Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Burmistrz Włoszczowy oraz przewodniczący Rady Miejskiej uroczyście podnieśli Biało-Czerwoną na maszt. Zobacz zdjęcia

Marek Piórecki
Marek Piórecki
Burmistrz Włoszczowy Grzegorz Dziubek oraz przewodniczący Rady Miejskiej Grzegorz Dudkiewicz w poniedziałek na Placu Konstytucji we Włoszczowie wzięli udział w symbolicznym podniesieniu flagi państwowej. Poczet flagowy wystawił Hufiec Związku Harcerstwa Polskiego Szczekocińsko - Włoszczowski.

- W trakcie majowych dni w sposób szczególny pamiętamy o tym, co dzieje się za naszą wschodnią granicą. Wywieszanie biało-czerwonych flag w trakcie trzech majowych świąt przypomina nie tylko o przywiązaniu do wolnej Polski, ale też 18-letnią obecność w Unii Europejskiej, o co tak bardzo zabiega naród ukraiński oraz wagę stanowienia prawa, a tym samym o szacunku dla Konstytucji - podkreśla burmistrz Włoszczowy Grzegorz Dziubek.

Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej ustanowiono w 2004 roku. Wybór daty święta miał dwie przyczyny. Jedna, historyczna, jest związana z tym, że właśnie 2 maja 1945 roku flaga polska została zawieszona w Berlinie na Reichstagu oraz na Kolumnie Zwycięstwa. Druga dotyczy tego, że władze PRL zlikwidowały święto 3 maja: po 1 maja flagi miały być natychmiast zdjęte, by nie doczekały do 3 maja.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków za Granicą to święta państwowe ustanowione odpowiednio w 2004 i 2002 roku. Według różnych szacunków, poza Polską mieszka od kilkunastu do nawet 20 milionów naszych rodaków i osób polskiego pochodzenia.

Barwy biała i czerwona jako narodowe zostały wprowadzone przez parlament w 1831 roku (7 lutego 1831 roku przez Sejm Powstańczy), jednak są nami już od Średniowiecza.

Dawna Polska słynęła z wyrobu wysokiej klasy czerwonego barwnika pozyskiwanego z rzadkich dziś owadów, czerwców polskich. Biel z kolei symbolizuje zarówno białego orła, jak i białą pogoń. Historycy uważają, że to mogło być jednym z powodów utrwalenia się barw białych i czerwonych najpierw jako barw królewskich, później związanych z wojskiem, a w końcu barw narodowych.

Biało-czerwona flaga towarzyszyła Polakom w trakcie wszystkich zrywów niepodległościowych. Na terenie Polski flaga państwowa Rzeczypospolitej Polskiej ma zawsze pierwszeństwo przed wszystkimi innymi flagami. Jeśli eksponuje się na masztach więcej flag, wówczas flagę państwową Rzeczypospolitej Polskiej podnosi się (wciąga na maszt) pierwszą i opuszcza ostatnią.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie