Caritas Diecezji Kieleckiej uroczyście podsumowała kampanię Pola Nadziei 2020/21 [ZDJĘCIA, WIDEO]

Dorota Kułaga
Dorota Kułaga
Mszy świętej w Bazylice Katedralnej w Kielcach przewodniczył biskup Jan Piotrowski.
Mszy świętej w Bazylice Katedralnej w Kielcach przewodniczył biskup Jan Piotrowski. Fot. Dorota Kułaga
Caritas Diecezji Kieleckiej uroczyście podsumowała w czwartek kampanię "Pola Nadziei 2020/21". Wydarzenie to rozpoczęło się mszą świętą w Bazylice Katedralnej w Kielcach pod przewodnictwem biskupa ordynariusza Jana Piotrowskiego.

- Drodzy uczestnicy tej mszy świętej. Tym najpiękniejszym "polem nadziei" jesteście wy przez miłość, solidarność, wierność zasadom płynącym z Ewangelii. Świat ludzkich potrzeb, zwłaszcza w hospicjach, jest ogromny. Dziękujmy za ten wspólny wysiłek, za miłość, która była motorem tych działań - mówił na początku mszy świętej biskup kielecki Jan Piotrowski.

Mszę świętą koncelebrowali między innymi ksiądz Stanisław Słowik, dyrektor Caritas diecezji kieleckiej i zastępca dyrektora - ksiądz Krzysztof Banasik. W Eucharystii oprócz reprezentacji kół Caritas z diecezji kieleckiej uczestniczyli też wicemarszałek Renata Janik i wicewojewoda świętokrzyski Rafał Nowak.

Po mszy świętej w Domu Środowisk Twórczych odbyła się gala podsumowująca tegoroczną kampanię. Zostały przedstawione działania zrealizowane w ramach akcji, rozstrzygnięte konkursy dla dzieci i młodzieży, nastąpiło też uhonorowanie osób najbardziej zaangażowanych w szerzenie idei hospicyjnej w naszym regionie.

Kampania "Pola Nadziei" to międzynarodowy program, który ma na celu budowanie przyjaznego klimatu społecznego wokół idei hospicyjnej, uwrażliwianie na potrzeby osób terminalnie chorych, edukację i zbieranie środków na działalność hospicjów. W Kielcach "Pola Nadziei" po raz pierwszy zostały zorganizowane w 2010 roku. Akcja w znaczący sposób przyczyniła się do powstania Hospicjum imienia świętej Matki Teresy z Kalkuty w Kielcach. Obecnie pomaga w zaspokojeniu bieżących potrzeb materialnych tej placówki, budowaniu wolontariatu hospicyjnego, propagowaniu postaw bezinteresownego wspierania osób chorych.

Wyróżnienia

1) Konkurs fotograficzny pod nazwą: „Żonkil -kwiat nadziei”
I miejsce Oliwia Bochenek – Szkoła Podstawowa w Chmielniku
II miejsce Victoria Radziszewska – Szkoła Podstawowa w Kazimierzy Wielkiej
III miejsce Gabriela Zychowicz – Szkoła Podstawowa w Chmielniku

2) Konkurs plastyczny dla szkół podstawowych (klasy I-VI) „Wolontariat w Hospicjum”
I miejsce Amelia Tomasik – Szkoła Podstawowa w Brynicy
II miejsce Julia Koston – Szkoła Podstawowa w Brynicy
III miejsce Bartosz Wojciechowski – Szkoła Podstawowa w Kazimierzy Wielkiej
Wyróżnienie – Lena Koston – Szkoła Podstawowa w Brynicy

3) Konkurs literacki dla szkół podstawowych (klasy VII-VIII) oraz szkół ponadpodstawowych
I miejsce – Julia Galwas – Szkoła Podstawowa w Kazimierzy Wielkiej
Za piękne opowiadanie „ Służba przyjemnością” o cioci lekarce, która poświęciła swoje prywatne życie dla ratowania innych w czasie pandemii jako przykład od naśladowania.

II miejsce Daria Hendzel – Zespół Szkół Zawodowych Technikum Zawodowe im. Żołnierzy Sił Pokojowych ONZ w Kielcach
Za świadectwo o tym jak od najmłodszych lat warto angażować się w pomoc innych, jakie niesie to wartości.

III miejsce – Oliwia Purchla – Szkoła Podstawowa w Kazimierzy Wielkiej
Za wzruszające opowiadanie o koleżance chorej na raka i o jej doświadczeniu z tym związanym z perspektywy koleżanki z podwórka.

Wyróżnienie: Julia Bębacz – Szkoła Podstawowa w Brynicy
Za opowiadanie o tym jak ważną rolę pełnią rodzice dla dzieci. Jaką niosą służbę, takie proste a pięknie zauważone.

Nagroda specjalna POLA NADZIEI 2020/21 - ANIOŁ NADZIEI Z ŻONKILEM
W tej edycji kampanii kapituła przyznała Nagrodę „Anioł Nadziei z Żonkilem”, którą otrzymali:
Ks. Zbigniew Wójcik - wikariusz w Parafii św. Stanisława w Mniowie, katecheta w Szkole Podstawowej w Mniowie - w podziękowaniu za wspaniałą inspirację dla dzieci i młodzieży, za angażowanie ich w zbiórki, kiermasze i inne akcje na rzecz Hospicjum. Za szerzenie postawy miłosierdzia, za dobroć, pomocną dłoń i pełną gotowość do niesienia pomocy innym.

Renata Janik – Wicemarszałek Województwa Świętokrzyskiego - za wieloletnie zaangażowanie na rzecz Hospicjum, za udział w zbiórkach, kwestach, za promowanie idei hospicyjnej, za wsparcie materialne okazane placówce w trudnych czasach pandemii.

Wideo

Dodaj ogłoszenie