Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Buscy strażacy apelują po raz kolejny: "Stop pożarom traw!". Wypalanie jest dużym problemem w naszym powiecie

Agata Chrobot
Agata Chrobot
Oto tragiczne skutki pożaru w miejscowości Młyny, gmina Busko-Zdrój (13 kwietnia).
Oto tragiczne skutki pożaru w miejscowości Młyny, gmina Busko-Zdrój (13 kwietnia). KP PSP Busko
Pomimo wprowadzenia na terenie całego kraju stanu epidemicznego, ostatnie dni ocieplenia spowodowały, że znów ruszył proceder wypalania traw w powiecie buskim. Strażacy apelują: "Stop wypalaniu traw!".

Wypalanie traw każdorazowo przybiera katastrofalne rozmiary angażując duże siły i środki Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczych Straży Pożarnych przewidziane do likwidacji powstałych pożarów.

Strażacy apelują: Nie wypalajmy traw!

Buscy strażacy wystosowali specjalny apel do mieszkańców powiatu buskiego:
"Wypalanie suchych pozostałości roślinnych, zwłaszcza tych znajdujących się na obrzeżach kompleksów leśnych często powoduje przerzut ognia, co prowadzi do pożarów lasów. Nierzadko, w sytuacjach trudnych do opanowania, pożary te przenoszą się na zabudowania mieszkalne i gospodarcze, stwarzając zagrożenie dla zdrowia i życia mieszkańców oraz mienia.

Wbrew obiegowej opinii wypalanie traw nie przynosi żadnych pozytywnych skutków, a jedynie szkody. W następstwie wypalania traw giną zwierzęta oraz mikroorganizmy niezbędne do utrzymania równowagi biologicznej. Wypalanie nawet jednorazowe, obniża wartość plonów oraz powoduje jałowienie ziemi. Bardzo często zostaje zahamowany pożyteczny naturalny rozkład resztek roślinnych, a do atmosfery przedostaje się szereg związków chemicznych, które są truciznami zarówno dla ludzi jak i zwierząt. Dymy pochodzące z wypalania zasnuwają często drogi publiczne do tego stopnia, że stają się przyczyną groźnych w skutkach wypadków.

Brak wyobraźni wśród ludzi skutkuje trudnymi, a często wręcz niemożliwymi do oszacowania stratami. Niemal co roku w skali kraju odnotowywane są przypadki, których ofiarami wypalania stają się ludzie.

Osoby wypalające trawy łamią także prawo, które jasno zakazuje tego typu praktyk. Ustawa o ochronie przyrody mówi, że "zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów" oraz że "kto wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary - podlega karze aresztu albo grzywny. Świadomość społeczna w kwestii wypalania traw jest nadal bardzo niska. Stąd też Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej Busku - Zdroju apeluje do wszystkich mieszkańców naszego powiatu o rozsądek. Warto zastanowić się niekiedy nad tym, czy przez własną bezmyślność nie narazimy na zagrożenie własnego lub innych mienia lub życia."

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie