Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budżet obywatelski w Sandomierzu czy kampania wyborcza?

/GOP/
- Sandomierz przystępuje do tworzenia swojego pierwszego budżetu obywatelskiego - informuje burmistrz Jerzy Borowski. Podczas spotkań organizowanych w różnych częściach miasta będą przyjmowane wnioski od mieszkańców. Nie brakuje głosów, że jest to zabieg przedwyborczy.

Jak informuje Jerzy Borowski, na wydatki w ramach budżetu obywatelskiego na przyszły rok przewidziano 500 tysięcy złotych. Burmistrz Sandomierza podkreśla, że kwota może się zmienić w zależności od tego, jakie wnioski będą zgłaszać mieszkańcy.

Burmistrz zachęca sandomierzan do udziału w konsultacjach oraz dyskusji na temat "efektywnego wydawania części środków z lokalnego budżetu".

- Do 15 listopada musimy przygotować prowizorium budżetowe. Podczas spotkań chcemy poznać potrzeby i oczekiwania mieszkańców, a potem jak najwięcej ich propozycji uwzględnić w budżecie - zaznacza Jerzy Borowski.

Cykl spotkań już się rozpoczął. W środę, 8 października burmistrz spotka się z mieszkańcami w Centrum Rekreacji przy ulicy Portowej, zaś w piątek, 10 października w Szkole Podstawowej numer 2.

Mirosław Czaja, radny Rady Miasta, który już w poprzednich latach apelował o wprowadzenie budżetu obywatelskiego, uważa, że to, co proponuje teraz burmistrz, to raczej konsultacje. Jest to, jego zdaniem, powrót do pomysłu spotkań z mieszkańcami, jakie były organizowane kilka lat temu i nie cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców.

- Z informacji zamieszczonej na stronie miasta Sandomierza niewiele wynika. Nie wiemy na przykład, kto może składać wnioski - czy grupy mieszkańców czy pojedyncze osoby, kto będzie te wnioski weryfikował pod kątem możliwości realizacji, jak miałoby się odbywać głosowanie nad zgłoszonymi propozycjami. To tylko przykładowe pytania, jakie się nasuwają - mówi radny Czaja.

Jak przypomina radny, ideą budżetu obywatelskiego jest to, że to sami mieszkańcy w głosowaniu wybierają zgłoszone wcześniej przez nich samych i zweryfikowane przez specjalną komisję pod kątem możliwości realizacji projekty. Te poddane zostają pod głosowanie. Zwyciężają te z największą liczbą głosów, a burmistrz i rada miasta wybór przyjmują i realizują.

- Wszystkie te i inne kwestie powinny znaleźć się w regulaminie budżetu obywatelskiego w Sandomierzu - podkreśla Mirosław Czaja. - Poza tym zabrakło tego, co w tym projekcie jest najważniejsze - dobrze przygotowanej kampanii promocyjnej, która zachęcałaby sandomierzan do udziału w zgłaszaniu wniosków i do głosowania. A głównym zadaniem wprowadzania budżetów obywatelskich jest przecież zaktywizowanie mieszkańców do zajmowania się sprawami miasta.

Radny dodaje, że każde konsultacje z mieszkańcami Sandomierza należy ocenić pozytywnie, również te, które odbędą się w październiku.

Ostrzej na temat inicjatywy burmistrza wypowiada się radny Janusz Sochacki.

- Pachnie mi ona kiełbasą wyborczą - stwierdza radny. - Nie jest przypadkiem, że zapowiedź burmistrza pojawia się teraz, gdy wprowadzenie budżetu obywatelskiego sygnalizują jego kontrkandydaci.

- Na opracowanie budżetu obywatelskiego jest przede wszystkim za późno. Samorządy, które wprowadziły go w życie, zaczynają procedurę już w pierwszym kwartale. Tymczasem za miesiąc burmistrz musi przedstawić projekt budżetu. To imitacja budżetu obywatelskiego - stwierdza Janusz Sochacki.

Jerzy Borowski odrzuca zarzuty jakoby tworzenie budżetu obywatelskiego było elementem jego kampanii wyborczej. Przypomina, że już w minionych latach z budżetu miasta przekazywane były pieniądze na oddolne inicjatywy, teraz zostanie to ujęte w konkretne ramy.

Na wprowadzenie budżetu obywatelskiego decyduje się coraz więcej samorządów. Od dwóch lat o części wydatków w swoim mieście decydują tarnobrzeżanie. Na zgłaszanie projektów mają czas do końca sierpnia. Następnie powołana przez prezydenta komisja opiniodawcza ma dwa tygodnie na weryfikację zgłoszonych propozycji. Później odbywa się głosowanie. Zwycięskie projekty zostały już wybrane.

W Kielcach właśnie rozpoczęło się głosowanie na zadania wybrane po pierwszej weryfikacji. Projekty dotyczą między innymi budowy placów zabaw, boisk, parkingów i siłowni zewnętrznych. Głosować można za pośrednictwem Internetu lub w tradycyjny sposób.

W Sandomierzu cykl spotkań dotyczących przyszłorocznego budżetu zakończy się 21 października. Szczegółowy harmonogram dostępny jest na stronie internetowej miasta.

SPRAWDŹ najświeższe wiadomości z powiatu SANDOMIERSKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie