Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Busko czeka na Buskowianina Roku. W sobotę poznamy laureata

ALI
Od biznesmena do divy operowej. Trzy panie i siedmiu mężczyzn w gronie laureatów. Dziesiątki nominowanych, dziesięć tytułów, dwóch burmistrzów wręczających na scenie statuetkę Siewcy - tak prezentuje się w liczbach plebiscyt Buskowianin Roku. Za nami dziesięć edycji - w sobotę, jedenasta.

24 marca, o godzinie 17, w sali widowiskowej Buskiego Samorządowego Centrum Kultury rozpocznie się gala z okazji przyznania tytułu Buskowianin Roku 2017. W kulminacyjnym punkcie imprezy poznamy wyniki plebiscytu, zaś jedenasty z kolei laureat uniesie w górę na scenie masywną, odlaną z brązu statuetkę Siewcy - „tego, który sieje dobro”.

Buskowianin Roku to tytuł, który jest wyrazem najwyższego uznania dla osób działających na rzecz społeczności lokalnej gminy Busko-Zdrój. Celem nagrody jest propagowanie i nagradzanie pozytywnych postaw na rzecz społeczności gminnej - możemy przeczytać w regulaminie plebiscytu.

Pierwszy - Mieczysław Sas

To teoria - a jak Buskowianin Roku wygląda w praktyce? Idea plebiscytu narodziła się jesienią 2007 roku. Pomysłodawcami byli ówczesny burmistrz Piotr Wąsowicz i Andrzej Żądło, dyrektor Buskiego Samorządowego Centrum Kultury. Stosowną uchwałę w tej sprawie podjęła Rada Miejska - i machina ruszyła.

Historyczna, pierwsza gala Buskowianina Roku odbyła się 29 marca 2008 roku. W gronie nominowanych znaleźli się: Józef Czernikiewicz, Artur Jaroń, Mieczysław Sas. Tytuł zdobył ten ostatni - znany i ceniony biznesmen, samorządowiec, społecznik, filantrop, mecenas sportu i kultury. Mieczysław Sas otrzymał również statuetkę Siewcy z numerem „001”. Za nim poszli inni.
Przypomnijmy. Drugi plebiscyt Buskowianina miał finał 21 marca 2009 roku, a wygrała wojewoda Bożentyna Pałka-Koruba. Rok później tytuł zdobyła siostra zakonna Angela (Maria Handzel). Kolejne lata to dominacja mężczyzn - na listę laureatów wpisali się: artysta fotografik i pedagog Piotr Kaleta, założyciel i szef Grupy Polskie Składy Budowlane Bogdan Panhirsz, prezes Towarzystwa Miłośników Buska-Zdroju Leszek Gadawski. 22 marca 2014 roku tytuł Buskowiania otrzymał dziennikarz i regionalista Michał Imosa. Po nim - artysta malarz Bogdan Ptak oraz dyrektor 21. Wojskowego Szpitala Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnego Bernard Solecki.

Jubileuszowa 10. edycja plebiscytu miała rekordową liczbę nominowanych - aż sześć osób. Wygrała śpiewaczka operowa Roma Owsińska. Pamiętamy, jak z pasją dźwigała na scenie, w blasku reflektorów, „dodatek” do tytułu - swój okazałych rozmiarów... portret.

Aktywność i pasja w cenie

Trzy tytuły Buskowianina wręczał laureatom burmistrz Piotr Wąsowicz. Od 2011 roku robi to obecny włodarz Buska-Zdroju, Waldemar Sikora. Z biegiem lat zmieniają się formuła i oprawa gali finałowej, sposób prezentacji, lecz idea plebiscytu pozostaje taka sama.

Nagradzane są osoby zasłużone dla buskiej „małej ojczyzny”, wyróżniające się aktywnością, społecznikowską pasją w działaniu. Nominacja do tytułu Buskowianina to przywilej burmistrza, radnych, ale mogą to także robić lokalne organizacje, stowarzyszenia oraz mieszkańcy. Nazwisko laureata wskaże plebiscytowa kapituła.

W części artystycznej sobotniej gali Buskowianina Roku 2017 wystąpi Magda Navarrete - wokalistka, tancerka, producentka muzyczna. Ukończyła szkoły flamenco w Madrycie i Sewilli, specjalizuje się w „muzyce świata”. Jutro zadebiutuje w Busku-Zdroju, w programie „Warszawski Lutosławski”. Wstęp wolny.


ZOBACZ TAKŻE: Kosmiczna technologia w najnowszych ciągnikach - Agrotech 2018

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie