Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Centralne Biuro Antykorupcyjne w Urzędzie w Łopusznie. Zawiadomienie do prokuratury. Wójt Irena Marcisz: - Gmina padła ofiarą niedomówień

Paulina Baran
Paulina Baran
Wójt Gminy Łopuszno, Irena Marcisz.
Wójt Gminy Łopuszno, Irena Marcisz.
Kontrola Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Urzędzie Gminy Łopuszno zakończona. Wójt Irena Marcisz twierdzi, że gmina padła ofiarą niedomówień i zapewnia, że zarzuty fałszowania dokumentów, wyłudzenia oraz zawiadomienie do Prokuratury Okręgowej w Kielcach nie dotyczą gminy Łopuszno.

Z informacji przekazanych nam przez biuro prasowe Centralnego Biura Antykorupcyjnego wynika, że funkcjonariusze lubelskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego przeprowadzili kontrolę realizacji wybranych zamówień publicznych w gminie Łopuszno.

Przedstawiamy komunikat CBA w całości:
"Postępowanie przeprowadzone od 24 października 2019 roku do 23 stycznia 2020 roku obejmowało lata 2017-2018. W związku z wynikami kontroli CBA skierowało zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstw fałszowania dokumentów oraz wyłudzenia do Prokuratury Okręgowej w Kielcach.

W trakcie kontroli funkcjonariusze CBA ujawnili, że w ramach zamówienia dotyczącego montażu instalacji odnawialnych źródeł energii w gminie Łopuszno, czyli dostawy z montażem elementów instalacji fotowoltaicznej, paneli słonecznych, powietrznych pomp ciepła oraz robót budowlanych towarzyszących i niezbędnych do wykonania instalacji na budynkach mieszkalnych i gospodarczych, mogło dojść do działań o charakterze przestępczym. Wartość zamówienia wynosiła 5.6 milionów złotych.

Kontrolerzy CBA ujawnili ponadto nieprawidłowości skutkujące skierowaniem do Rzecznika Dyscypliny Finansów Publicznych zawiadomienia o naruszeniu przez Wójta Gminy Łopuszno dyscypliny finansów publicznych.

Zgromadzone dokumenty wskazują, że w trakcie realizacji zamówienia publicznego pod nazwą „Zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych związanych z przebudową targowiska w Łopusznie” doszło do bezpodstawnej zmiany treści umowy poprzez wydłużenie pierwotnego terminu zakończenia realizacji zamówienia. W następstwie tego nie naliczono Wykonawcy kary za 62-dniowe opóźnienie. W wyniku czego nastąpiła szkoda w majątku Gminy w wysokości 192 tysięcy złotych" - czytamy w komunikacie biura prasowego Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Informacje o tym, że zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstw fałszowania dokumentów oraz wyłudzenia już wpłynęło do prokuratury potwierdził rzecznik Prokuratury Okręgowej w Kielcach, Daniel Prokopowicz. Sprawa została przekazana do zbadania przez Prokuraturę Rejonową we Włoszczowie.

Pani wójt komentuje
Irena Marcisz, wójt Łopuszna tłumaczy, że zarzuty dotyczące montażu instalacji Odnawialnych Źródeł Energii w Gminie Łopuszno nie dotyczą Urzędu Gminy ani pracowników gminy.

- Na tę inwestycję był przetarg i sprawa dotyczy firm, które w nim startowały. Z rozstrzygnięciem było wiele problemów, firmy na siebie skarżyły. Ale oczywiście kiedy dostaniemy oficjalne wyniki kontroli będziemy mogli się do tego odnieść - mówi Irena Marcisz.

Co do zarzutu dotyczącego budowy targowiska w Łopusznie wójt Marcisz wyjaśnia: - Z tego zarzutu będziemy się tłumaczyć i sprawę wyjaśniać. Umowa była aneksowana, terminy były bardzo krótkie. Będziemy to wyjaśniać - mówi wójt.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie