Burmistrz Włoszczowy rezygnuje ze stanowiska! Zastąpi w...

  Burmistrz Włoszczowy rezygnuje ze stanowiska! Zastąpi w Sejmie Przemysława Gosiewskiego

  /JaS/

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Bartłomiej Dorywalski, burmistrz Włoszczowy obejmie mandat poselski po tragicznie zmarłym w katastrofie lotniczej, Przemysławie Gosiewskim. - Uważam, że to mój obowiązek, nakazuje mi to sumienie - mówi. Tym samym Bartłomiej Dorywalski przestanie być burmistrzem Włoszczowy . Prawdopodobnie do jesiennych wyborów władzę będzie sprawował komisarz.
  Bartłomiej Dorywalski

  Bartłomiej Dorywalski

  Bartłomiej Dorywalski ma 31 lat. Jest absolwentem wydziału prawa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Gdy w 2006 roku obejmował urząd był najmłodszym burmistrzem w Polsce. Członek Prawa i Sprawiedliwości. Kawaler.  Zgodnie z ordynacją wyborczą w przypadku śmierci posła mandat przypada kandydatowi w tej samej listy partyjnej, który zdobył kolejno największą liczbę głosów. Zgodnie z tymi przepisami mandat po tragicznie zmarłym pośle Przemysławie Go-siewskim przypada Bartłomiejowi Dorywalskiemu, który w ostatnich wyborach w 2007 roku - startując z ostatniego miejsca na liście - zdobył 2490 głosów.

  - Gdy zostanę formalnie poinformowany przez marszałka Sejmu, że przysługuje mi pierwszeństwo do mandatu, to tak, przyjmę go - informuje burmistrz Bartłomiej Dorywalski. - Najważniejsze jest to, że jest do mandat, po naszym szefie, Przemysławie Gosiewskim, moim przyjacielu. Sumienie nakazuje mi, abym objął ten mandat - mówi burmistrz.

  Gdy Bartłomiej Dorywalski zostanie posłem będzie musiał zrezygnować z funkcji burmistrza. Czy w gminie odbędą się wybory? To raczej mało prawdopodobne. Zgodnie z ordynacją wyborów na wójta, burmistrza i prezydenta miasta nie przeprowadza się, jeśli zostało pół roku do zakończenia kadencji. Do jej końca pozostało tylko siedem miesięcy. Hipotetycznie jest możliwe, że Bartłomiej Dorywalski mógłby zostać posłem, a byłoby więcej niż sześć miesięcy do wyborów. W takim przypadku Rada Miejska podejmuje uchwałę o wygaśnięciu mandatu burmistrza, ale jednocześnie może też podjąć uchwałę o nie przeprowadzaniu przedterminowych wyborów. Wtedy władzę w mieście przejmie komisarz wyznaczony przez premiera.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (55)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (55) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Polecamy

  Rolnik Roku 2018 | Finał [zdjęcia, wideo]

  Rolnik Roku 2018 | Finał [zdjęcia, wideo]

  Święta 2018

  Święta 2018