Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Burmistrz Suchedniowa bez absolutorium

Mateusz Bolechowski [email protected]
Przeciw udzieleniu burmistrzowi absolutorium głosowali Małgorzata Styczeń, Marek Banaszek, Jacek Odzimek (na zdjęciu), oraz Sławomir Dziekan.
Przeciw udzieleniu burmistrzowi absolutorium głosowali Małgorzata Styczeń, Marek Banaszek, Jacek Odzimek (na zdjęciu), oraz Sławomir Dziekan. Mateusz Bolechowski
Gmina ma ponad 15 milionowy dług. To więcej, niż zezwalają przepisy. Tadeusz Bałchanowski przekonywał, że robił co w jego mocy, by poprawić finanse gminy. Ale wykonanie budżetu rada oceniła źle.

W poniedziałek w Suchedniowie odbyła się sesja Rady Miasta. Najważniejszym punktem było przyjęcie sprawozdania finansowego za ubiegły rok i udzielenie burmistrzowi absolutorium. Skarbnik Urszula Nowak odczytała dokument Regionalnej Izby Obrachunkowej, która sprawozdanie finansowe zaopiniowała negatywnie.

Powodem było przekroczenie wyznaczonego prawem progu zadłużenia samorządu. Dopuszczalne to 60 procent rocznych dochodów, w Suchedniowie dług wynosi ponad 15 milionów, czyli 65 procent. Mimo to sześciu radnych głosowało za przyjęciem sprawozdania, trzech było przeciw, czworo wstrzymało się od głosu. O budżetowych kłopotach gminy wiadomo nie od dziś. Komisja budżetowa wskazała na największe bolączki.

- Zwracamy uwagę na rosnące wydatki na oświatę. To wynik braku koncepcji jej funkcjonowania, a o tą prosimy od kilku lat. Brak wykonania funduszu sołeckiego, pieniądze na przeciwdziałanie alkoholizmowi celowo są zamrażane i przenoszone na kolejny rok. Ściągalność podatków jest niewystarczająca - odczytała radna Małgorzata Styczeń.

Wina oświaty

Przed krytyką bronił się burmistrz.

- Nie wiem, czy ktokolwiek z funkcyjnych radnych czytał sprawozdanie z wykonania budżetu. Upomnień o zaległy podatek wysłaliśmy ponad 900. Do komornika trafiło 306 tytułów wykonawczych. Wezwań do zapłaty było 217, pozwów sądowych 25. Robimy wszystko, by ściągać należności. Jest trudna sytuacja w gminie, upadły dwa zakłady. Być może za mało rygorystycznie postępowałem z oświatą. Wydaliśmy na nią prawie 11,5 miliona, ponad połowę budżetu. A dotacji rządowej na szkoły było 5,5 miliona. Zmiana sieci szkół pozwoliłaby zmniejszyć koszty i zmniejszyć zatrudnienie. Fundusz sołecki zrealizowałem w 25 procentach, byłem przeciwny jego stworzeniu - mówił Tadeusz Bałchanowski.

Za mało za

- Widać radni są bliżej mieszkańców, skoro uważają, że sołectwa powinny mieć do swojej dyspozycji pieniądze. Była uchwała w tej sprawie, pan powinien ją wykonać - stwierdził przewodniczący rady Eugeniusz Bugała.

Radny Sławomir Dziekan wytknął burmistrzowi, że w złym tonie jest sugerowanie samorządowcom, jakoby nie czytali dokumentów. Komisja rewizyjna zarekomendowała nieudzielenie Tadeuszowi Bałchanowskiemu absolutorium. Ten wniosek poparła Regionalna Izba Obrachunkowa. W głosowaniu pięciu radnych było za udzieleniem absolutorium, czterech się wstrzymało, czterech było przeciw. Choć głosów za było więcej niż przeciwnych, Tadeusz Bałchanowski absolutorium nie otrzymał. Potrzebne było do tego przynajmniej osiem głosów poparcia.

SPRAWDŹ najświeższewiadomości z powiatu SKARŻYSKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie