Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ceny za wywóz śmieci wzrosną nawet kilkakrotnie! Zobacz ile zapłacimy we Włoszczowie i każdej z gmin powiatu włoszczowskiego

Rafał Banaszek
pixabay.com
Do końca roku gminy muszą podjąć uchwały dotyczące odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych od mieszkańców. Ceny w większości samorządów pójdą w górę i to znacząco. Nawet o… 230 procent!

Gmina Krasocin – podwyżka cen wywozu śmieci o 60 procent

Jako pierwsza w powiecie włoszczowskim nowe stawki przyjęła gmina Krasocin. Było to 26 listopada. Ponieważ powtórzony przetarg wypadł w tej gminie dużo drożej, niż wynosiła kwota zamówienia (około 1,3 miliona złotych), ceny za śmieci od nowego roku wzro-sną aż o 60 procent: za odpady zbierane w sposób selektywny mieszkańcy gminy Kra-socin zapłacą 8 złotych miesięcznie od jednej osoby zamieszkującej daną nieruchomość (do tej pory było 5 złotych) oraz 16 złotych za śmieci zmieszane (dotychczas było 10 złotych). Odpady będzie odbierać ta sama firma co obecnie, czyli Czystopol z Chęcin. Umowę podpisano z nią na 20 miesięcy.

Gmina Włoszczowa podwyżka cen wywozu śmieci o 55 procent?
Największa w powiecie gmina Włoszczowa, z uwagi na dużo wyższe ceny oferentów, również unieważniła pierwszy przetarg i ogłosiła drugi. Otwarcie ofert miało się odbyć w czwartek, 13 grudnia i na ten sam dzień zwołano sesję nadzwyczajną Rady Miejskiej w sprawie przyjęcia nowych stawek za śmieci - w chwili oddawania tego numeru do druku w środę ceny, z oczywistych względów, nie były jeszcze znane.

Faktem jest, że w pierwszym przetargu najkorzystniejszą ofertę złożyła gminna spółka – Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, która zgodziła się wywozić śmieci za około 1,5 miliona złotych (tymczasem gmina planowała przeznaczyć na ten cel 900 tysięcy). Jeżeli PGKiM utrzyma tę cenę i zostanie wybrana w przetargu, wówczas mieszkańców gminy Włoszczowa czeka od nowego roku podwyżka za odpady o około 55 procent: z 5,5 do 8,5 złotych za śmieci segregowane oraz z 11 do 17 złotych za niesegregowane. Umowę z nowo wybraną firmą gmina podpisze na 1 rok.

Gmina Kluczewsko – będzie podwyżka cen wywozu śmieci. Nie wiadomo jaka

Gmina Kluczewsko również unieważniła pierwszy przetarg (najtańsza oferta wyniosła 1,1 miliona złotych, podczas gdy gmina miała ten cel tylko 230 tysięcy). Drugi przetarg odbył się w środę, 12 grudnia. Najkorzystniejszą ofertę złożyła włoszczowska firma Paver, która zaoferowała 476 tysięcy za usługę – 2 razy więcej, niż planowała przeznaczyć na ten cel gmina. Umowa z tą firmą ma być podpisana na 1 rok. Na razie stawki za śmieci nie są jeszcze znane w Kluczewsku, ale już widać, że będą na pewno wyższe. Uchwała w tej sprawie zostanie podjęta dopiero po świętach, 28 grudnia.

Gmina Secemin – podwyżka cen wywozu śmieci o 100 procent?

Dwa przetargi na wywóz śmieci ogłosiła też gmina Secemin. Pierwszy unieważniono, bo cena przekroczyła blisko dwukrotnie możliwości finansowe zamawiającego, a w stosunku do przetargu sprzed 2 lat cena ta była aż trzykrotnie wyższa.

Po drugim przetargu władze gminy uznały, że nie ma sensu ogłaszać trzeciego (gmina zarezerwowała 500 tysięcy, a najtańsza oferta wyniosła 750 tysięcy złotych).

Przetarg wygrała firma z Krakowa – Małopolskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami, która wcześniej świadczyła usługi śmieciowe dla gminy Radków. Umowę podpisano z nią na 2 lata. Odpady segregowane, jak się dowiedzieliśmy mogą zdrożeć nawet o 100 procent - z 4 do prawdopodobnie około 8 złotych, natomiast zmieszane – z 8,5 do około 17 złotych. Dodajmy, że gmina Secemin nie podnosiła ceny za śmieci przez ostatnie 4 lata.

Gmina Radków – podwyżka cen wywozu śmieci od 40 do 230 procent!
Gmina Radków już wyłoniła firmę do odbioru śmieci. Najtańszą ofertę w wysokości 475 tysięcy złotych złożyło Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej z Włoszczowy. Umowę z włoszczowską spółką podpisano na 3 lata. Radków to jedyna gmina w powiecie, gdzie stawki za śmieci ustalono na podstawie łącznej liczby mieszkańców gospodarstwa domowego, a nie od każdej osoby zamieszkującej daną nieruchomość.

I tak, jednoosobowe gospodarstwa zapłacą tyle same, co obecnie, czyli 8 złotych za odpady segregowane i 12 złotych za zmieszane, dwuosobowe posesje - 12 złotych za segregowane i 18 złotych za zmieszane (dotychczas było 8 za segregowane i 12 za zmieszane), trzyosobowe rodziny – 16 złotych za segregowane i 24 złote za zmieszane (do tej pory było 11 i 17 złotych), czteroosobowe domostwa – 20 złotych za segregowane i 30 złotych za zmieszane (dotychczas było 11 i 17 złotych), pięcioosobowe gospodarstwa – 24 złote za segregowane i 36 złotych za zmieszane (do tej pory – 11 i 17 złotych), sześcioosobowe posesje – 28 złotych za segregowane i 42 złote za zmieszane (wcześniej było 15 i 20 złotych), siedmioosobowe posesje – 32 złote za segregowane i 48 złotych za zmieszane (było 15 i 20 złotych), ośmioosobowe rodziny – 36 złotych za segregowane i 54 złote za zmieszane (było 15 i 20 złotych), dziewięcioosobowe – 40 złotych za segregowane i 60 złotych za zmieszane (dotychczas było 15 i 20 złotych), 10-osobowe i więcej – 44 złote za segregowane i 66 złotych za zmieszane (było 15 i 20 złotych).
Wychodzi więc na to, że podwyżkę za śmieci odczują najbardziej wielodzietne, wieloosobowe rodziny, które zapłacą nawet trzykrotnie więcej – od 193 do 230 procent w przypadku 10-osobowego gospodarstwa!

Gmina Moskorzew – nie będzie żadnej podwyżki cen wywozu śmieci

Jedynym wyjątkiem w naszym powiecie, gdzie śmieci nie zdrożeją od nowego roku, jest gmina Moskorzew. Tutaj stare ceny będą obowiązywać jeszcze przez cały 2019 rok i wyniosą odpowiednio: 5 złotych za segregowane i 8 złotych za niesegregowane. Wywozem odpadów zajmuje się tutaj włoszczowska firma Paver.

Dlaczego śmieci drożeją?
Opłaty za śmieci wynikają z przetargu. Całą kwotę muszą pokryć mieszkańcy danej gminy. Opłaty zebrane od mieszkańców muszą wystarczyć na to zadanie własne gminy. Gmina nie zarabia na śmieciach, jest tylko pośrednikiem w przekazywaniu zebranych opłat za wywóz odpadów.

Gmina – zgodnie z prawem – nie może też dopłacać do śmieci, w przeciwieństwie do dotowania na przykład ceny wody lub ścieków.

- To system samofinansujący się. Ani burmistrz, ani rada nie mają wpływu na wysokość stawek – tłumaczy burmistrz Wło-szczowy Grzegorz Dziubek.

Ponieważ przetargi okazały się dużo wyższe, niż zakładały to samorządy, stawki ze śmieci wzrosną i to zdecydowanie. Jak się dowiedzieliśmy, wyższe przetargi spowodowane były między innymi wzrostem opłat na wypiskach śmieci za każdą dostarczona tonę odpadów, podwyżkami cen paliwa, prądu, czy płac minimalnych – wszystko to firmy wkalkulowały sobie w cenę za odbiór śmieci od mieszkańców, na co samorządy nie miały wpływu.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Na te psy musisz mieć pozwolenie urzędnika! To groźne zwierzęta!


Prezenty dla dzieci na Mikołajki 2018. TOP 10



Rzadko widujesz te znaki drogowe. Lepiej przypomnij sobie, co oznaczają!



Najlepsze seriale 2018 roku. Jaki wybrać na wieczór? Zobacz najciekawsze




Śladami słynnych filmów i seriali - miejsca, które trzeba odwiedzić! [GALERIA]



Plastik i śmieci zalewają Ziemię? Zobacz niezwykłe zdjęcia z kosmosu


ZOBACZ TAKŻE: FLESZ. PORODÓWKI - NOWE PRAWA RODZĄCYCH

Źródło:vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie