Centrum sportu w Staszowie już gotowe

  Centrum sportu w Staszowie już gotowe

  Marcin JAROSZ jarosz@echodnia.eu

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Niecka basenu głównego pomieściła 550 metrów sześciennych wody. Napełniano ją przez trzy dni.

  Niecka basenu głównego pomieściła 550 metrów sześciennych wody. Napełniano ją przez trzy dni.

  Wielki ruch na budowie Powiatowego Centrum Sportowego w Staszowie. Obiekt jest już po próbach technologicznych, a wykonawca tydzień temu zgłosił go do odbioru technicznego. Odbiory potrwają jeszcze przez kilkanaście dni. Pierwsze skoki do staszowskiego basenu w połowie września.
  Niecka basenu głównego pomieściła 550 metrów sześciennych wody. Napełniano ją przez trzy dni.

  Niecka basenu głównego pomieściła 550 metrów sześciennych wody. Napełniano ją przez trzy dni.


  Jedną z wodnych atrakcji jest również 60 metrowa zjeżdżalnia.


  Jedną z wodnych atrakcji jest również 60 metrowa zjeżdżalnia.

  Powiatowe Centrum Sportowe stoi i - jak zapewniają budowniczy oraz inwestor - ma się dobrze. Obiekt, którego generalnym wykonawcą jest rzeszowski "Best Construction" wybudowano w niespełna 2,5 roku za 25 milionów złotych.

  BASEN PEŁNY, TEMPERATURA USTAWIONA. OBIEKT CZEKA NA ODBIÓR

  To "oczko" w głowie władz powiatu ma przede wszystkim zaspokoić apetyt mieszkańców na wypoczynek z nutą relaksu i sportu. Cały obiekt to dość pokaźna kubatura 66,5 tysiąca metrów sześciennych. Kluczowym elementem kompleksu są dwa baseny oraz hala sportowa z pełnowymiarowym boiskiem wielofunkcyjnym.

  W części basenowej użytkownicy będą mieli nieckę o długości 25 metrów wyposażonej w sześć torów pływackich. Mniejszy basenik przeznaczony jest na naukę pływania. Tutaj są trzy tory o długości 12,5 metrów. Dodatkową frajdą jest zamontowana 60 metrowa zjeżdżalnia dla dużych, oraz mała zjeżdżalnia dla maluchów. W części basenowej zamontowano też jacuzzi, saunę, solarium oraz bicze wodne. - Wyposażenie jest już zamontowane. Niecki są wypełnione wodą, przeszły bez przeszkód testy, wszystko już działa na takich parametrach jak podczas normalnej eksploatacji - mówi Andrzej Kruzel starosta staszowski.

  Jak zapewnia włodarz powiatu na dobrą sprawę już dziś można by się tutaj bez najmniejszych obaw kąpać, ale najpierw cały obiekt musi przejść odbiór techniczny. Dlatego zanim wejdą tutaj amatorzy kąpieli i sportowej rywalizacji obiekt muszą obejrzeć między innymi strażacy i inspektorzy sanepidu. Jego wykonawca Best Construction przed tygodniem zgłosił gotowość do odbioru technicznego. Proces może potrwać jeszcze przez kilkanaście najbliższych dni. Na razie trwa tutaj ostatnie porządkowanie i czyszczenie.

  FORMA NA SIŁOWNI I W SALI FITNESS, RELAKS W JACUZZI

  Całość jest już po próbach technicznych. W dużym basenie mieści się 550 metrów sześciennych wody, jego napełnianie trwało 72 godziny. Po tym zabiegu niecka basenowa "siadła" o kilka milimetrów, ale jak mówią przedstawiciele wykonawcy jest to zupełnie normalne i dopuszczalne. - Były wykonywane pomiary. Przy takiej ilości wody jak zbiornik opadnie dwa, trzy milimetry jest zupełnie normalnym zjawiskiem - przekonuje Tomasz Polek, kierownik budowy.

  Nowością, której początkowo nie przewidywano jest ściana wspinaczkowa zamontowana w hali sportowej. Amatorzy chodzenia po niby skałkach będą mieli do dyspozycji niemal 140 metrów kwadratowych powierzchni o różnym nachyleniu i wysokości sięgającej nawet 12 metrów. W łączniku pomiędzy basenem a halą sportową ma się znaleźć część barowa i pokój fitness oraz sala do nauki tańca.

  KRĘGIELNIA I STRZELNICA JAK MINISTERSTWO PRZYZNA DOTACJĘ

  W tym roku starostwo chciałoby otrzymać dotację z ministerstwa sportu na urządzenie kręgielni i strzelnicy oraz na doposażenie siłowni. W sumie potrzebne jest około pół miliona złotych. - Ma to przede wszystkim związek z tym, że w fazie realizacji inwestycji postanowiono wykorzystać miejsce w tak zwanych piwnicach. Są one przygotowane pod montaż tego typu urządzeń. Myślę, że jesteśmy na dobrej drodze do otrzymania tej dotacji - tłumaczy starosta staszowski.

  Przy budowie kompleksu sportowego zastosowano kilka nowoczesnych rozwiązań, które mają znacząco obniżyć koszty eksploatacji obiektu. Pierwszym rozwiązaniem jest budowa instalacji solarnej do podgrzewania wody. Tej z basenu nie da się w ten sposób podgrzać, ale 2 tysiące litrów gorącej wody z solarów w pełni zaspokoi potrzeby pryszniców. - Instalacja jest tak przystosowana, że nadmiar tego ciepła można wykorzystać do podgrzania wody dla potrzeb basenu. W pochmurny dzień temperatura wody w instalacji solarnej to około pięćdziesiąt stopni Celsjusza. W słoneczne dni woda ma osiemdziesiąt stopni. Wtedy kotły gazowe pobierają mniej gazu - wyjaśnia Tomasz Polek. A ich apetyt jak się okazuje jest spory. Dwa kotły o mocy 600 kilowatów zużyły do podgrzania wody z 20 na 28 stopni Celsjusza 1,5 tysiąca metrów sześciennych gazu.

  TECHNOLOGIA ZNACZY OSZCZĘDNOŚĆ. SŁOŃCE PODGRZEJE WODĘ I DA PRĄD

  olejną oszczędnością ma być montaż instalacji fotowoltaicznej, która zamieni promieniowanie słoneczne na energię elektryczną. Instalacja dla potrzeb Powiatowego Centrum Sportowego będzie zamontowana na dachu pobliskiego budynku Centrum Kształcenia Praktycznego. Wydajność ma sięgać 50 kilowatów i jak zapewnia starosta ta energia ma pozwolić na zaspokojenie niemal w całości zapotrzebowania obiektu na energię elektryczną.

  Wszystko i tak zweryfikuje czas. Na razie instalatorzy oraz wykonawcy szkolą przyszłych pracowników odpowiedzialnych za obsługę urządzeń sterujących. Data oficjalnego otwarcia obiektu nie jest jeszcze znana. Wedle zapowiedzi urzędników może do tego dojść, albo podczas Dnia Edukacji Narodowej, albo podczas obchodów Dnia Niepodległości. Pierwszych kąpieli w staszowskim basenie, o ile procedury odbioru obędą się bez zastrzeżeń, będzie można zażywać już w połowie września. Uczniowie z nowego obiektu mają korzystać od początku października.


  Hala sportowa z pełnowymiarowym boiskiem wielofunkcyjnym. W tle pokaźna ścianka wspinaczkowa.


  Hala sportowa z pełnowymiarowym boiskiem wielofunkcyjnym. W tle pokaźna ścianka wspinaczkowa.


  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Świętokrzyskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (94)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (94) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Polecamy

  Zmień się na Zdrowie. Metamorfozy

  Zmień się na Zdrowie. Metamorfozy

  KIELECKA MAPA INWESTYCJI

  KIELECKA MAPA INWESTYCJI

  AKTUALNIE W KIELCACH - Miesięcznik Urzędu Miasta Kielce

  AKTUALNIE W KIELCACH - Miesięcznik Urzędu Miasta Kielce