Piotr Kaleta zaprezentował swoje zdjęcia już w przeszłości, na wystawie pod tytułem "Busko nostalgicznie", które przedstawiały miasto w czasach przed 1989 rokiem.
- Okazało się, że tego rodzaju dokumentem fotograficznym wzbudził zainteresowanie, wszak fotografia jest jak wino im starsze tym smaczniejsze, natomiast fotografia im starsza, tym cenniejsza. Idea ta przyświecała niemal od początku pasji fotograficznej pana Piotra, więc to było powodem genezy znacznej ilości zdjęć rożnych obiektów naszego miasta i tych na gorąco z życia wziętych - pisze Willa Polonia - Buska Galeria Sztuki.
Wystawą, którą publiczność zobaczy w piątek, 16 sierpnia, pokazuje dynamikę zmian w nowej rzeczywistości i po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej. Chociaż autor posiada bogaty materiał zdjęciowy, na niniejszej wystawie prezentuje tylko część fotografii ilustrujących procesy zmian, jakie zaszły w uzdrowisku i w mieście.
- Przemijanie ujmowane jest tu jako nieuchronny upływ czasu wraz ze sprzyjającymi warunkami, jakie wtedy nastąpiły. Jednocześnie staje się ono źródłem refleksji i uświadomienia sobie jak wiele dzieje się wokół nas. Przecierając oczy ze zdziwienia i zdumienia cisną się słowa: rozwój i postęp. Rozwój to proces postępu, który może właśnie zaistnieć w warunkach wolności i demokracji. Jak wyglądało nasze miasto „wczoraj”, a jak dzisiaj, każdy może zobaczyć w realu - opisują organizatorzy.
Piotr Kaleta - urodzony w 1945 roku w Busku-Zdroju. Z wykształcenia nauczyciel. W pracy dydaktycznej z młodzieżą zawsze wykorzystywał swoją pasję fotograficzną. Przez wiele lat prowadził zajęcia z młodzieżą jako instruktor fotografii Kategorii „S” w Powiatowym Domu Kultury w Busku-Zdroju. Od 1987 roku wykonuje wolny zawód artysty fotografika. Członek Świętokrzyskiego Towarzystwa Fotograficznego, uczestnik manifestacji artystycznych Kieleckiej Szkoły Krajobrazu. Członek Fotoklubu „Kontrast" przy Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach. Zainicjował i prowadził jako kurator - Ogólnopolski Przegląd Fotografii „Ponidzie" oraz Ogólnopolskie Plenery Fotograficzne na terenie ziemi buskiej. Głównym tematem twórczych zainteresowań artysty jest fotografia krajoznawcza: krajobraz, zabytki architektury, fotoreportaż oraz fotografia kreacyjna i eksperymentalna (fotomontaż, fotocollage), a także fotografia lotnicza wykonywana z motoparalotni. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików od 2002 r. otrzymał Brązowy Medal "Zasłużony kulturze Gloria Artis", oraz Świętokrzyską Nagrodę Kultury 2016.
Wystawa będzie prezentowana do poniedziałku, 9 września. Kuratorem wystawy jest Daniel Piwowarczyk.
Zobacz Q&A z o Tomaszem Jacykowem
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?