Burmistrz Sandomierza przekazał Muzeum niezwykle cenny dokument (ZDJĘCIA)

R
Urząd Miasta Sandomierz
W Muzeum Okręgowym w Sandomierzu otwarto nową pracownię konserwatorską. Podczas uroczystości otwarcia burmistrz Sandomierza przekazał Muzeum niezwykle cenny dokument dotyczący życia Sandomierza w XVII wieku.

W spotkaniu, które odbyło się 28 listopada uczestniczył Marek Bronkowski Burmistrz Sandomierza, Dominik Abłamowicz Dyrektor Muzeum, Anna Żak-Stobiecka Wojewódzki Konserwator Zabytków w Kielcach, pracownicy muzeum, uczniowie oraz mieszkańcy miasta.

Dyrektor sandomierskiej placówki podkreślił jak ważnym przedsięwzięciem było otwarcie profesjonalnej pracowni oraz podziękował wszystkim tym, którzy przyczynili się do jej powstania.

W ramach projektu zakupiono profesjonalny sprzęt pozwalający na pełną, nowoczesną i bezpieczną konserwację. Powstanie pracowni pozwoli na spełnienie jednej z podstawowych funkcji muzeum – stałej ochrony i zachowania materialnego dziedzictwa kulturowego.

Projekt został zrealizowany w ramach programu Dziedzictwo kulturowe – priorytet 2 – Wspieranie działań muzealnych, Utworzenie pracowni konserwatorskiej w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu, Całkowity koszt inwestycji wyniósł 63 314, 80 złotych. Realizacja była możliwa dzięki dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wynoszącej 48 017, 58 złotych.

W czasie otwarcia pracowni odbyło się uroczyste przekazanie przez burmistrza Sandomierza statutu cechu krawców w Sandomierzu dla Muzeum Okręgowego w Sandomierzu.

Z ustaleń doktora habilitowanego Tomisława Giergiela i Karoliny Garnuszek z Działu Historycznego Muzeum Okręgowego w Sandomierzu wynika ,że dokument został wystawiony w Warszawie 29 kwietnia 1616 roku przez króla Zygmunta III Wazę. Został spisany na pergaminie o rozmiarach 600x760 milimetrów. Pierwsze i ostatnie formuły są spisane po łacinie, a dyspozycja czyli właściwy statut piękną staropolszczyzną.

Według ustaleń sandomierskiej Komisji Dobrego Porządku , w II połowie XVIII wieku statut sandomierskiego cechu krawców z 1616 roku znajdował się w Sandomierzu. Później zapewne został wywieziony przez Austriaków. W lipcu 1937 roku został zakupiony w Wiedniu przez kolekcjonera i właściciela Apteki pod Białym Orłem w Białej - dziś Bielsko-Biała magistra Stefana Ganszera za 40 złotych. 5 listopada 2016 roku został wystawiony na aukcji antykwarycznej w Krakowie. Statut cechu krawców sandomierskich został zakupiony przez miasto na tej aukcji za 8 360 złotych.

W dokumencie tym spisano statut cechu krawców w Sandomierzu i przywileje nadane w XVI wieku przez króla Zygmunta Augusta, które spaliły się w czasie wielkiego pożaru Sandomierza 11 maja 1612 roku. Król Zygmunt III Waza potwierdził przywileje i własnoręcznie się pod nimi podpisał – w lewym dolnym rogu dokumentu. Oprócz niego podpisał się pisarz kancelarii królewskiej Mikołaj Choromański – w prawym dolnym rogu dokumentu.

Pomimo tego, że cechów w Sandomierzu było co najmniej trzynaście, niewiele wiemy o organizacji tych samorządów rzemieślniczych choć odgrywały w życiu miasta ogromną rolę, również w zakresie obyczajowości i obronności. Z omawianego dokumentu możemy się dowiedzieć, że cech krawców był zobowiązany do gromadzenia uzbrojenia: pancerzy, szyszaków, hakownic, półhakownic oraz halabard na wypadek obrony miasta. Statut reguluje organizację cechu i warunki awansu na czeladnika i mistrza cechowego oraz egzaminy z tym związane. Dokument ustala zasady życia religijnego – udział w uroczystościach przy ołtarzu cechowym w kościele świętego Piotra w Sandomierzu, mówi o zasadach prowadzenia działalności gospodarczej (kontrola jarmarków). Statut zawiera nawet opis zwyczajów towarzyskich i cechowych (koszt kolacji dla braci cechowych i rodzaje trunków) oraz przepisy przeciwko partaczom.

Wiadomo, że archiwalia cechów sandomierskich nie zachowały się. Wobec tego przekazywany dla Muzeum Okręgowego oryginał statutu cechowego to unikat. Jest zachowany w dobrym stanie , wymaga tylko drobnej konserwacji.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie