Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cenne rękopisy z archiwum Kapituły Kolegiaty uratowane. To historia Opatowa

Sandra Krakowiak
Sandra Krakowiak
Cenne rękopisy z archiwum Kapituły Kolegiaty uratowane.
Cenne rękopisy z archiwum Kapituły Kolegiaty uratowane. Wojciech Broda
Prace konserwacyjne dokumentów rękopiśmiennych podjęte przez proboszcza parafii świętego Marcina, księdza prałata doktora Michała Spocińskiego przy współdziałaniu z Powiatowym Centrum Kultury w Opatowie zbliża się do końca. Jak podkreśla proboszcz to cenna historia naszego prastarego Opatowa. Uratowanych zostało 18 dokumentów a archiwum kapituły kolegiackiej nadal skrywa wiele pereł.

Historyczne rękopisy w Opatowie

Działania konserwatorskie prowadzone są w ramach Programu Rządowego Wspieranie Działań Muzealnych. Uzyskały dotację ze środków finansowych pochodzących z Funduszu Promocji Kultury Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt o nazwie „Konserwacja ratująca dokumenty rękopiśmienne ze zbioru Biblio-teki i Archiwum Kapituły Kolegiaty świętego Marcina w Opatowie” realizowany jest na zlecenie Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów.

Rękopisy to prawdziwe perły historii

Biblioteka i archiwum Kapituły Kolegiaty w Opatowie pod wezwaniem świętego Marcina z Tours istnieje ponad 700 lat. Pierwsze wzmianki z 1325 roku o scholastyku mówią o funkcjonowaniu szkoły przy kolegiacie i wskazują na istnienie biblioteki.
- Nikt wcześniej przede mną z księży, którzy tutaj pełnili posługę duszpasterską nie podjął się takich działań a ja gdzieś zawsze czułem, że to są takie perły naszej historii, naszego Opatowa – mówi ksiądz Michał Spociński, proboszcz parafii świętego Marcina i dodaje, że o odrestaurowaniu rękopisów myślał już od dawna.

Ksiądz podkreśla, że oprócz bardzo cennych, już odnowionych rękopisów są także inne, które również w przyszłości będą poddane konserwacji.

- Mamy bardzo cenną biblię z XV wieku, to jedyna chyba po Pelplińskiej, jedna z najstarszych. Mamy dwa rękopisy odkryte przez profesora Brachę, to są dokumenty z końca XIV wieku tak zwane kazania sermones, niedawno odkryte zupełnie przez przypadek, między tymi dokumentami były one schowane. Mamy jedyne w Polsce obrady kapituły opatowskiej z końca XVI wieku, nigdzie takiej rzeczy nie ma. Dziennik kapituły z 1562 roku, to są 2 tomy, w tych dziennikach jest opisana historia kościoła jaka się tutaj dokonywała, chcemy to poddać w przyszłym roku pracom konserwatorskim – wymienia proboszcz i dodaje, że są to dokumenty bezcenne bo zapisana jest w nich historia Opatowa.

Wśród odnowionych dokumentów zapisy o nadaniach królewskich

Wśród rękopisów, które już zostały odrestaurowane jest na przykład dokument papieża Leona X, z 1516 roku mówiący o nadaniu prawa patronatu nad miastem Krzysztofowi Szydłowieckiemu i kapitule opatowskiej.

- To są dokumenty z XVI wieku, na przykład z 1569 roku, Konstantyn książę Ostrogski, potwierdzenie prawa dla cechu kramarzy i kupców Opatowa albo z 1595 roku, król Zygmunt III Waza, potwierdzenie praw do wsi Marcinkowice i Jurkowice dla kolegiaty, bezcenne, mamy 18 takich dokumentów – mówi ksiądz. - Na ten cel z funduszy państwowych otrzymaliśmy pieniądze w kwocie 60 tysięcy złotych ale parafia również partycypowała w tym zadaniu, około 30 tysięcy – dodaje ksiądz Michał Spociński.

Niezwykła historia miasta

Wojciech Broda, który koordynuje projekt konserwacji podkreśla, że dokumenty stanowią niezwykłą wartość dla miasta i jego historii.

- Zbiór dokumentów niezwykle cenny dla historii Kolegiaty, miasta Opatowa i okolicznych miejscowości. Rękopisy informują o nadaniach królewskich, kolejnych władcach tych ziem i ich decyzjach, życiu kościoła, oraz o rozkwicie handlu i rzemiosła od XVI wieku – mówi Wojciech Broda. - Konserwacja obejmuje 6 dokumentów na pergaminie i 4 na papierze w tym 2 dokumenty papieskie z Bullami, 2 królewskie ze sznurami i puszkami z pieczęciami królewskimi – informuje Wojciech Broda.

Dokumenty były w złym stanie, przez 100 lat znajdowały się zamknięte metalowymi okuciami, między szybami, zabrudzone, zawilgocone ze zmianami mikrobiologicznymi.

- Dwa z nich pochodzą z XVI wieku, pięć z XVII wieku a trzy z XVIII wieku. Konserwacja ma na celu zatrzymanie szybko postępującej degradacji, prowadzącej do ich całkowitego zniszczenia – tłumaczy Anna Szlasa-Byczek z firmy „Versum” z Nowego Dworu Mazowieckiego, która prowadzi prace konserwatorskie.

Konserwacja części zbioru Biblioteki – dokumentów rękopiśmiennych – będzie początkiem prac zmierzających do uratowania całego, cennego zasobu bibliotecznego, odrestaurowania funkcji kulturowej i naukowej zaniedbanego zbioru zawierającego wiele cennych obiektów między innymi 26 inkunabułów i 49 druków z XVI wieku.

Odnowienie rękopisów stworzy możliwości do prezentowania społeczeństwu cennych zabytków kultury i świetności intelektualnej przodków. Umocni także w namacalny sposób świadomość kulturową i historyczną mieszkańców Opatowa i okolic. Po zakończeniu prac konserwatorskich, zaplanowano utworzenie strony internetowej, na której zostaną pokazane efekty działań ratunkowych.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto