Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ceny karpia na wigilię. Ile kosztuje karp na święta i jak wybrać najlepszego

Marzena Ślusarz
- Polecam kupno ryby żywej, wtedy możemy ocenić jej świeżość. Im bardziej żwawo się porusza, tym lepiej - radzi Grzegorz Wójcicki, właściciel stawów rybackich koło Buska - Zdroju.
- Polecam kupno ryby żywej, wtedy możemy ocenić jej świeżość. Im bardziej żwawo się porusza, tym lepiej - radzi Grzegorz Wójcicki, właściciel stawów rybackich koło Buska - Zdroju. Krzysztof Krogulec
Karpie na wigilijny stół właśnie trafiają do naszych lodówek. Nie jeden kupujący zdziwieniem reaguje na ceny, ale takie muszą być - złotówkę więcej niż w zeszłym roku, czyli 16 złotych za kilogram. Stawki podyktowane są skutkami suszy.

- Po tak ciężkim lecie, upalnym, potwornej suszy, która trwa od początku sezonu do dziś, karp jest minimalnie droższy niż rok temu, kosztuje 16 złotych za kilogram - mówi Ryszard Zawadzki, właściciel gospodarstwa rybackiego Zacisze i wiceprezes Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Producentów Ryb Żywionych Metodą Tradycyjną Ziarnami Zbóż. - Prosimy o zrozumienie. Ten rok był dla nas fatalny.

Jak wyjaśnia, brak opadów powodował znaczne ubytki wody. Na stawach poziom był nawet o 40, 50 centymetrów niższy w porównaniu z poprzednimi latami. Rybacy starali się zapobiegać skutkom suszy i walczyli o utrzymanie ryb przy życiu i odpowiednim dobrostanie. Wymagało to licznych robót, jak poruszanie lustra wody, spienianie, by natlenić wodę. Używane były do tego łodzie motorowe, pompy. - Gdybyśmy na jeden dzień przerwali te prace, ryby by się podusiły. Potrzeba było wielu dodatkowych zabiegów, by wyhodować bardzo dobrej jakości karpia. I zdecydowanie stwierdzam, że udało nam się pozytywnie kończyć sezon - tłumaczy wiceprezes Zawadzki.

Najsmaczniejszy świeży

Jak radzi, przy zakupie karpia warto pytać o certyfikaty wydawane przez stowarzyszenia i towarzystwa rybackie. - Jeśli sprzedający dysponuje takim dokumentem z nazwą gospodarstwa, nazwiskiem hodowcy, to proszę wierzyć, że ten karp jest rzeczywiście żywiony przez trzy lata, czyli tyle, ile powinien rosnąć, zbożem produkowanym metodami naturalnymi, czyli pszenicą, jęczmieniem, żytem . Taki karp będzie smaczny i zdrowy - wyjaśnia doświadczony hodowca.

Grzegorz Wójcicki, właściciel gospodarstwa rybackiego w Budach koło Buska Zdroju w Świętokrzyskiem zaznacza, że karp na świąteczny stół musi być świeży. - Polecam kupno żywego karpia, wtedy mamy pewność, że jest dobry. Zwracajmy uwagę, czy ma energię, rusza się, powinien być żywotny, złoty, błyszczący, bez żadnych ran - tłumaczy rybak. Radzi wybierać rybę wagi kilogram i 30 deko, półtora kilograma . - Pamiętajmy, że najsmaczniejszy jest taki prosto ze stawu, nie trzymany w lodówce, czy zamrażarce. Łuski chowamy do portfela na szczęście - zaznacza. Dodaje, że smak ryby wystarczy doprawić solą. - W tym roku gospodarstwa rybackie są przygotowane na sprzedaż do samego końca, czyli wigilii. Sprzedajemy do sklepów i dla klientów indywidualnych - zaznacza Grzegorz Wójcicki.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

NOWE ZASADY PRZECHOWYWANIA NAWOZÓW I NAWOŻENIA. SPRAWDŹ, ZA CO DOSTANIESZ KARĘ


Rolnik po proteście: - Nas tak zablokowali. Będą kolejne akcje

Burzliwy protest rolników zakończony... mandatami

Gdzie zarejestrować koło gospodyń wiejskich?

Dlaczego wsie na wschodzie kraju starzeją się szybciej?


NIE CHCIAŁ JEJ ROLNIK, KTÓRY SZUKA ŻONY. ZOBACZCIE ZDJĘCIA WYSPORTOWANEJ PAULINY

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie