Były wiceprezydent Kielc przekazał swoje zbiory dotyczące...

  Były wiceprezydent Kielc przekazał swoje zbiory dotyczące stanu wojennego

  Tomasz Trepka

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Zdzisław Sabat z własnoręcznie zerwanym obwieszczeniem dotyczącym wprowadzenia stanu wojennego.
  1/4
  przejdź do galerii

  Zdzisław Sabat z własnoręcznie zerwanym obwieszczeniem dotyczącym wprowadzenia stanu wojennego. ©OMPiO

  O kilkadziesiąt ulotek, druków propagandowych oraz oficjalnych ogłoszeń dotyczących wprowadzonego 13 grudnia 1981 roku stanu wojennego wzbogacił się Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach.
  Większość z materiałów jest niezwykle cenna. – Są to rzadkie plakaty strony rządowej, między innymi obwieszczenie o wprowadzeniu stanu wojennego, rozporządzenia Patriotycznego Ruchu Odrodzenia Narodowego oraz druki typowo propagandowe wskazujące na wrogą działalność związków zawodowych „Solidarności” oraz „podpalanie” przez nich Polski. Obok tego otrzymaliśmy również afisze wytworzone przez ówczesną opozycję demokratyczną, w tym te, które były po 13 grudnia 1981 roku wydawane w podziemiu. To wszystko stanowi bardzo interesujące historycznie pamiątki – powiedział doktor Marek Maciągowski, dyrektor Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach.

  Darczyńcą jest były wiceprezydent Kielc Zdzisław Sabat. – Wraz z żoną sami je zrywali narażając się na represje i szykany ze strony władz. Część z nich ma jeszcze ślady kleju – przyznał doktor Maciągowski.

  W części zostaną one zaprezentowane 13 grudnia na Wzgórzu Zamkowym w Kielcach. – Zorganizujemy mini wystawę oraz przygotowaną przez grupę rekonstrukcyjną prezentację jak wyglądała rzeczywistość w stanie wojennym – zakończył dyrektor Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej.


  POLECAMY RÓWNIEŻ:  Na te psy musisz mieć pozwolenie urzędnika! To groźne zwierzęta!


  Prezenty dla dzieci na Mikołajki 2018. TOP 10  Rzadko widujesz te znaki drogowe. Lepiej przypomnij sobie, co oznaczają!  Najlepsze seriale 2018 roku. Jaki wybrać na wieczór? Zobacz najciekawsze
  Śladami słynnych filmów i seriali - miejsca, które trzeba odwiedzić! [GALERIA]  Plastik i śmieci zalewają Ziemię? Zobacz niezwykłe zdjęcia z kosmosu  ZOBACZ TAKŻE: FLESZ. KONIEC L4, WCHODZĄ E-ZWOLNIENIA

  Źródło:vivi24

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Polecamy

  Miss i Mister Studniówki 2019| Głosowanie zakończone

  Miss i Mister Studniówki 2019| Głosowanie zakończone