 do 19? Zanim ogarnę się po powrocie z pracy (dzieci z przedszkola i szkoły, obiad i lekcje) to jest 18. Pozostają galerie handlowe. Sobota? Pranie, porządki i jest 14. Czy nie można otwierać w sobotę np. 11-15? Wtedy obroty będą większe, więc będziecie mogli nieco obniżyć ceny i klientów będzie więcej.
V
Vistula
Zróbmy jakąś zrzutkę, bo ten Michalski ma tylko jeden t-shirt, w którym jest na wszystkich zdjęciach w Echu.
T
Tutejszy
Trupa nie da się już obudzić. A pieprzenie o głupich "imprezach" raz do roku - zakrawa raczej na nekrofilię. Zaczął to Lubawski, a bezmyślnie kontynuuje to Wenta...
X
X
Ja przepraszam a jak to wpłynie na zwiększenie miejsc pracy dla mieszkańców Kielc?
Dodaj ogłoszenie