Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Być jak Andrzej Radek - ośmioro uczniów z regionu otrzymało wyjątkowe stypendia

(imo)
W czwartek w Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego wręczono Stypendia imienia Andrzeja Radka dla ośmiu uczniów z województwa świętokrzyskiego.

- Co rok – od 32 już lat - Towarzystwo imienia Stefana Żeromskiego wręcza te nagrody. Jest to przedsięwzięcie, którego celem jest propagowanie i upowszechnianie wiedzy dotyczącej życia i twórczości Stefana Żeromskiego, a także podkreślanie roli literatury pięknej w kształtowaniu i podtrzymywaniu świadomości narodowej. Poprzez popularyzację idei przyświecającej bohaterowi „Syzyfowych prac” Stefana Żeromskiego – chęci kształcenia się, zdobywania nowych doświadczeń, bez względu na status materialny. Projekt to pomoc w starcie w nowym środowisku szkolnym uzdolnionej młodzieży z rodzin niezamożnych, podejmującej dalszą naukę. Wsparcie finansowe i rzeczowe kierowane do młodych ludzi, mieszkańców niewielkich miejscowościach województwa świętokrzyskiego jako nagroda za dotychczasowe osiągnięcia, sukcesy i zainteresowania - mówi Sylwia Zacharz, kierownik muzeum.

W 2018 roku wyróżniono 8 uczniów z regionu, w tym aż pięcioro z powiatu jędrzejowskiego. Wśród nagrodzonych znaleźli się Karolina Baran, mieszkanka Kozłowa w gminie Małogoszcz, a także z terenu gminy Oksa: Martyna Galasińska, mieszkanka Węgleszyna-Dębiny, Patrycja Łuszczek z Zalesia, Klaudia Krupa, mieszkanka Tyńca-Kolonii oraz Anna Maroń z Węgleszyna. Wśród stypendystów znaleźli się także Dawid Natkowski z Radkowa w powiecie włoszczowskim, a także Annę Agatowską, mieszkankę Huty Podłysicy w gminie Bieliny (powiat kielecki) oraz Tomasza Kałużę, mieszkańca Rudek w gminie Nowa Słupia (powiat kielecki).

- Stypendium otrzymałam za bardzo dobre wyniki w nauce i działalność społeczną - jestem wolontariuszką w szkole dla dzieci ze spektrum autyzmu. Bohater "Syzyfowych prac" jest mi doskonale znany - podziwiam go za determinację. Nie poddaje się w życiu i w tym też staram się go naśladować - mówiła stypendystka Patrycja Łuszczek.

Stypendia w tym roku wynoszą 1200-2000 złotych. Laureaci poza nagrodą finansową otrzymali także nagrody rzeczowe ufundowane dzięki pomocy Urzędu Marszałkowskiego, Starostwa Powiatowego w Kielcach, Kuratorium Oświaty w Kielcach, Gminy Małogoszcz, Banku Spółdzielczego w Kielcach, Kieleckiego Towarzystwa Naukowego, Świętokrzyskiego Towarzystwa Regionalnego, Muzeum Narodowego w Kielcach oraz członków towarzystwa i osób prywatnych.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Przygotowanie grzybów - krok po kroku - do spożycia, suszenia, mrożenia, marynowania




Praca marzeń, czyli TOP 10 wyjątkowych stanowisk pracy





TOP 10 polskich przysmaków w zagranicznym wydaniu






Oglądasz KUCHENNE REWOLUCJE? Oto QUIZ dla ciebie





Muszka owocówka. 10 sposobów jak się jej pozbyć z kuchni





Najdziwniejsze pytania w "Milionerach" [QUIZ]




Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie