Budżet miasta i gminy Pierzchnica na 2020 rok. Nowe oświetlenie i inne ważne inwestycje. Zobacz co będzie zrobione

Paweł Więcek

Wideo

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
Radni Rady Miejskiej w Pierzchnicy jednomyślnie przyjęli budżet na rok 2020. Według uchwały budżetowej dochody gminy wyniosą 25 milionów złotych, a wydatki 25,7 miliona złotych. Zaplanowano dokończenie i wykonanie nowych, wielu ważnych i oczekiwanych przez mieszkańców inwestycji.

Zgodnie z przyjętym jednogłośnie przez radnych budżetem na 2020 rok, który wcześniej pozytywnie zaopiniowała Regionalna Izba Obrachunkowa w Kielcach, dochody Miasta i Gminy Pierzchnica mają wynieść 25 milionów złotych, wydatki ustalono na poziomie 25,7 milionów złotych. Planowany deficyt ma wynieść 700 tysięcy złotych. Pokrycie różnicy między dochodami a wydatkami nastąpi poprzez zaciągnięcie kredytu w wysokości 200 tys. złotych, a pozostała część zostanie pokryta z wolnych środków wynikających z rozliczeń kredytów z lat ubiegłych – informuje Skarbnik Miasta i Gminy Pierzchnica Krzysztof Cieślak.

Jak co roku największe wydatki zostaną poniesione na oświatę i świadczenia z pomocy społecznej.

Wydatki z podziałem na najważniejsze działy kształtują się następująco:

rolnictwo i łowiectwo – 662 tysiące złotych;

transport i łączność – 779 tysiące złotych;

gospodarka mieszkaniowa 1 111 tysiące złotych;

administracja – 2 532 tysiące złotych

oświata i wychowanie – 7 007 tysiące złotych w tym szkoły podstawowe 4 851 tysiące złotych, przedszkola 931 tysiące złotych, dowożenie uczniów do szkół – 423 tysiące złotych, stołówki szkolne – 573 tysiące złotych; pomoc społeczna – 1 536 tysiące złotych; dział „Rodzina” (środki na wypłatę świadczenia 500+, 300+ oraz świadczeń rodzinnych i z fundusz alimentacyjnego) – 7 243 tysiące złotych; gospodarka komunalna 2 957 tysiące złotych; oraz kultura 765 tysiące złotych.

Wydatki majątkowe zostały zaplanowane w wysokości 4 milionów złotych (w tym 2,6 miliona złotych to wydatki z udziałem środków pochodzących z Unii Europejskiej) – informuje Burmistrz Miasta i Gminy Stanisław Strąk.

Największe wydatki planuje się przeznaczyć na zadania: „Rozbudowa budynku szkoły podstawowej o salę gimnastyczną w Drugni” – 150 tysięcy złotych – kontynuacja zadania z roku 2019 (całkowity koszt inwestycji to 900 tysięcy złotych); „Odnawialnie źródła energii na terenie gminy Pierzchnica” – 1 603 tysięcy złotych w ramach inwestycji zostanie wybudowanych 105 indywidualnych instalacji odnawialnych źródeł energii na terenie gminy (instalacje fotowoltaiczne i instalacje solarne)– dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej do tego zadania wynosi 744 tysięcy złotych; „Inwestujemy w przyszłość – rewitalizacja Pierzchnicy” – 820 tysięcy złotych projekt ten obejmuje realizację w latach 2018-2022 zadań inwestycyjnych o wartości ogółem 4,2 milionów złotych, „Modernizacja, wymiana i dobudowa oświetlenia ulicznego na terenie gminy Pierzchnica” – 100 tysięcy złotych, „Rozbudowa oczyszczalni ścieków w Pierzchnicy etap I” – 650 tysięcy złotych w tym dofinansowanie unijne w kwocie 326 tysięcy złotych.

Ponadto gmina zaplanowała dotacje dla Powiatu Kieleckiego w wysokości 375 tysięcy złotych na realizację zadań na drogach powiatowych z dofinansowaniem pochodzącym z Funduszu Dróg Samorządowych na zadania „Przebudowa drogi powiatowej w miejscowościach Skrzelczyce i Pierzchnica”, „Remont drogi powiatowej na odcinku Pierzchnianka-Ujny”, „Remont drogi powiatowej na odcinku Podlesie przez wieś”. W ramach tych zadań zostanie zmodernizowanych około 6 kilometrów dróg powiatowych, a łączna wartość inwestycji przekroczy 2 miliony złotych.

Wydatki zaplanowane w ramach Funduszu Sołeckiego wyniosą 332 tysięcy złotych.

Należy podkreślić, że budżet zaplanowany na 2020 rok jest niewątpliwie bardzo ambitny i rekordowy pod względem wielkości, a zadania wchodzące do planu budżetowego na 2020 rok wynikają z przedstawionych potrzeb radnych, sołtysów, a także samych mieszkańców – podsumował burmistrz miasta i gminy Pierzchnica Stanisław Strąk.

POLECAMY:

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie