Busko-Zdrój buduje wielką tężnię solankową, ale... są...

  Busko-Zdrój buduje wielką tężnię solankową, ale... są kłopoty z przetargiem. Do trzech razy sztuka?

  Adam Ligiecki

  Polska

  Polska

  Tak ma wyglądać nowy buski kompleks uzdrowiskowy, z tężnią solankową (wizualizacja: Pracownia 2pm. Warszawa).
  1/5
  przejdź do galerii

  Tak ma wyglądać nowy buski kompleks uzdrowiskowy, z tężnią solankową (wizualizacja: Pracownia 2pm. Warszawa). ©Urząd Miasta i Gminy Busko-Zdrój

  "Budowa Kompleksu Urządzeń Uzdrowiskowych w Zieleni Parkowej (tężnia, pijalnia uzdrowiskowa, oranżeria, fontanna) w Busku-Zdroju" - to nazwa dużej i kosztownej inwestycji, która w znaczący sposób ma wzbogacić ofertę buskiego kurortu. Na razie jest to "budowa na papierze", gdyż w ogłoszonych wcześniej dwóch przetargach nie udało się znaleźć wykonawcy. Powód - oferty przekraczają zaplanowany budżet. Teraz ogłoszony został przetarg numer trzy.
  W pierwszej dekadzie lutego gmina Busko-Zdrój ogłosiła przetarg nieograniczony na wykonanie robót budowlanych. To zamówienie jednolite, bez podziału na części, a prace mają być zakończone jesienią 2020 roku.

  Potencjalni wykonawcy mają czas na składanie ofert do 14 marca 2019 roku. Firma, która wygra przetarg powinna - teoretycznie - jak najszybciej rozpocząć budowę; bo czas nagli. Czy tak się stanie?

  Przypomnijmy, że pierwsze dwa przetargi na budowę buskiej tężni solankowej zakończyły się fiaskiem. Oba zostały unieważnione. Powód? W obu przypadkach złożono oferty znacznie przekraczające wartość kosztorysową inwestycji.

  Pierwotnie wartość projektu opiewała na 15 milionów 323 tysiące 742 złote, z czego ponad 7 milionów - to dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej. Za te pieniądze miały powstać: duża tężnia solankowa, pijalnia uzdrowiskowa z oranżerią, fontanna, infrastruktura towarzysząca - na działkach przy ulicach Waryńskiego i Lipowej, w nowym parku zdrojowym.

  Szybko jednak okazało się, że na buski kompleks uzdrowiskowy to nie wystarczy. Nawet po urealnieniu kosztorysu i podwyższeniu kapitału o kilka milionów złotych, pierwszy przetarg - ogłoszony przed wakacjami 2018 roku - był zderzeniem ze ścianą.

  Dwie firmy, jakie zgłosiły wtedy swoje oferty, chciały wybudować tężnię "z przyległościami" za grubo ponad 30 milionów złotych. Gmina Busko-Zdrój mogła przeznaczyć na to zadanie mniej niż 25 milionów, zatem przetarg został unieważniony.

  Jesienią - podejście numer dwa. Tym razem do przetargu nieograniczonego przystąpiło więcej, bo pięć firm, lecz okazało się, że wykonawcy nie mają zamiaru "schodzić z ceny". Drożyzna na rynku budowlanym robi swoje - do najtańszej oferty brakowało inwestorowi 7 milionów złotych.

  Unieważniono więc i drugi przetarg. Mimo "krótkiej kołdry" władze miasta nie zamierzają jednak rezygnować z tej inwestycji. Wiadomo - prestiż, sprawa wizerunkowa, duże unijne pieniądze za które można podnieść atrakcyjność kurortu. W pierwszej dekadzie lutego został ogłoszony przetarg numer trzy, a otwarcie ofert zaplanowano na 14 marca.

  Czas nagli, ale ważne, że udało się przesunąć termin zakończenia zadania. Z 30 maja 2020 roku - na 30 listopada 2020 roku.  POLECAMY RÓWNIEŻ:  Nie wiesz z kim pójdziesz na studniówkę? Skorzystaj z naszego generatora studniówkowego!


  Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce? Jest droższe niż myślisz!  Co nas wkurza w zimie na polskich drogach?  Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy skierowanych do Polaków
  One urodzą w 2019. Idzie nowe baby boom  Co wiesz o prowadzeniu auta zimą? Quiz


  Zobacz także: Flesz zakaz handlu w niedzielę - rząd wstrzymuje zmiany

  Źródło: vivi24

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Solec-Zdrój z lotu ptaka. Wrażenie robi nie tylko park [WIDEO]

  Tak z lotu ptaka wygląda Busko-Zdrój

  Powiat buski z perspektywy lotu ptaka wygląda pięknie

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Polecamy

  Miss Studniówki 2019| Zobacz finalistki!

  Miss Studniówki 2019| Zobacz finalistki!

  Mister Studniówki 2019| Zobacz finalistów!

  Mister Studniówki 2019| Zobacz finalistów!

  Miss i Mister Studniówki 2019| Głosowanie zakończone

  Miss i Mister Studniówki 2019| Głosowanie zakończone