Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Centra Rehabilitacji Rolników KRUS wznawiają działalność! Co należy zrobić, by skorzystać?

Monika Kluzek
Po czasie rygorystycznych obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa, z działalnością ruszają Centra Rehabilitacji Rolników KRUSu. By skorzystać, gospodarze muszą spełnić określone warunki. Sam przebieg turnusu również wygląda nieco inaczej ze względu na obowiązujący rygor sanitarno-epidemiologiczny.

- Każdy pacjent po zakwalifikowaniu na turnus rehabilitacyjny w Centrum Rehabilitacji Rolników i wyrażeniu zgody na wyjazd, podpisuje stosowne oświadczenia również dotyczące wiedzy w zakresie stanu epidemicznego i epidemii - przekazuje Oddział Regionalny KRUS w Kielcach. Są to dokumenty zaświadczające, że rolnik nie chorował i nie był hospitalizowany z powodu COVID-19, nie miał kontaktu z osobą chorą na COVID-19 lub osobą będącą na kwarantannie i nie przebywał na kwarantannie oraz o tym, że nie przebywał za granicą oraz nie miał kontaktu z osobą, która wróciła z zagranicy.

Jak informuje KRUS, warunkiem zakwalifikowania na rehabilitację leczniczą jest negatywny wynik testu w kierunku SARS-CoV-2. Testy będzie można wykonać nie wcześniej niż sześć dni przed terminem rozpoczęcia turnusu w punktach pobrań zwanych drive-thru. Testy sfinansuje Narodowy Fundusz Zdrowia.

Punkty pobrań w Świętokrzyskiem:

  • Busko -Zdrój: 41 378 24 01 wew. 35 (w godzinach 10.00 – 12.00)
  • Końskie: 41 390 23 70 (w godzinach 8.00 – 10.00)
  • Sandomierz: 798 913 797 (w godzinach 13.00 – 15.00)
  • Starachowice: 41 273 92 26 (w godzinach 10.00 – 12.00)
  • Jędrzejów: 500 776 366 (w godzinach 11.00 – 13.00)
  • Kielce: 516 150 916 (w godzinach 8.00 – 10.00)
  • Włoszczowa: 41 388 37 46 ( w godz. 9.00-11.00)
  • Czerwona Góra: 41-34-655-45 do 48 (poniedziałek – piątek 12:30 – 14:30, sobota i niedziela – 13:00 – 15:00).

Termin i godzinę badania ustala sam pacjent kontaktując się bezpośrednio z punktem pobrań. Podstawą wykonania testu w kierunku SARS-CoV-2 będzie skierowanie wystawione na rehabilitację leczniczą w Centrum Rehabilitacji Rolników KRUS, z którym pacjent wraz z dokumentem tożsamości udaje się na wykonanie testu.

Wystawione skierowanie będzie honorowane w Centrum dopiero po negatywnym wyniku testu.

Po kwalifikacji pacjenta na turnus, rolnik również musi być czujny. W przypadku wystąpienia objawów choroby lub zdarzeń, jak kontakt z osobą zarażoną koronawirusem, musi zrezygnować z wyjazdu bez konsekwencji finansowych i należy niezwłocznie zgłosić ten fakt do Oddziału Regionalnego KRUS w Kielcach pod numerem telefonu 41 34 81 940.

Podczas turnusu gospodarz musi mieć własne maseczki ochronne. Zaleca się, w miarę możliwości, by dotarł do Centrum transportem własnym. Ważne, by osoba, która przywiozła pacjenta na turnus rehabilitacyjny, zaczekała do momentu potwierdzenia przez Centrum przyjęcia na turnus.

Przypomnijmy, że Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zapewnia uprawnionym rolnikom możliwość korzystania z rehabilitacji leczniczej. Jest ona organizowana w formie 21-dniowych turnusów prowadzonych we własnych Centrach Rehabilitacji Rolników KRUS w :

  • Jedlcu
  • Iwoniczu Zdroju
  • Horyńcu Zdroju
  • Kołobrzegu
  • Świnoujściu
  • Szklarskiej Porębie

Na turnusy rehabilitacyjne kierowanie są osoby, które spełniają jeden z warunków:

  • podlegają ubezpieczeniu społecznemu rolników z mocy ustawy w pełnym zakresie.
  • podlegają ubezpieczeniu wypadkowemu, chorobowemu i macierzyńskiemu na wniosek w pełnym zakresie nieprzerwanie co najmniej 18 miesięcy przed złożeniem wniosku o rehabilitację leczniczą.
  • mają ustalone prawo do okresowej renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy i zachowali zdolność do samodzielnej egzystencji.

Pobyt na turnusie jest dla rolnika bezpłatny, a zakład rehabilitacji leczniczej zwraca osobie skierowanej koszty przejazdu do placówki rehabilitacyjnej. Korzystanie z rehabilitacji za pośrednictwem KRUS nie pozbawia rolników możliwości skorzystania z leczenia uzdrowiskowego finansowanego z Narodowego Funduszu Zdrowia.

Aby skorzystać z rehabilitacji leczniczej należy złożyć wniosek wypełniony przez lekarza z kompletem aktualnych badań (OB, EKG, morfologia, badanie ogólne moczu, RTG klatki piersiowej, w przypadku kobiet zaświadczenie od ginekologa o braku przeciwwskazań do odbycia rehabilitacji leczniczej) w Oddziale Regionalnym Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego lub w najbliższej Placówce Terenowej KRUS. Przewidywany czas realizacji wniosku to około 3 miesiące.

Więcej informacji uzyskać można pod numerami telefonu (41) 348-19-40, (41) 348-19-47 bądź bezpośrednio w Oddziale Regionalnym KRUS.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie