Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cenne monety znalezione pod Sandomierzem i Ożarowem przekazano Muzeum Okręgowemu (ZDJĘCIA)

Klaudia Tajs
Podczas przekazania monet podpisano także list intencyjny pomiędzy dyrekcją Zamku a przedstawicielami Stowarzyszenia "Szansa".
Podczas przekazania monet podpisano także list intencyjny pomiędzy dyrekcją Zamku a przedstawicielami Stowarzyszenia "Szansa". Klaudia Tajs
Prawie 190 zabytkowych monet zostało przekazanych do Muzeum Okręgowego w Sandomierzu. Najcenniejsze z nich to dwa denary z czasów Bolesława Krzywoustego z XII wieku i moneta rzymska z I wieku naszej ery. Darczyńcą jest Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Kielcach a odkrywcami grupa poszukiwaczy działająca przy Stowarzyszeniu "Szansa".

Monety zostały przekazane uroczyście na konferencji w zamku z udziałem przedstawicieli Stowarzyszenia "Szansa", dyrekcji Muzeum Okręgowego i pracowników sandomierskiej delegatury Urzędu Ochrony Zabytków.

Jak tłumaczy doktor Dominik Kacper Płaza dyrektor Muzeum Okręgowego w Sandomierzu przekazane monety można podzielić na trzy grupy.

- To moneta rzymska z I wieku naszej ery, dwie monety z XII wieku z czasów Bolesława Krzywoustego z okolic Sandomierza i trzeci skarb to monety XVI, i XVII wieczne ze skarbu z okolic Ożarowa z miejscowości Janików - powiedział Dominik Płaza.

- Dla Sandomierza szczególne znaczenie mają denary, które są pierwszymi tego typu monetami z obszaru miasta. One mają ogromną wartość, jednak każdy z tych przedmiotów ma ogromną wartość. Bardzo ważne jest to, że znany jest tutaj ten wątek odkrycia. Wiemy dokładnie z którego to jest miejsca. Może to nam dawać szanse na dalsze poszukiwania i rozszerzenie naszej wiedzy na ten temat. Samo Muzeum Okręgowe uzyskuje przepiękne przedmioty, które wzbogacą nasze ekspozycje w zamku czy innych przestrzeniach. Jest to bardzo ważny dzień dla Muzeum.

Wojciech Rudziejewski - Rudziewicz prezes Stowarzyszenia "Szansa" przypomniał, że denary Bolesława Krzywoustego zostały znalezione kilka miesięcy temu w Gierlachowie, w gminie Dwikozy.

- Zostały znalezione przypadkowo, ku naszemu zaskoczeniu - powiedział prezes. - Właściciel pola, jeden z kolegów, który chciał wstąpić do stowarzyszenia, powiedział, że wyrażając zgodę na poszukiwania, chce się w nie wkupić. Na denarach jest scena ukazująca walkę rycerza ze smokiem. Rycerzem jest święty Jerzy, który poskramia smoka.

Z kolei monety znalezione w Janikowie to także cenne znalezisko, które zawiera szereg numizmatów z różnych krajów. To daleka Szkocja, Szwecja, tereny Łotwy, Polski i Litwy.

Doktor Marek Florek z sandomierskiej delegatury Urzędu Ochrony Zabytków dodał, że monety z XVII wieku zostały znalezione w miejscu gdzie dawniej w Janikowie funkcjonowała karczma lub zajazd.

- Janików był wówczas znanym ośrodkiem kamieniarskim - przypominał doktor Marek Florek.

- Najstarsza moneta jest z czasów Zygmunta III Wazy z lat 80-tych XVII wieku, a najmłodsze monety pochodzą z lat 60-tych XVII wieku. Skarb jest bardzo interesujący bo jest to zwarty depozyt. Nie są to monety rozproszone. Jest to skarb w większości srebrny. Są także szelągi. Jest to rzecz rzadka na naszym terenie.

Wartość znalezionych monet w przeliczeniu na współczesne środki płatnicze zdaniem doktor Florka nie jest duża.

- Trudno powiedzieć o sile nabywczej darów Bolesława Chrobrego - powiedział doktor Florek. - Jeśli chodzi o monety XVII-wieczne są tam głównie półtoraki o wartości półtora ówczesnego grosza. Te 187 monet ja myślę, że mógł to być odpowiednik honorarium rzemieślnika pracującego w warsztacie kamieniarskim w Janikowie. I to raczej nie mistrza ale kamieniarza. Nie były to olbrzymie pieniądze.

Doktor Dominik Płaza dyrektor Muzeum Okręgowego w Sandomierzu zapowiedział, że najprędzej na wystawie archeologicznej pokazane zostaną denary Bolesława Krzywoustego.

- Myślę, że gdzieś jesienią - zapowiedział doktor Płaza. - Wzorem ubiegłego roku planujemy zorganizować wystawę o najnowszych nabytkach Muzeum Okręgowego w Sandomierzu, gdzie znajdą się między innymi gwiazdy tegorocznych nabytków.

Podczas przekazania monet podpisano także list intencyjny pomiędzy dyrekcją Zamku a przedstawicielami Stowarzyszenia "Szansa". - Mamy dużo pomysłów, myślę, że będziemy realizowali projekty edukacyjne, a nie tylko poszukiwawcze - dodał Wojciech Rudziejewski - Rudziewicz prezes Stowarzyszenia "Szansa".

- Do współpracy zaprosimy społeczeństwo. Planujemy warsztaty dla dzieci, aby można było opowiadać o historii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie