Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Były dyrektor Szpitala w Czerwonej Górze skazany

/IB/
Sąd Rejonowy w Kielcach skazał w środę Przemysława W., byłego dyrektora Szpitala w Czerwonej Górze za posługiwanie się fałszywymi dokumentami dotyczącymi wykształcenia i używanie podrobionego świadectwa pracy na półtora roku więzienia w zawieszeniu na trzy lata.

Jak nas poinformował sędzia Marcin Chałoński, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Kielcach, lista zarzutów postawionych wobec Przemysława W. liczyła trzy strony. - Sąd skazał go za sfałszowanie dokumentów, które poświadczały, że ma wykształcenie medyczne i uprawnienia pozwalające mu kandydować na stanowisko dyrektora szpitala w konkursie ogłoszonym przez zarząd województwa świętokrzyskiego oraz za posługiwanie się podrobionym świadectwem pracy z Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Otrzymał za to łączną karę półtora roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata, grzywnę w wysokości 3000 złotych, obciążono go również kosztami procesu - informuje rzecznik Sądu Okręgowego. Wyrok nie jest jeszcze prawomocny.

Przypomnijmy, 3 kwietnia Przemysław W. wygrał konkurs na dyrektora Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala imienia Świętego Rafała w Czerwonej Górze. Dwa dni po powołaniu go na to stanowisko przez zarząd województwa świętokrzyskiego Przemysław W. poprosił o dwutygodniowy urlop bezpłatny. Okazało się, że W. zataił w kwestionariuszu osobowym, który składał już po mianowaniu, że jest równocześnie zatrudniony na stanowisku dyrektora w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki zdrowotnej w Sulejówku. 17 kwietnia zarząd województwa odwołał Przemysława W. z funkcji dyrektora Szpitala w Czerwonej Górze i złożył zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. - Nasze wątpliwości wzbudziły również inne dokumenty - wyjaśniał nam wówczas wicemarszałek województwa Grzegorz Świercz.

W toku śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Rejonową Kielce - Wschód okazało się, że Przemysław W. nie jest lekarzem i nigdy nie ukończył wydziału lekarskiego na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika, nie figuruje również wśród studentów tego wydziału, natomiast ukończył wydział nauk o zdrowiu bydgoskiej filii tej uczelni i jest magistrem zdrowia publicznego. Posługując się podrobionym dyplomem lekarza wyłudził w okręgowej izbie lekarskiej w Warszawie dokument prawa wykonywania zawodu. Zaświadczenie o ograniczonym prawie wykonywania zawodu wydano do 2015 roku, ponieważ W. nie przedstawił dokumentów poświadczających odbycie stażu podyplomowego (pisaliśmy o tym w Echu Dnia).

Sfałszowane okazały się również świadectwa pracy z Instytutu Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Przemysław W. "wydłużył" sobie w nich staż pracy. Według sfałszowanych dokumentów Przemysław W. czas pracy na stanowisku kierownika zespołu poradni specjalistycznych w Instytucie Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie wydłużył sobie od 10 listopada 2008 do 28 lutego 2013 roku, podczas gdy naprawdę był tam zatrudniony od 15 lutego 2011 do 31 października 2012 roku. Spreparowanymi dokumentami posłużył się składając ofertę na konkurs o stanowisko dyrektora Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala imienia Świętego Rafała w Czerwonej Górze.

Za to przestępstwo grozi pięć lat pozbawienia wolności. Przemysław W. przyznał się do winy, wyraził skruchę i chęć dobrowolnego poddania się karze, w związku z tym prokurator wnioskował o karę pozbawienia wolności na rok i sześć miesięcy w zawieszeniu na trzy lata oraz 3 tysiące złotych grzywny. Sąd podzielił stanowisko oskarżyciela.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie