Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cała Polska czytała „Quo vadis”. W Busku - dobry początek dało I Liceum

Adam Ligiecki
Jolanta Maślicha (druga z lewej) wróciła po latach do „białej sali”, jako liderka wielkiego czytania.
Jolanta Maślicha (druga z lewej) wróciła po latach do „białej sali”, jako liderka wielkiego czytania. Adam Ligiecki
„Petroniusz obudził się zaledwie koło południa i jak zwykle, zmęczony bardzo. Poprzedniego dnia był na uczcie u Nerona, która przeciągnęła się do późna w noc. Od pewnego czasu zdrowie jego zaczęło się psuć. Sam mówił, że rankami budził się jakby zdrętwiały i bez możności zebrania myśli...” - tak rozpoczęło się sobotnie, pierwsze w Busku-Zdroju Narodowe Czytanie - w I Liceum Ogólnokształcącym. Na tapecie: „Quo vadis”.

Licealiści i lektorzy rozpoczęli akcję znacznie wcześniej, niż piękny i przystojny bohater dzieła Henryka Sienkiewicza. Już... o godzinie 9 rano. Mimo wczesnej pory - do tego był to dopiero drugi dzień roku szkolnego 2016/2017 - mieliśmy rekordową frekwencję. Kultowa „biała sala” na piętrze budynku ogólniaka pękała w szwach. Choć doniesiono ławki, nie dla wszystkich starczyło miejsc siedzących. Okazuje się jednak, że „Quo vadis” dobrze się słucha także na stojąco.

„Biała sala” ma klimat
Wątek Petroniusza na otwarcie czytała Jolanta Maślicha, dyrektor Powiatowego Ośrodka Doradztwa i Doskonalenia Nauczycieli. To ona wymyśliła Narodowe Czytanie w „białej sali” buskiego I Liceum.
- Nasza inicjatywa kierowana jest do młodego pokolenia. Wiemy doskonale, że w czasach komputerów, tabletów i smartfonów czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży wypada coraz słabiej. Dlatego wszelkie tego typu akcje są bardzo potrzebne - podkreśla pani dyrektor. - A „biała sala”? I Liceum to moja szkoła, jestem jej absolwentką. W „białej sali” miałam kiedyś historię. Poza tym ta sala ma wspaniałą akustykę i klimat. Podczas czytania nie używamy mikrofonów - dodaje Jolanta Maślicha.
Sekwencja numer dwa przypadła staroście Jerzemu Kolarzowi. Jak na absolwenta I Liceum przystało, bierze udział w tej akcji od początku. W sobotę miał najdłuższy fragment do przeczytania - o Ligii.

Najkrótszy tekst przypadł z kolei Robertowi Bujnemu, zastępcy komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej. Los chciał, że prezentował też fragment dokładnie ze swojej branży - o... pożarze.
Jeśli o służbach mundurowych mowa, Sienkiewicza czytała także komendant buskiej policji Marzena Piórkowska. W nowej fryzurze prezentowała się bardzo szykownie.

Finał z siostrą zakonną
Po raz kolejny w gronie lektorów znalazła się Anna Kolarz, wicedyrektor I Liceum. Podobnie - Renata Krzemień, naczelnik pionu edukacji starostwa. Na czytaniu w „białej sali” debiutowała natomiast Agnieszka Jasińska z buskiej placówki Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej. Kluczową sekwencję „Quo vadis” - na trzy głosy - prezentowały trzy licealistki: Agnieszka, Anna i Wiktoria.
I wielki finał. Ostatni, najbardziej uduchowiony fragment czytała siostra zakonna Tarcysja. Jak się okazało, prosto z marszu. - Zaproszenie otrzymałam w piątek. Czasu na przygotowanie było niewiele, ale postanowiłam spróbować. Wypadło... chyba całkiem nieźle, prawda? - skwitowała swój występ z uśmiechem.
Nagrodzone Noblem dzieło Henryka Sienkiewicza - o upadającym imperium, przeplecione wątkiem miłości - to powieść-rzeka. W sobotę czytaliśmy wybrane fragmenty, a sesja w I Liceum trwała „szkolną godzinę” - równe 45 minut. Nad całością czuwała polonistka Teresa Wójcik.

To Rok Sienkiewicza
„Quo vadis” czytała cała Polska - w Roku Henryka Sienkiewicza 2016. W Busku dobry początek dało I_Liceum, a dwie godziny później podobna impreza odbyła się w parku zdrojowym.
Wielkie czytanie zorganizowano w sobotę także w Solcu-Zdroju, Stopnicy, Tuczępach. Po raz pierwszy - w Gimnazjum w Nowym Korczynie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie