Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Burmistrz Buska-Zdroju interweniuje w sprawie przebiegu szprychy kolejowej numer 7. Burmistrz Nowego Korczyna nie słyszał o konsultacjach

Paweł Więcek
Paweł Więcek
Burmistrz Buska-Zdroju Waldemar Sikora interweniuje w sprawie planowanego przebiegu szprychy kolejowej numer 7 przez teren gminy. Z kolei burmistrz Nowego Korczyna Paweł Zagaja przyznaje, że nie słyszał o konsultacjach dotyczących inwestycji Centralnego Portu Komunikacyjnego. - Z chęcią wziąłbym w nich udział, ale nikt nas nie poinformował - mówi.

We wtorek, 10 marca upłynął termin składania uwag i wniosków do Centralnego Portu Komunikacyjnego w ramach drugiego etapu konsultacji społecznych dotyczących przebiegu tak zwanych szprych kolejowych. Województwo świętokrzyskie przetną dwie szybkie linie - 6 i 7.

Jak informowaliśmy, w ramach ciągu numer 7 opracowano kilka wariantów przebiegu będącej częściej tej "szprychy" linii kolejowej numer 73, którą trzeba zbudować od podstaw na odcinku od stacji w Busku-Zdroju, a następnie przez miasto i dalej do gminy Nowy Korczyn, potem przez Wisłę do Żabna w powiecie tarnowskim, gdzie wepnie się do istniejącej już trasy w kierunku na Tarnów.

Dwa z trzech wariantów zakładają budowę nowej trasy przez południowo-wschodnią część Buska-Zdroju. Dalej szlak - według wariantu niebieskiego ominie albo - zgodnie z wariantem czarnym - przetnie Kawczyce. Następnie w trzech równoległych opcjach będzie biegł po wschodniej stronie wsi Bilczów, ale "wejdzie" do Badrzychowic i Strożysk, a także Uciskowa. Wariant czarny zakłada dodatkowo przejście przez miejscowość Podraje. W każdym na trasie nowej linii kolejowej są domy.

- Akceptujemy budowę szprychy, natomiast zasygnalizowałem CPK, że linia, która miałaby wchodzić do Buska, musi ominąć miasto już na wysokości Lasu Winiarskiego i dalej iść prosto omijając Busko między wsiami Biniątki i Chotelek. Z zaznaczeniem, iż należy doprowadzić szlak pod dworzec autobusowy w Busku - mówi Waldemar Sikora.

Zaskoczony informacją o zakończonych konsultacjach jest burmistrz Nowego Korczyna Paweł Zagaja. - Z wariantami przebiegu korytarzy kolejowych zapoznałem się z doniesień prasowych "Echa Dnia". Na spotkanie w sprawie wyrażenia opinii do tej koncepcji nikt nas nie zapraszał ani na szczeblu powiatu, ani województwa. Z chęcią wziąłbym w nich udział. Przyznaję, że pierwsze słyszę o takich konsultacjach - mówi Paweł Zagaja.

W Strategicznym Studium Lokalizacyjnym Inwestycji Centralnego Portu Komunikacyjnego zawarto podstawowe założenia dotyczące budowy nowego hubu integrującego transport lotniczy, kolejowy i drogowy w miejscowości Baranów położonej między Warszawą i Łodzią. Budowie portu lotniczego będą towarzyszyć zakrojone na szeroką skalę inwestycje w rozwój infrastruktury kolejowej i drogowej. Program kolejowy Centralny Port Komunikacyjny zakłada budowę 1600 kilometrów nowych linii prowadzących z 10 kierunków do Portu Lotniczego Solidarność i Warszawy. Każda z 10 kolejowych „szprych”, prowadzących do Centralnego Portu Komunikacyjnego składać się będzie z nowych odcinków sieci oraz z wyremontowanych lub zmodernizowanych fragmentów istniejącej infrastruktury. Dzięki budowie szprych czas dojazdu do Centralnego Portu Komunikacyjnego z głównych aglomeracji Polski, za wyjątkiem Szczecina, wyniesie do 2,5 godziny w okresie startowym, a docelowo - do dwóch godzin.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie