Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Były sobie pieniądze" kolejny ciekawy projekt w Szkole Podstawowej w Młodzawach [ZDJĘCIA]

ach
Zajęcia w ramach projektu "Były sobie pieniądze".
Zajęcia w ramach projektu "Były sobie pieniądze". SP Młodzawy
W Szkole Podstawowej w Młodzawach realizowany jest kolejny ciekawy projekt "Były sobie pieniądze". W jego ramach dzieci z klasy drugiej i trzeciej uczą się między innymi o wartości pieniądza, podstaw ekonomii czy zarządzania finansami osobistymi. Oczywiście wiedza przekazywana jest w formie zabaw, gier i zajęć praktycznych.

W marcu w Szkole Podstawowej w Młodzawach odbyły się kolejne zajęcia w ramach projektu „Były sobie pieniądze”. Uczniowie skupili się na nich na problematyce dotyczącej podatków.

- Na początek w dwuosobowych zespołach dokonywaliśmy obliczeń na kartach pracy, a następnie uporządkowaliśmy wyniki malejąco i umieszczaliśmy karty na tablicy. Otrzymaliśmy hasło „podatki” – no i wszystko stało się jasne. W dalszej części przypomnieliśmy sobie, co to takiego: podatek od nieruchomości, podatek dochodowy i podatek od towarów i usług. Poznaliśmy kolejne definicje: podatek PIT, podatek CIT, podatek od spadku i darowizn oraz podatek VAT. Uczyliśmy się odróżniać je od siebie, bawiliśmy się w określanie, jaki podatek należy zapłacić w konkretnej sytuacji. Wykonywaliśmy zadania w podręcznikach w celu utrwalenia nowych, naprawdę trudnych wiadomości - mówi Monika Cugowska, koordynator projektu, która prowadzi zajęcia w jego ramach.

Ale to nie wszystko. Na koniec uczniowie dowiedzieli się, jak dziwne i wręcz śmieszne podatki wymyślili ludzie w różnych krajach i epokach. Był na przykład podatek chipsowy na Węgrzech, od grillowania w Belgii, bykowy w Niemczech, od ilości okien w Szkocji, od noszenia brody w Rosji. We Włoszech wprowadzono nawet podatek od cienia!

"Były dobie pieniądze"
„Edukacja ekonomiczna dla uczniów edukacji wczesnoszkolnej „BYŁY SOBIE PIENIĄDZE” to projekt, którego organizatorem i koordynatorem jest Fundacja BGK imienia Jana Kantego Steczkowskiego w Warszawie.

Program realizowany jest w klasie II i III. Jego celem jest podniesienie poziomu wiedzy finansowej uczniów oraz wprowadzenie w podstawy finansów tak, aby potrafiły lepiej funkcjonować w nowoczesnym społeczeństwie. Cele realizowane są poprzez przeprowadzenie autorskich zajęć o finansach.

Tematyka zajęć obejmuje swym zakresem między innymi: wartość pieniądza, podstaw ekonomii, zarządzania finansami osobistymi, roli i funkcji banków, ale także umiejętności krytycznego myślenia i zastosowania tej wiedzy w praktyce oraz podejmowania racjonalnych wyborów konsumenckich. Wiadomości zostały skorelowane z podstawą programową. Nauczycielki mają do dyspozycji scenariusze zajęć oraz pakiety edukacyjne zawierające potrzebne pomoce dydaktyczne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie