Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Burocorz z Postronnej w gminie Koprzywnica nagrodzony w konkursie „Polska Wieś Smakuje”. Zobacz przepis, jak zrobić to danie

Klaudia Tajs
od lewej: Maria Lachtara, Marta Bieniek, Krystyna Skrzypczak i Joanna Orłowska z KGW w Postronnej, panie które przywracają smak dawnego burocorza.
od lewej: Maria Lachtara, Marta Bieniek, Krystyna Skrzypczak i Joanna Orłowska z KGW w Postronnej, panie które przywracają smak dawnego burocorza. MGOK Koprzywnica
Ogromnym sukcesem mogą pochwalić się panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Postronnej w gminie Koprzywnica w powiecie sandomierskim, które przypomniały smak dawnego burocorza, słodkiego wypieku na bazie buraka cukrowego. Ich słodka potrawa zdobyła drugą nagrodę w kategorii - potrawy jarskie, w konkursie „Polska Wieś Smakuje” organizowanym przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi.

Po raz pierwszy smak burocorza docenili organizatorzy i jurorzy XVIII edycji konkursu "Nasze sandomierskie – kulinaria regionalne", w Zamku Królewskim, w Sandomierzu, gdzie panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Postronnej wywalczyły główną nagrodę "Srebrną Chochlę".

Kilka tygodni temu, pod namową pracowników Miejsko - Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Koprzywnicy przepis na dawną, słodką potrawę, panie wysłały na konkurs „Polska Wieś Smakuje” realizowanego przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa.
Jak się okazało była to decyzja jak najbardziej słuszna. W kategorii - potrawy jarskie panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Postronnej zdobyły zaszczytne drugie miejsce i otrzymały nagrodę finansową 600 złotych.

Radości z wygranej nie kryje Krystyna Skrzypczak, przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Postronnej, która tłumaczy skąd wziął się pomysł przypomnienia przepisu na ciastko z buraka cukrowego, a którego smak pamięta z dzieciństwa. - Nasz region słynął z produkcji buraków - przypomniała przewodnicząca. - Dawniej nie było ciasta, a burocorza piekła moja babcia. Ja go osobiście jadłam i bardzo mi smakował.

Joanna Orłowska z Koła Gospodyń Wiejskich w Postronnej przyznaje, że kiedy burocorz odniósł sukces w sandomierskim konkursie, pomysł pracowników Miejsko Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Koprzywnicy, aby wysłać przepis na ogólnopolski konkurs wydał się jak najbardziej zasadny. - Postanowiłyśmy wysłać naszego burocorza dalej w świat - powiedziała Joanna Orłowska. - Gdy przyszła wiadomość, że zajęłyśmy drugie miejsce, byłyśmy bardzo mile zaskoczone. Nasz burocorz w kategorii dań jarskich wydał się ciekawym przepisem. Za zajęciem drugiego miejsca przyszła nagroda pieniężna. Dzięki niej doposażymy w sprzęt gospodarstwa nasze koło.

Maria Lachtara sołtys wsi Postronna dodała, że przyznanie nagrody motywuje gospodynie do dalszej pracy. - Świadczy to o tym, że razem możemy zdziałać wiele - powiedziała Maria Lachtara. - Kobiety na wsi potrafią coś wspólnie zrobić.
Do konkursu na najlepsze praktyki tradycji kulinarnych polskiej wsi wpłynęło 330 opisów, z których jury wyłoniło po trzech laureatów w ramach każdej z pięciu kategorii konkursowych. Laureatów wybrano w kategoriach: 1.Kiszonki z warzyw i owoców 2.Zupy 3.Potrawy jarskie 4.Potrawy z drobiu i ryb 5.Potrawy świąteczne O zwycięstwie zdecydowała liczba punktów przyznanych w ocenie Jury. Burocorz otrzymał 45,83 pkt.

Konkurs „Polska Wieś Smakuje” adresowany był do Kół Gospodyń Wiejskich oraz rolników (rolniczek) indywidualnych, którzy od 28-go listopada do 16-go grudnia mogli nadsyłać zgłoszenia praktykowanych przez siebie tradycji kulinarnych. Jury konkursu nie miało łatwego zadania, gdyż różnorodność nadesłanych opisów była ogromna, a każda praktyka kulinarna oceniana była według dziewięciu kryteriów merytorycznych. Do kryteriów tych należały: dopasowanie zgłoszonej praktyki do kategorii konkursowej, charakter opisu zgłaszanej praktyki kulinarnej, jej historia i związek z regionem i społecznością lokalną oraz sposób jej kultywowania w gospodarstwie lub w działalności KGW. Jury oceniało również : społeczne, kulturowe, ekologiczne i gospodarcze danej praktyki – np. jak przyczynia się ona do integrowania społeczności lokalnej, do zachowania i rozwoju kultury wsi, ochrony dziedzictwa przyrodniczego, jak również do możliwego zwiększenia dochodu rolników lub KGW. W ocenie Jury było też brane pod uwagę zastosowanie danej praktyki kulinarnej w zdrowej i zrównoważonej diecie, czyli jej walory odżywcze i prozdrowotna.

Przepis na burocorza
Ciasto drożdżowe z burakiem cukrowym to nic innego jak tak zwany Burocorz. Jest to ciasto regionu świętokrzyskiego, wpisany na listę produktów regionalnych. W czasie wojny i po jej zakończeniu buraki cukrowe stanowiły podstawę wyżywienia rodzin wiejskich. Piekły go nasze babcie, a nasze mamy i teściowe wspominają burocorza do dziś. Był on czasem jedynym słodkim wypiekiem w okresie ich dzieciństwa. Ciasto ma dość specyficzny smak i nie każdemu przypadnie do gustu. Tradycyjny Burocorz bardziej wyglądem przypomina chlebek albo podpłomyk. Kiedyś rwany po kawałku i popijany świeżym mlekiem.

Składniki:
•1 średni burak cukrowy
•10 dkg drożdży
•1 kg maki [lub trochę mniej w zależności od wielkości buraka]
•Szczypta soli
•Szczypta cukru
•1 jajko
•Syrop z cukru
Trochę ciepłej wody, w niej rozpuścić łyżkę cukru.
Wykonanie:
Buraka obrać, pokroić na kilka kawałków i ugotować. Ostudzić i pokroić nożem na drobną kostkę albo zetrzeć na tarce o grubych oczkach. W wodzie z buraka rozrobić drożdże i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. W tym czasie mąkę wysypać na stolnice, dodać szczyptę soli i cukru, jajko i buraka. Następnie dodać wyrośnięte drożdże i zagnieść ciasto. Przykryć ściereczką, aby ciasto wyrosło. Podzielić ciasto na 2 części posmarować na wierzchu syropem z cukru i upiec placki. W zależności od grubości ciasta piec od 50 min do 1 godziny bądź trochę dłużej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kotlety mielone z piekarnika z fetą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie