Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Były prezydent Kielc Robert Rzepka odwołany z funkcji prezesa zarządu kieleckiej spółki Odlewnia "Chemar"

Paweł Więcek
Paweł Więcek
archiwum
Były prezydent Kielc Robert Rzepka odwołany z funkcji prezesa zarządu kieleckiej spółki Odlewnia "Chemar" będącej w obszarze aktywów Grupy Kapitałowej Agencji Rozwoju Przemysłu, która należy do Skarbu Państwa - dowiedziało się "Echo Dnia". Decyzja rady nadzorczej wywołała niezadowolenie wśród załogi przedsiębiorstwa.

- Odwołanie Roberta Rzepki z funkcji prezesa zarządu można określić jako skandaliczne - mówi "Echu Dnia" ważna osoba ze środowiska Prawa i Sprawiedliwości.

- Robert Rzepka posiada doświadczenie w zarządzaniu biznesem, ponieważ zarządzał spółkami, również w skali ponadnarodowej. W Odlewni "Chemar" realizował z powodzeniem autorski projekt sanacji spółki. Skutkiem jego działań było umorzenie przez sąd postępowania upadłościowego. Docelowo projektował połączenie dwóch spółek: Zakładów Urządzeń Chemicznych i Armatury Przemysłowej „CHEMAR” Spółka Akcyjna oraz Odlewni „CHEMAR” Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w celu odbudowy marki handlowej Chemaru - podkreśla nasz rozmówca.

Robert Rzepka to były prezydent Kielc w latach 1991-1994 z ramienia Komitetu Obywatelskiego. Był także wiceprzewodniczącym Regionu Świętokrzyskiego NSZZ "Solidarność". Funkcję prezesa zarządu Odlewnie "Chemar" objął w lipcu 2017 roku. Właścicielem firmy jest spółka Zakłady Urządzeń Chemicznych i Armatury Przemysłowej „CHEMAR” należąca do Grupy Kapitałowej Agencji Rozwoju Przemysłu ze 100-procentowym udziałem Skarbu Państwa.

Roberta Rzepkę rada nadzorcza spółki odwołała w tym tygodniu. Do pełnienia obowiązków prezesa zarządu oddelegowany został doktor inżynier Łukasz Nowakowski z Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach. Wprowadzenie na stanowisko ma nastąpić w czwartek przed południem.

Z informacji "Echa Dnia" wynika, że załoga Odlewni "Chemar" jest mocno oburzona decyzją rady nadzorczej i właściciela spółki. O godzinie 11 przed halą produkcyjną zebrali się pracownicy produkcji oraz administracji.

- Wszyscy byli za pozostawieniem obecnego prezesa, który cieszył się wielką sympatią wśród załogi. Dwukrotnie podniósł płace. W zamian za te pozytywne decyzje pracownicy odwdzięczyli się wzrostem wydajności. W swojej historii pracy nie spotkałem osoby działającej dla interesu spółki, ale widzącej też interes pracowników. Pracownicy postanowili, że do poniedziałku wstrzymają się z decyzjami, co dalej robić - informuje Tadeusz Kozior, szef Międzyzakładowej Organizacji Związkowej "Solidarność" w Zakładach Urządzeń Chemicznych i Armatury Przemysłowej „CHEMAR" w Kielcach.

Odlewnia staliwa Chemar od wczesnych lat 50. ubiegłego wieku produkuje odlewy dla różnych branż przemysłu. Spółce w zeszłym roku groziła upadłość. CZYTAJ - Kielecki Chemar Odlewnia w kłopotach! To koniec legendy?

Tak o kłopotach finansowych przedsiębiorstwa w maju 2019 roku opowiadał Robert Rzepka - CZYTAJ

Kilka miesięcy później Grupa Kapitałowa Agencji Rozwoju Przemysłu przejęła Odlewnie "Chemar" oraz jej spółkę-matkę "Chemar" S.A. Kieleckie Chemar SA i Odlewnia Chemar będą pod jednym szyldem? - CZYTAJ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie