Byli prezydenci Starachowic z poważnymi zarzutami

Monika Nosowicz-KaczorowskaZaktualizowano 
Były prezydent Starachowic Wojciech B. oraz były wiceprezydent, a później prezydent miasta Sylwester K. mają kłopoty. Prokuratura Rejonowa w Ostrowcu Świętokrzyskim przedstawiła im we wtorek zarzuty przekroczenia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez firmę sprzątającą miasto. Zgodnie z kwalifikacją kodeksu karnego grozi za to od roku do 10 lat więzienia.

Zarzuty dla pięciu osób

Prezydent i wiceprezydent to dwie ostatnie osoby, które usłyszały w tej sprawie zarzuty. Wcześniej, w zeszłym tygodniu, prokuratorzy z Ostrowca Świętokrzyskiego ogłosili je trzem pracownikom Urzędu Miejskiego w Starachowicach. To skarbnik miasta Halina P., naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Marcin G. i kierowniczka Referatu Gospodarki i Ochrony Środowiska Małgorzata K. Ta ostatnia osoba nie pracuje już w Urzędzie Miasta. Została zwolniona za kadencji prezydenta Marka Materka. Dwójka pozostałych urzędników jest w magistracie zatrudniona.

Sprawa dotyczy naliczania opłat za wywóz śmieci z gminy w latach 2008 -2012. Z opinii biegłych pracujących na zlecenie prokuratury wynika, że w tym czasie gmina mogła wypłacić firmie wywożącej śmieci o około 3,5 miliona złotych za dużo, niż wynikało to ze stawek obowiązującej opłaty środowiskowej i tonażu śmieci, który faktycznie trafił na wysypisko.

Ktoś na tym zarobił

Wszystkie osoby usłyszały po pięć identycznych zarzutów. Dotyczą one takich samach kwot, które według prokuratorów zostały niesłusznie wypłacone spółce wywożącej odpady. Było to 3,5 miliona złotych podzielonych na 662 tysiące złotych w 2008 roku, 674 tysiące złotych w 2009 roku, 752 tysiące złotych w 2010 roku, 696 tysiące złotych w 2011 oraz 724 tysiące złotych w 2012 roku. Łącznie daje to 3.508.000 złotych.
- Sprawa będzie zmierzać ku końcowi. Zostaje nam jeszcze wysłuchanie linii obrony. Postępowanie zostanie zakończone w sierpniu. Jaka decyzja zapadnie? Za wcześnie o tym mówić - powiedział prokurator Cezary Skalmierski, szef Prokuratury Rejonowej w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Wypłacili za dużo

O tym, że władze gminy mogły dopuścić do wypłacenia zbyt dużej kwoty firmie sprzątającej miasto mówiło się już na początku 2013 roku. Z protokołu Najwyższej Izby Kontroli wynikało, że umowa z firmą sprzątającą, zawarta w 2006 roku na 10 lat, była aneksowana. Za każdym razem cena za wywóz śmieci rosła, ale urzędnicy nie zadali sobie trudu, aby sprawdzić, ile wynoszą opłaty środowiskowe za składowanie odpadów na wysypisku śmieci ani ile ton odpadów zostało faktycznie wywiezione z miasta. Regionalna Izba Kontroli wskazała, że obie te wartości były zawyżone. W rezultacie radni, którzy za każdym razem w głosowaniu zatwierdzali wzrost opłaty za śmieci, głosowali w oparciu o nieprawdziwe dane. Za błędy zapłacili zwykli ludzie. Kwestią opłat zajęła się Komisja Rewizyjna w Radzie Miejskiej zeszłej kadencji, która powiadomiła prokuraturę. Sprawa trafiła do ostrowieckich prokuratorów pod koniec lutego 2013 roku.


Kolejna historia z Temidą w tle w Starachowicach

Starachowice mają pecha jeśli chodzi o sprawy karne związane z osobami z najwyższych stołków. W więzieniu siedzieli już były poseł, były starosta, były wiceprzewodniczący Rady Powiatu i były prezydent. Ostatnia afera wybuchła w 2011 roku. Były prezydent Starachowic Wojciech B. w lutym 2012 roku usłyszał zarzuty przyjęcia 96 tysięcy złotych łapówek oraz nakłaniania kluczowego świadka oskarżenia do zmiany zeznań. Proces toczył się w Starachowicach. Sąd Rejonowy skazał byłego prezydenta na 3,5 roku wiezienia i zapłacenie 100 tysięcy złotych grzywny, zakazał mu też zajmowania stanowisk publicznych przez osiem lat. Sąd Okręgowy utrzymał w mocy wyrok sądu pierwszej instancji. Były prezydent i wiceprezydent mieli też postawione zarzuty w tak zwanej sprawie mieszkaniowej. Chodziło o przydzielanie mieszkań socjalnych osobom, których nie było na liście mieszkaniowej. Sąd Rejonowy w Starachowicach uniewinnił obydwu od stawianych przez jędrzejowską prokuraturę zarzutów.

polecane: FLESZ: Podział Mandatów po wyborach parlamentarnych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 14

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

r
robet

Ten nieszczęsny art. 231§1 Kodeksu karnego został zatem tak skrojony, żeby żadnemu funkcjonariuszowi publicznemu włos z głowy nie spadł. Udowodnienie winy umyślnej, że działał on złośliwie na szkodę interesu publicznego lub prywatnego bywa praktycznie niemożliwe. Nawet zamontowanie podsłuchów i kamer w każdym urzędowym gabinecie nie przyniosłoby oczekiwanych efektów. Każdy przecież może się pomylić, a co dopiero burmistrz, starosta czy wojewoda. Ile decyzji administracyjnych wydano w III RP z rażącym naruszeniem prawa nikt nie policzył i nikt liczyć nie będzie.

 

M
Mieszkaniec tego mista
W dniu 31.07.2016 o 10:52, myślący napisał:

....mieszkańcu ,tak jak to określasz siebie ,problemy ze zrozumieniem masz ,niestety ty! W/g ciebie powinno być cicho  gdy istnieje przewał z opłatami dla mieszkańców za wywóz nieczystości,brawo gratuluję ! stwierdzenie ,że 'chłop zawinił a cygana powiesili świadczy o tym ,że to niby mieszkańcy zawinili a poprzednia "władza" była cacy i nic o tym nie wiedziała.Gratuluję twojego punktu widzenia.Urzędnicy zatrudnieni w urzędzie miasta pobierają uposażenie i w związku z tym są odpowiedzialni za podejmowane decyzje.

 


Ciołku!!!!!!!!!!!!!!!!

Zdania zaczynamy pisać z dużej litery.Podobnie wielkich liter używamy po znakach zapytania i wykrzyknikach. Wielkimi literami piszemy także  nazwy narodowości. Zwroty takie jak -Ty , Ciebie , Twój ,piszemy z dużej litery.Skończ gimnazjum a potem dopiero zacznij pisać komentarze, bo w przeciwnym wypadku rodzice będą mieli kłopot i będą się musieli tłumaczyć z tego ,że dziecko ma dostęp do komputera i wypisuje głupoty pomawiając ludzi przy użyciu środków masowego przekazu. W przytoczonym  przysłowiu chodzi o to ,że jeden zawinił a niewinnego powiesili. Zatem interpolując to na na nasze realia miałem na myśli ,ze zawinił przedsiębiorca który wprowadził w błąd urzędników , natomiast od progu wszyscy obwiniają tych ostatnich . Nie ma tu odniesienia do mieszkańców ,ponieważ nasz wpływ na wysokość stawek za opłaty jest żaden. 

m
myślący
W dniu 30.07.2016 o 21:02, Mieszkaniec tego miasta napisał:

 Może i jesteś Myślący ale czytanie ze zrozumieniem sprawia Ci wyraźne kłopoty. Ideą skrytykowanego przez Ciebie postu nie była obrona poprzedniej władzy ale zdroworozsądkowe podejście do problemu . Niech winy osądza sąd, a nie media i internauci.Generalnie chodziło mi o unikniecie sytuacji jak w przysłowiu ,że chłop zawinił a Cygana powiesili 

....mieszkańcu ,tak jak to określasz siebie ,problemy ze zrozumieniem masz ,niestety ty! W/g ciebie powinno być cicho  gdy istnieje przewał z opłatami dla mieszkańców za wywóz nieczystości,brawo gratuluję ! stwierdzenie ,że 'chłop zawinił a cygana powiesili świadczy o tym ,że to niby mieszkańcy zawinili a poprzednia "władza" była cacy i nic o tym nie wiedziała.Gratuluję twojego punktu widzenia.Urzędnicy zatrudnieni w urzędzie miasta pobierają uposażenie i w związku z tym są odpowiedzialni za podejmowane decyzje.

M
Mieszkaniec tego miasta
W dniu 30.07.2016 o 12:34, myślący napisał:

Klakierze byłej "władzy" a kto zmusił mieszkańców do wyższego płacenia za wywóz śmieci?,kto zawierał umowy z mieszkańcami na wywóz śmieci? firma czy magistrat?. To było szyte grubymi nićmi ,bo jak można nazwać pobieranie opłaty za pojemniki? ,które wcześniej firma wyposażyła bezpłatnie.To ostatnie zagranie było poniżej pasa.Wiadomo ze urząd klepnął umowę ,....ale chyba nie bezinteresownie.

 


Może i jesteś Myślący ale czytanie ze zrozumieniem sprawia Ci wyraźne kłopoty. Ideą skrytykowanego przez Ciebie postu nie była obrona poprzedniej władzy ale zdroworozsądkowe podejście do problemu . Niech winy osądza sąd, a nie media i internauci.Generalnie chodziło mi o unikniecie sytuacji jak w przysłowiu ,że chłop zawinił a Cygana powiesili

G
Gość

Ziobro w akcji. Jak zwykle nic z tego nie bedzie. Moze nikogo nie postrzela w łazience. Niech nam magistrat powie zatem dlaczego stawki za wode i scieki sa ustalane po uwazaniu a PWIK zgromadzil ponad 20 mln zl zywej gotowki. To mieszkancy bez sensu placa na te zapasy gotowki. PIS zawladnal wodociagami bo chca ssac tego cyca.

m
mieszkaniec

ci co podpisali tak nie korzystną oferte powinni oddać te pieniądze mieszkancom jestescie złodziejami

m
myślący
W dniu 29.07.2016 o 21:12, Mieszkaniec tego miasta napisał:

Świetnie napisane , naprawdę świetnie , padam z wrażenia . A odkąd to gmina płaci? Zapłacili mieszkańcy , to nie gmina została oszukana tylko okradziono kilka tysięcy gospodarstw domowych. Ale wystarczy płaczu.Uważam ,że artykuł napisany tendencyjnie i pod publikę , może zamiast od progu opluwać prezydentów i urzędników , ktoś by powiedział wprost ,że to FIRMA ŚMIECIOWA okradła mieszkańców naszego miasta . Urzędnicy możliwe ,że nie dopełnili obowiązku, ale nadmiar pieniędzy z naszych portfeli wyciągnęła firma, rękami swoich pracowników. Jaki będzie los urzędników , to niech zostanie w rekach sądów. Ja jako mieszkaniec tego miasta mam jedną prośbę , aby obecne Władze dołożyły wszelkich starań by nadpłacone pieniążki wraz z odsetkami odebrać od firmy która je wyłudziła. Nie dzieląc przysłowiowej skóry na niedźwiedziu, wyobrażam sobie ,że za uzyskane środki GMINA zakupi śmieciarki , które będą wywoziły nieczystości z terenu naszego miasta , tak aby środki finansowe z opłat pozostawały w Starachowicach.Prawo już na takie rozwiązania pozwala i nie musimy nabijać Niemcom kieszeni. Zatem Państwo Radni i Panie Prezydencie , konsekwentnie i do przodu

Klakierze byłej "władzy" a kto zmusił mieszkańców do wyższego płacenia za wywóz śmieci?,kto zawierał umowy z mieszkańcami na wywóz śmieci? firma czy magistrat?. To było szyte grubymi nićmi ,bo jak można nazwać pobieranie opłaty za pojemniki? ,które wcześniej firma wyposażyła bezpłatnie.To ostatnie zagranie było poniżej pasa.Wiadomo ze urząd klepnął umowę ,....ale chyba nie bezinteresownie.

G
Gość

To kto temu kukubebe budżet ułoży jak Piwnikową zamkną do pierdla? 

P
P.S.

Rozpoczyna się kolejna nagonka medialna . Jeszcze nikt nikomu nic nie udowodnił ale już są winni a nawet kary więzienia. To świetna okazja do bicia piany przez kilka lat .  W tzw. sprawie mieszkaniowej , która trwała dwa lata bezmyślny prokurator postawił kilkadziesiąt absurdalnych zarzutów , które zostały wręcz wyśmiane w uzasadnieniu wyroku uniewinniającego przez sędziego prowadzącego sprawę. Media mieszały w tym czasie z błotem wszystkich, kogo uznały za stosowne. Gdy bańka mydlana pękła nikt nawet nie powiedział słowa "przepraszam".  Tak będzie i tym razem.

 

M
Mieszkaniec tego miasta

Świetnie napisane , naprawdę świetnie , padam z wrażenia . A odkąd to gmina płaci? Zapłacili mieszkańcy , to nie gmina została oszukana tylko okradziono kilka tysięcy gospodarstw domowych. Ale wystarczy płaczu.

Uważam ,że artykuł napisany tendencyjnie i pod publikę , może zamiast od progu opluwać prezydentów i urzędników , ktoś by powiedział wprost ,że to FIRMA ŚMIECIOWA okradła mieszkańców naszego miasta . Urzędnicy możliwe ,że nie dopełnili obowiązku, ale nadmiar pieniędzy z naszych portfeli wyciągnęła firma, rękami swoich pracowników. Jaki będzie los urzędników , to niech zostanie w rekach sądów. Ja jako mieszkaniec tego miasta mam jedną prośbę , aby obecne Władze dołożyły wszelkich starań by nadpłacone pieniążki wraz z odsetkami odebrać od firmy która je wyłudziła. Nie dzieląc przysłowiowej skóry na niedźwiedziu, wyobrażam sobie ,że za uzyskane środki GMINA zakupi śmieciarki , które będą wywoziły nieczystości z terenu naszego miasta , tak aby środki finansowe z opłat pozostawały w Starachowicach.Prawo już na takie rozwiązania pozwala i nie musimy nabijać Niemcom kieszeni. Zatem Państwo Radni i Panie Prezydencie , konsekwentnie i do przodu

Z
Zbychu

A co z dziadkiem węglowym i jego wnuczką

G
Gość

A jak sprawa za Ziobry przyspieszyla. Cos niesamowitego.

W
W

Obecny chyba też ma na to ochotę za ustawianie przetargów.

G
Gość

...ale gdzieś w prokuraturach przepadła sprawa "przepłaconych orlików", taka sprzed czterech lat. No chyba, że ją umorzono, choć ponoć wstępnie ustalono odpowiedzialnych za przetarg. Doszłoby jeszcze jedno znane nazwisko.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3