Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Burmistrz miasta i gminy Małogoszcz wraz z uczniami szkół podstawowych zapalili znicze na grobach bohaterów z Westerplatte

Oprac.: Mateusz Zapart
1 września burmistrz Małogoszcza Mariusz Piotrowski wraz uczniami szkół w Kozłowie i Małogoszczu odwiedzili groby walczących na Westerplatte. Więcej na kolejnych zdjęciach
1 września burmistrz Małogoszcza Mariusz Piotrowski wraz uczniami szkół w Kozłowie i Małogoszczu odwiedzili groby walczących na Westerplatte. Więcej na kolejnych zdjęciach MiG Małogoszcz
W rocznicę wybuchu II wojny światowej, 1 września burmistrz miasta i gminy Małogoszcz Mariusz Piotrowski wspólnie z uczniami Szkoły Podstawowej w Kozłowie i Szkoły Podstawowej imienia 24 Lutego 1863 Roku w Małogoszczu wzięli udział w akcji „Zapal znicz pamięci” dla Westerplatczyka organizowaną przez Instytutu Pamięci Narodowej.

Burmistrz Mariusz Piotrowski wraz z uczniami odwiedził cmentarze w Kozłowie i w Małogoszczu w związku z akcją ”Zapal znicz pamięci” dla Westerplatczyka. Poza uczniami towarzyszyli mu także Danuta Borowska ze Szkoły Podstawowej w Kozłowie oraz Magdalena Wiklina ze Szkoły Podstawowej imienia 24 Lutego 1863 Roku, która opowiedziała kilka ciekawostek z życia Bolesława Nidzińskiego, pochowanego na cmentarzu w Małogoszczu. Wraz ze Szkolną Grupą Przysposobienia Obronnego Orlęta Poland Commando pod opieką Pana Jacka Szymańskiego zapalili znicze na grobach walczący na Westerplatte.

Udali się również na małogoski cmentarz, aby zapalić znicz pamięci na grobie Wincentego Biskupa, który służył w Lotnictwie Polskim – Dywizjonie 305 i 317 i brał udział w bitwie o Anglię.

Na Westerplatte walczyli żołnierze z naszego regionu. Ich groby znajdując się między innymi w gminie Małogoszcz.

Bolesław Nidziński urodzony 3 kwietnia 1915 roku w Zakruczu, gmina Małogoszcz, kapral Wojska Polskiego , obrońca Westerplatte, odznaczony Orderem Virtuti Militari. W latach 1938-1939 odbywał zasadniczą służbę wojskową w 4 pułku piechoty w Kielcach. Do składnicy na Westerplatte trafił 17 marca 1939 roku w stopniu starszego legionisty, 1 lipca 1939 awansowany na stopień kaprala. W czasie obrony Westerplatte celowniczy w wartowni numer 3. W czasie walk został ranny.

W latach powojennych pracował jako szewc w zakładzie produkcyjnym w Małogoszczu. Stopień podporucznika w stanie spoczynku z pełnym umundurowaniem oficerskim otrzymał dopiero w 1990 roku. Pochowany został na cmentarzu parafialnym w Małogoszczu.

Jan Zdeb urodzony 21 października 1915 roku w Lasochowie, gminie Małogoszcz, zmarł 6 stycznia 1999 roku. Do odbycia służby wojskowej powołany został w 1938 roku do 4. Pułku Piechoty Legionów w Kielcach. Na Westerplatte przybył 17 marca 1939 roku jako karabinowy. W czasie obrony początkowo walczył na placówce "Prom", a po jej zniszczeniu w obsadzie wartowni numer l.

Po kapitulacji jako jeniec wojenny przebywał w Stalagu I A, wykonując prace budowlane i polowe do wiosny 1945 roku. Wraz z wycofującymi się przed linii frontu Niemcami został ewakuowany na Suwalszczyznę. Podczas próby ucieczki schwytany i osadzony w Stutthof. W przebraniu kobiety jeszcze tego samego dnia udało mu się uciec. 23 maja 1945 roku był już w Lasochowie. Na emeryturę przeszedł w 1976 roku. Rentę inwalidy wojennego otrzymał w 1986 roku. Nominację na stopień podporucznika w stanie spoczynku - w 1989 roku. Odznaczony Srebrnym Krzyżem Orderu Virtuti Militari. Spoczywa na cmentarzu parafialnym w Kozłowie.

Bolesław Więckowicz urodzony 23 kwietnia 1915 w Ludynii , gmina Krasocin, zmarł 23 grudnia 1969 roku. W składnicy Westerplatte pełnił służbę wartowniczą od 5 kwietnia 1939 roku jako starszy legionista, jednak 1 lipca 1939 został awansowany na kaprala. W czasie obrony Westerplatte walczył w wartowni numer 1, w czasie walk został ogłuszony i ranny. Po kapitulacji trafił do obozu jenieckiego z którego powrócił dopiero w 1945 roku.

Po powrocie do Polski dokończył zakres szkoły podstawowej, ukończył kurs specjalistyczny i został toromistrzem. Zginął tragicznie 23 grudnia 1969 roku w czasie pełnienia obowiązków służbowych potrącony przez pociąg. Pośmiertnie odznaczony Srebrnym Krzyżem Orderu Virtuti Militari (1990). Spoczywa na cmentarzu parafialnym w Kozłowie.

Zobaczcie galerię zdjęć z cmentarzy

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie