Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ceny mieszkań z rynku wtórnego spadną w 2023 r.? Eksperci: częstsze będą promocje, ale na więcej nie ma co liczyć

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Zakup mieszkania z rynku wtórnego nie będzie w przyszym roku tani, ale klienci mogą liczyć na częstsze promocje cenowe.
Zakup mieszkania z rynku wtórnego nie będzie w przyszym roku tani, ale klienci mogą liczyć na częstsze promocje cenowe. Anna Kaczmarz / Polska Press / ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
Ceny mieszkań z rynku wtórnego w 2023 r. utrzymają się na podobnym poziomie, jak dziś, ale kupującym łatwiej będzie upolować promocje – uważają eksperci. Dla osób zainteresowanych zakupem M na własne potrzeby konkurencją będą jednak inwestorzy, którzy również poszukują tanich nieruchomości.

Spis treści

Co będzie z cenami mieszkań z rynku wtórnego w 2023 r.? Eksperci prognozują stagnację

Zbliżający się rok 2023 to wielka niewiadoma, jeśli chodzi o sytuację na rynku nieruchomości. Nawet wśród ekspertów dominuje ostrożność i podkreślanie, że trudno dzisiaj przewidywać przyszłość. Pojawiają się jednak pewne prognozy, m.in. ze strony specjalistów, którzy wzięli udział w konferencji „Nastroje na rynku nieruchomości” zorganizowanej przez portal Nieruchomosci-online.pl. Ich zdaniem najprawdopodobniej czeka nas utrzymanie obecnego poziomu cen.

– To już drugi kwartał z rzędu, kiedy ceny są w miarę stabilne. Już nie obserwujemy kilku-, kilkunastoprocentowych wzrostów z kwartału na kwartał. Każdy rynek rządzi się swoimi prawami, są lokalizacje, gdzie cena jeszcze rośnie, również w zależności od segmentu, natomiast w tych największych miastach widzimy bardzo delikatną korektę ceny ofertowej. Chociaż ceny oczywiście wciąż są na wysokim poziomie – mówi Alicja Palińska z działu analiz Nieruchomosci-online.pl.

To, że ceny mieszkań nie mogą już iść w górę tak szybko, jak przedtem, jest oczywiste, jeśli spojrzeć na rynek kredytów hipotecznych – coraz mniej osób w ogóle składa wniosek o kredyt, a tylko nieliczni otrzymują od banku decyzję pozytywną. Przy tak dużym spadku siły nabywczej klientów podnoszenie cen mijałoby się z celem.

Jednocześnie jednak sprzedający chcą uniknąć nadmiernych obniżek. Na rynku pierwotnym deweloperzy ograniczają nowe inwestycje, by dopasować podaż do spadającego popytu. Z kolei na rynku wtórnym obie strony próbują wziąć się na przetrzymanie – nabywcy czekają na spadki cen, a sprzedający liczą na transakcję mimo drożyzny. Efektem jest właśnie stabilność cen na rynku wtórnym.

– Z perspektywy naszej działalności widzimy, że mimo spowolnienia obrotu, sprzedający wcale nie są tacy chętni do obniżek, chcą trzymać cenę, można by powiedzieć – cenią się – zauważa Barbara Bugaj, główny analityk w SonarHome.

Na nieruchomości pojawi się więcej promocji, ale trzeba będzie łapać je szybko

Ci, którzy chcą taniej kupić mieszkanie na własne potrzeby, zdaniem ekspertów powinni polować w 2023 r. na okazje cenowe. Te powinny bowiem zdarzać się coraz częściej, choć trzeba pamiętać o silnej konkurencji ze strony inwestorów, również zainteresowanych jak najtańszym zakupem.

– Te okazje będą, ale inwestorzy z gotówką natychmiast je wychwycą – przyznaje wprost Ewa Klos-Rychter, pośrednik i radca prawny z ponad 20-letnim doświadczeniem. – Nie wiem, czy przeciętny Kowalski zdąży kupić coś okazyjnie, ponieważ kiedy sprzedający ma do wyboru klienta gotówkowego i kredytowego, w sytuacji, gdy nie wiadomo, czy kredyt zostanie udzielony, zawsze wybierze klienta gotówkowego.

Mimo to warto próbować, gdyż według specjalistów na obniżki cen mieszkań z rynku wtórnego i inne promocje można liczyć zwłaszcza w przypadku większych nieruchomości, które na ogół trudniej jest sprzedać.

– Jeżeli chcemy większego mieszkania w lepszym standardzie, należy obserwować rynek, bo korekty mogą się pojawiać. Uważam, że nieruchomości w tym segmencie nie będą drożeć. W badaniu nastrojów w III kwartale zapytaliśmy o to pośredników i spadku cen ofertowych przy większych mieszkaniach spodziewa się prawie 60 proc. ankietowanych – zauważa Palińska z Nieruchomosci-online.pl.

Nie warto za to czekać na masowy wysyp tanich mieszkań wprowadzanych na rynek przez osoby, które będą zmuszone do sprzedaży przez problemy ze spłatą kredytu hipotecznego. Zdaniem cytowanej już pośredniczki nieruchomości trzeba bowiem pamiętać, że taki krok to w naszym kraju ostateczność.

– Polacy są przyzwyczajeni do prawa własności, więc ostatnią rzeczą, którą zrobią, będzie wyzbywanie się nieruchomości po okazyjnych cenach. Kupujący czekają na takie okazje, ale Kowalscy zacisną pasa i ograniczą konsumpcję, aby zachować nieruchomość – wyjaśnia Klos-Rychter.

Aktualne promocje z Duki

Materiały promocyjne partnera

Chcesz inwestować w mieszkania? Kupuj z głową

Eksperci, którzy wzięli udział w konferencji „Nastroje na rynku nieruchomości”, zwrócili też uwagę na to, że minęły już czasy beztroskiego inwestowania w mieszkania. Jeszcze kilka lat temu zewsząd słyszało się, że na mieszkaniu nie można stracić, a kawalerki pod wynajem kupowano chętnie nawet na kredyt – tak silna była wiara w to, że inwestycja się zwróci. Pandemia i wojna pokazały jednak, jak szybko i diametralnie może zmienić się sytuacja na rynku.

– Musimy zastanowić się, co będzie za 10-20 lat – radzi dr hab. Bogusław Półtorak z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. – Lepiej więc nie działać krótkoterminowo, nie kupować na siłę, tylko szukać takiej nieruchomości, która przez lata zbuduje swoją wartość. Stąd właśnie popyt na kawalerki. Widać to w tym, co sygnalizują nam pośrednicy: szukamy pewniaków na niepewne czasy.

Jak podkreśla Półtorak, dzisiejsi inwestorzy są mądrzejsi o doświadczenia ostatnich lat, dzięki czemu mają większą świadomość ryzyka. Pozwala to podejmować lepsze decyzje zakupowe na rynku nieruchomości. Warto zatem inwestować z głową – o ile bowiem zakup mieszkania za gotówkę pod długoterminowy wynajem (np. studencki) powinien pozostać opłacalny w obliczu rosnących czynszów najmu, o tyle np. zabawa we flipping przy wsparciu kredytu hipotecznego to już znaczne ryzyko.

– Jeśli nie mamy gotówki, nie ryzykujmy, bo skończyła się era zakupów na kredyt. Jeśli jednak mamy gotówkę, warto pomyśleć o inwestycji w nieruchomość, która będzie przedmiotem najmu długoterminowego. Ten trzyma się świetnie, prognozy są bardzo dobre. (...) Na pewno zalecałabym daleko idącą ostrożność, jeśli chodzi o flipy. Tutaj trzeba być naprawdę wytrawnym graczem – przestrzega Ewa Klos-Rychter.

Dodaj firmę
Logo firmy Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów
Warszawa, pl. Powstańców Warszawy 1
Autopromocja
od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Ceny mieszkań z rynku wtórnego spadną w 2023 r.? Eksperci: częstsze będą promocje, ale na więcej nie ma co liczyć - RegioDom.pl

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie