Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cała Twoja historia medyczna w jednym miejscu. Jak działa MinHolderNet?

Redakcja
Kartę MinHolder można schować wraz z dokumentami. W razie wypadku osoba udzielająca pomocy uzyska dostęp do informacji na temat naszego zdrowia.
Kartę MinHolder można schować wraz z dokumentami. W razie wypadku osoba udzielająca pomocy uzyska dostęp do informacji na temat naszego zdrowia. fot. archiwum
Niebezpieczne sytuacje, takie jak wypadek czy utrata przytomności, mogą przytrafić się nam wszędzie - zarówno w domu, pracy czy podczas wypoczynku. Przyczyną mogą być różne czynniki. W takich przypadkach ważna jest sprawna pomoc personelu medycznego, ale także łatwy dostęp do informacji na temat naszego stanu zdrowia.

Zbieranie i porządkowanie dokumentacji medycznej oraz niestandardowej wiedzy o nas nie musi wiązać się z posiadaniem niezliczonego pliku dokumentów, w różnych miejscach. O wiele łatwiejszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem jest korzystanie z nowoczesnej platformy MinHolderNet.

MinHolderNet to internetowa platforma umożliwiająca bezpieczne przechowywanie
i bieżące uzupełnianie danych medycznych (wyniki badań, historie chorób, zdjęcia RTG), jak również niestandardowych informacji o naszym stanie zdrowia (ciąża, karmienie piersią, przyjmowane leki, przebyte choroby czy niebezpieczne zdarzenia). Kluczowym elementem tej e-kartoteki jest Rescue Code, czyli unikatowy ciąg znaków przypisany dla jednego użytkownika, który umożliwia mu korzystanie z możliwości platformy, a służbom medycznym pozwala na zapoznanie się z informacjami na temat użytkownika w razie potrzeby (np. udzielanie mu pomocy po wypadku przez ratowników lub przez lekarzy w trakcie wizyty pacjenta). Niewątpliwą zaletą platformy jest fakt, że wprowadzone dane tłumaczone są na 9 najczęściej używanych języków, dzięki czemu mogą zostać wykorzystane w dowolnym miejscu na świecie.

Jak to działa?

Korzystanie z e-kartoteki jest intuicyjne. Platforma została zaprojektowana w taki sposób, aby mogły korzystać z niej osoby, które obsługę komputera znają na poziomie wyłącznie podstawowym. Od czego należy zacząć?

- Pierwszym krokiem jest wejście na stronę internetową www.minholdernet.com
i kliknięcie w zakładkę Rejestracja znajdującą się w prawym górnym rogu.
- Po rejestracji pojawi się wiele opcji, aby opisać swój stan zdrowia i wprowadzić dokumentację medyczną.
- Pierwszym dokumentem wprowadzanym do e-kartoteki jest skan dokumentu tożsamości, dzięki któremu zostaniemy rozpoznani przez służby medyczne
w przypadku np. utraty przytomności.
- Całą wiedzę tworzą rozbudowane zakładki dotyczące danych medycznych, jak również niestandardowych informacji o stanie zdrowia użytkownika, w tym zakładka: "jestem w ciąży", "karmię piersią", czy "moje ostatnie niebezpieczne zdarzenie", takie jak np. upadek z wysokości, ukąszenie kleszcza, trudno gojąca się rana.
- Odczytanie przez ratowników i lekarzy wiedzy zapisanej na platformie następuje poprzez wpisanie przez nich indywidualnego tzw. Rescue Code, który jest przypisany do każdego użytkownika e-kartoteki. Możliwe jest to również przez zeskanowanie indywidualnego obrazkowego kodu QR, zamieszczonego na karcie MinHolder.
- Każdy użytkownik jest zobowiązany do podpisania oświadczenia o tym, że jest świadomy wprowadzanej do e-kartoteki wiedzy, która jest zgodna z prawdą
i przekazywana na potrzeby ratowania życia ludzkiego w kryzysowych zdarzeniach. Jest jednocześnie wyrażeniem zgody na wykorzystanie wiedzy przez upoważnione oświadczeniem służby.

Dla kogo MinHolder?

Łatwy i bezpieczny dostęp do całej wiedzy na temat stanu zdrowia jest niezwykle istotny
w przypadku osób przewlekle chorych, z którymi wiąże się dodatkowe ryzyko wypadku lub wystąpienia zdarzenia zagrażającego zdrowiu lub życiu. O takim rozwiązaniu powinni pomyśleć także opiekunowie osób starszych, osoby wykonujące zawody o podwyższonym ryzyku, ale także sportowcy czy podróżnicy. Tak naprawdę każdemu z nas mogą przytrafić się niebezpieczne sytuacje czy zdarzenia, w których będziemy potrzebowali pomocy służb medycznych, a te wiedzy na temat naszego stanu zdrowia.

- Sprawne ratownictwo medyczne wymaga szybkiego działania, które pozwoli zapobiec śmierci i zminimalizuje skutki nagłego urazu czy wypadku. Czynnik, który jest dla działalności personelu medycznego kluczowy, to czas, a jego zakres wyznacza tzw. "złota godzina". Jest to okres od wystąpienia zdarzenia bezpośrednio zagrażającego życiu do momentu udzielenia właściwej pomocy. Dlatego narzędzia wsparcia w postaci szybkiego i bezpiecznego dostępu do informacji o stanie zdrowia i niebezpiecznych wydarzeniach z życia poszkodowanego optymalizują działania służb ratunkowych, a na etapie hospitalizacji ułatwiają diagnozowanie i wprowadzenie odpowiedniego leczenia - tłumaczy Marta Dusza, specjalista chorób zakaźnych, kierownik SOR Szpitala w Wołominie, ekspert programu "Życie ekstremalne - nie tylko z wyboru".

Narzędzia wspierające

Zestaw MinHolder zawierający Rescue Code oraz narzędzia wspierające działanie platformy można zamówić na stronie www.minholdernet.com w zakładce "Kup Teraz".

Oprócz dostępu do e-kartoteki poprzez nadanie indywidualnego hasła do platformy (Rescue Code) użytkownik otrzymuje tzw. narzędzia wspierające, które informują służby medyczne o tym, że jesteśmy w posiadaniu e-kartoteki, a także umożliwiają im namierzenie kodu dostępu do platformy. Do narzędzi tych należą: etui na dokument tożsamości z wyodrębnionym miejscem z informacją o posiadaniu MinHoldera, specjalne zaprojektowane karty do przechowywania w portfelu, naklejki, które powinny być umieszczone na przedniej i bocznej szybie naszego pojazdu, jak również najbardziej widoczny element wspierający - opaska na rękę. Każdy użytkownik za pomocą specjalnej aplikacji ma również możliwość instalacji e-kartoteki na osobistym urządzeniu mobilnym (smartfon, tablet).

Dodatkowo, w momencie wprowadzania platformy MinHolderNet służby ratunkowe zostały poinformowane o nowym rozwiązaniu za pomocą akcji informacyjno-instruktażowej polegającej na przesłaniu graficznego przedstawienia nośników, ich opisu oraz przedstawienia wszystkiego poprzez film pokazujący, gdzie należy szukać MinHoldera oraz jak z niego korzystać. Akcja prowadzona jest w dalszym ciągu
i w obecnej chwili ta sama treść przekazu instruktażowego jest wysyłana do punktów szpitalnych - izb przyjęć.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie