Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Buska droga do Niepodległej - piknik historyczny z atrakcjami w Kamedułach [ZDJĘCIA]

Adam Ligiecki
W Kamedułach czas... cofnął się o 100 lat. Podczas sobotniego pikniku historycznego obejrzeliśmy sesję buskiej Rady Miejskiej z 1917 roku.
W Kamedułach czas... cofnął się o 100 lat. Podczas sobotniego pikniku historycznego obejrzeliśmy sesję buskiej Rady Miejskiej z 1917 roku. Adam Ligiecki
Polowa msza święta w słoneczne, sobotnie popołudnie rozpoczęła Historyczny Piknik Rodzinny - "Buska droga do Niepodległej" w Kamedułach koło Buska-Zdroju. To impreza zorganizowana z okazji 100. rocznicy Państwa Polskiego.

Po nabożeństwie na placu obok byłej szkoły w Kamedułach, celebrowanym przez proboszcza parafii w Szańcu, księdza Marka Tazbira, odbyła się część oficjalna. Okolicznościową gawędę, związaną ze 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości, wygłosił znany buski regionalista Franciszek Rusak. Bardzo szykownie prezentowała się 30-metrowej długości biało-czerwona flaga narodowa, niesiona przez harcerzy.

Wiceburmistrz Buska-Zdroju Tomasz Mierzwa i radny wojewódzki Mieczysław Sas wręczyli członkom grupy rekonstrukcyjnej Żuawi Śmierci dyplomy honorowe. Zaraz potem popłynęły pierwsze pieśni ze "Śpiewnika legionisty" w wykonaniu Zespołu Teatralnego Pegaz z buskiej "Jedynki".

Pegaz zaprezentował też spektakl, w którym... czas cofnął się o 100 lat. Obejrzeliśmy historyczną sesję buskiej Rady Miejskiej z 17 stycznia 1917 roku. Widowisko w stylu epoki - "Majówka" przygotował Teatr Kasztelański z Kijów, wystąpiła także orkiestra dęta.

Przed wieczorem do akcji wkroczyli zbrojni. Efektownie wypadł plenerowy pokaz musztry paradnej "Ułani, ułani" w wykonaniu Kieleckiego Szwadronu Kawalerii, publiczność miała również okazję obejrzeć sekwencje militarne z udziałem Żuawów Śmierci, legionistów Józefa Piłsudskiego, żołnierzy kampanii wrześniowej 1939 roku, partyzantów z okresu II wojny światowej.

Organizatorzy sobotniego pikniku w Kamedułach przygotowali także wiele innych atrakcji. Czynne są stoiska, najmłodsi mogą bawić się do woli na huśtawkach i wielkiej, kolorowej zjeżdżalni. Wieczorem zapłonie ognisko - połączone ze wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych i legionowych oraz smakowitym żołnierskim poczęstunkiem.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Przygotowanie grzybów - krok po kroku - do spożycia, suszenia, mrożenia, marynowania




Praca marzeń, czyli TOP 10 wyjątkowych stanowisk pracy





TOP 10 polskich przysmaków w zagranicznym wydaniu






Oglądasz KUCHENNE REWOLUCJE? Oto QUIZ dla ciebie





Muszka owocówka. 10 sposobów jak się jej pozbyć z kuchni





Najdziwniejsze pytania w "Milionerach" [QUIZ]




ZOBACZ TAKŻE: FLESZ - protest służb mundurowych. Co dalej z naszym bezpieczeństwem?

(Źródło: vivi24)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie