Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budżet Obywatelski Sandomierza. Dla uczniów gry planszowe zamiast komórek [ZOBACZ ZDJĘCIA]

Klaudia Tajs
Grzegorz Socha, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w Sandomierzu, na tle jednej z gier planszowych.
Grzegorz Socha, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w Sandomierzu, na tle jednej z gier planszowych. Klaudia Tajs
Terenowe gry planszowe na zewnątrz i wewnątrz budynku Szkoły Podstawowej nr 3 w Sandomierzu czekają na uczniów, którzy za kilka dni rozpoczną nowy rok szkolny. Nowa atrakcja, która ma ich odciągnąć od telefonów komórkowych na przerwach powstaje w ramach Budżetu Obywatelskiego Miasta Sandomierza na 2019 rok.

Plansze z grami są duże i kolorowe. Jest ich kilkanaście i są dostosowane do wieku uczniów. Są gry w klasy, jest róża wiatrów i tabliczka mnożenia. Jest Chińczyk i wiele innych popularnych gier terenowych. Część powstała na kostce przed szkołą, część na szkolnym korytarzu.

W odbiorze inwestycji uczestniczył Marcin Marzec, burmistrz Sandomierza, który nie krył zachwytu z faktu, że uczniowie na przerwach będą aktywni.

Katarzyna Kasak, przewodnicząca Rady Rodziców w Szkole Podstawowej nr 3 w Sandomierzu przyznaje, że projekt "Gry i zabawy podwórkowe w szkole" realizowany w ramach budżetu obywatelskiego, powstał dzięki wsparciu wielu osób. - Od trzech lat działam, od trzech lat słucham rodziców i pomysłów, jak zagospodarować dzieciom wolny czas na przerwach - przyznała się Katarzyna Kasak. - Kiedy w zeszłym roku za zgodą rodziców zabraliśmy dzieciakom telefony komórkowe okazało się, że nagle stół do ping ponga jest ogromną atrakcją, na którą trzeba się zapisać. Piłkarzyki, szachy, warcaby stały się atrakcją. Wpadliśmy na pomysł, aby trochę przeorganizować szkołę i powstał pomysł tych planszy.

Grzegorz Socha, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w Sandomierzu, szkoły która już po raz trzeci realizuje pomysł finansowany z budżetu obywatelskiego (wcześniej zamontowano windę i zbudowano mobilne miasteczko ruchu drogowego) stwierdził, że nic nie bierze się z powietrza, a wszystkie dotychczasowe projekty powstały dzięki burzy mózgów nauczycieli, rady rodziców, a także samych uczniów. Swój udział ma także obecny wiceprzewodniczący Rady Miasta Piotr Chojnacki, który zaszczepił w pracownikach szkoły pomysł pisania projektów do budżetu obywatelskiego.
- Czasami jest tak, że życie wymusza od nas pomysły, tak jak w przypadku tego projektu - powiedział Grzegorz Socha, dyrektor szkoły. - Zabraliśmy dzieciom komórki na przerwach dla ich lepszej kondycji zdrowotnej, ale trzeba było im coś ofiarować w zamian. - Temu właśnie służył ten projekt, aby uczniowie przy dobrej pogodzie mogli bawić się na grach zewnętrznych, a kiedy jest zła pogoda w szkole. Idea naszych projektów jest taka, aby mogli z nich korzystać także mieszkańcy z dziećmi po południu.

W ramach budżetu obywatelskiego na 2019 rok, na terenie miasta powstają także dwie siłownie plenerowe na ulicy Wielowiejskiej i Schinzla. Trzecim projektem są terenowe gry planszowe przy "trójce", czwartym pokój multimedialny w Miejskiej Bibliotece.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

To najpopularniejsze pułapki języka polskiego



Czy matura z języka polskiego jest trudna?

10 gadżetów dla modnego przedszkolaka


Ile pamiętasz z podstawówki? Quiz


Gdzie studiować, żeby zarabiać?


ZOBACZ TAKŻE: Flesz – droga wyprawka

Źródło: vivi24

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie