Budżet obywatelski w Pińczowie. Zobacz zakwalifikowane projekty

Agata Chrobot
Kilka lat temu tylko idea i pomysł, kiełkujący w głowach radnych Rady Miejskiej w Pińczowie - dziś fakt. W Pińczowie ruszył budżet obywatelski, zgłoszono aż 22 wnioski, które zespół opiniujący rozpatrzył na posiedzeniu 11 lipca. 13 zostało zaakceptowanych.

Przypomnijmy, że jedna z najważniejszych, o ile nie najważniejsza inicjatywa społeczna jaką jest budżet obywatelski będzie po raz pierwszy realizowana w Pińczowie. Daje on możliwość bezpośredniego wpływu na decyzję samorządu gminnego o przeznaczeniu części pieniędzy z budżetu publicznego. Zostaną one wykorzystane na realizację projektów zgłoszonych przez mieszkańców Pińczowa. To także inicjatywa dzięki której zostanie zrealizowana wola mieszkańców. - Po raz pierwszy w Pińczowie realizujemy budżet obywatelski. Wydaje mi się, że 22 wnioski to sukces. Realizowane będą te, które uzyskają największą liczbę głosów i na których realizację wystarczy przeznaczona kwota, czyli 480 tysięcy złotych - mówił Henryk Różycki, członek zespołu opiniującego.

- Chcieliśmy dotrzeć do jak największej liczby mieszkańców Pińczowa przy realizacji budżetu. Cieszę się, że wpłynęło aż tyle wniosków. Myślę, że z roku na rok będzie większe zainteresowanie realizacją budżetu obywatelskiego, ponieważ mieszkańcy zobaczą efekty ich zaangażowania. Zachęcam wszystkich do udziału w głosowaniu nad projektami - komentował Włodzimierz Badurak, burmistrz Pińczowa.

Dużo wniosków i błędy
24 lutego tego roku Rada Miejska w Pińczowie podjęła uchwałę w sprawie utworzenia budżetu obywatelskiego. Mieszkańcy mogli do 30 czerwca zgłaszać swoje pomysły na projekty, które zostaną zrealizowane. Mieszkańcy Pińczowa starali się, zbierali podpisy, często więcej niż było to konieczne, przekonywali innych do swoich pomysłów i w efekcie zgłoszono 22 wnioski. Z osiedla Gacki nie było ani jednego wniosku.

Kolejnym etapem prac nad budżetem obywatelskim było posiedzenie zespołu opiniującego, które odbyło się 11 lipca. To właśnie wtedy siedmiu członków, czyli Piotr Winiarski - przewodniczący, Anna Nowak - zastępca przewodniczącego, Maciej Kmita, Adam Koniusz, Marta Łaskawiec, Henryk Różycki oraz Renata Grabiwoda dogłębnie przeanalizowali każdy ze zgłoszonych projektów pod względem możliwości realizacji, wartości społecznej i kosztu nieprzekraczającego 100 tysięcy złotych.

- Mieszkańcy wykazali się naprawdę ogromnym zaangażowaniem i zostały zgłoszone świetne projekty. Niestety niektóre ze względów formalnych musieliśmy odrzucić. Przykładowo projekt Ligii Obrony Kraju nie może być zrealizowany, ponieważ koszt jego realizacji przekracza ustaloną kwotę. Przy innych projektach brakowało podpisów lub powodem było to, że daną działkę przeznaczono na inny cel - mówił Maciej Kmita z zespołu opiniującego.

Jakie wnioski?
Wnioski w przypadku Pińczowa mogła zgłaszać grupa 25 mieszkańców miasta, instytucje publiczne, spółdzielnie mieszkaniowe i organizacje pozarządowe, działające na terenie miasta lub gminy. 9 wniosków złożyli mieszkańcy, 8 spółdzielnie mieszkaniowe z Pińczowa, 2 projekty wyszły od przedszkoli, 2 od lokalnych stowarzyszeń i jeden zgłosiła Liga Obrony Kraju.Projekty dotyczą różnorodnych rzeczy. Często pojawiały się pomysły na wybudowanie placu zabaw dla dzieci - były cztery takie wnioski, a także wykonania parkingów i chodników. Pojawiły się też takie, które dotyczyły wykonania oświetlenia ulicznego przy ulicy Sikorskiego 9.

- Byłam zaskoczona, że zgłoszono aż 22 wnioski! Ale to dobrze, bo te projekty mają służyć mieszkańcom - oni mają być zadowoleni. Zarówno pińczowianie, jak i radni wykazali się dużą aktywnością przy składaniu wniosków i informowaniu o inicjatywie budżetu obywatelskiego. Osobiście uważam, że zgłoszono ciekawe projekty, które dotyczą sportu i rekreacji, bo wciąż brakuje w naszym mieście siłowni i placów zabaw - radna Marta Łaskawiec, członkini zespołu opiniującego.

Przedstawiamy 13 wniosków, które zgłoszono w ramach budżetu obywatelskiego, na które będzie można głosować od 1 do 20 września, w wybranych miejscach na terenie Pińczowa. Lista miejsc będzie podana do publicznej wiadomości co najmniej 10 dni przed datą rozpoczęcia głosowania. Będzie można głosować także drogą elektroniczną. W głosowaniu mogą uczestniczyć mieszkańcy Pińczowa, którzy w dniu głosowania będą mieli ukończone 16 lat. Każdy uprawniony może oddać tylko jeden głos. W zestawieniu podajemy kolejno: wnioskodawcę, nazwę projektu oraz wartość projektu.

- Stowarzyszenie Lokalna Organizacja Turystyczna Ziemi Pińczowskiej, ulica Piłsudskiego 2 A, „Informacja w zasięgu ręki - infokiosk w parku miejskim w Pińczowie”, 12 tysięcy złotych,
- Urszula Sroka- Kurek, ulica Sikorskiego 8/5 „Siłownia pod chmurką na osiedlu Podgórze”, 37 tysięcy złotych.
- Stowarzyszenie Ziemia Pińczowska, ulica Nowy Świat 3, „Raj dla dzieci, wygoda dla rodziców - plac zabaw na plaży”, 70 tysięcy złotych,
- Przedszkole nr 3, ulica Hugona Kołłątaja 8, „Ścieżka zdrowia dla malucha”, 37 tysięcy złotych,
- Wiesław Opoka, ulica Batalionów Chłopskich 31, Budowa chodnika przy ulicy Bednarskiej, 99 tysięcy złotych,
- Maciej Soboń, ulica Łąkowa 6, Budowa chodnika przy ulicy Wiosennej w Pińczowie, 95 tysięcy złotych,
- Paweł Kostecki, ulica Sikorskiego 8/9, Sekcja piłki ręcznej dla dzieci roczniki 2006-2002, 50 tysięcy złotych,
- Spółdzielnia mieszkaniowa „Podzamcze”, ulica Wincentego Witosa 6, Mały plac zabaw + siłownia pod chmurką, 50 tysięcy złotych,
- Spółdzielnia mieszkaniowa w Pińczowie, ulica 3 Maja 14, Wykonanie oświetlenia ulicznego ulica Sikorskiego 9, 14 tysięcy złotych,
- Spółdzielnia mieszkaniowa w Pińczowie, ulica 3 Maja 14, Wykonanie chodnika ulica Hugona Kołłątaja, 8 tysięcy złotych,
- Spółdzielnia mieszkaniowa w Pińczowie, ulica 3 Maja 14, Wykonanie parkingu ulica Jana Pawła II, 50 tysięcy złotych,
- Spółdzielnia mieszkaniowa w Pińczowie, ulica 3 Maja 14, Wykonanie parkingu ulica Sikorskiego, 50 tysięcy złotych,
- Spółdzielnia mieszkaniowa w Pińczowie, ulica 3 Maja 14, Wykonanie parkingu ulica Piastowska, 40 tysięcy złotych

Najnowsze oferty na Black Friday

miejsce #8

Promocja

Mio Smart HUB G10

Gwarancja:24 miesiące

439,00 zł199,00 zł-55%
Materiały promocyjne partnera

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.