Certyfikacja, czyli jak podnieść konkurencyjność?

Materiał informacyjny POLSKA ORGANIZACJA TURYSTYCZNA
Udostępnij:
Certyfikacja jako skuteczny element marketingu, ale tylko od autoryzowanego podmiotu – to rozwiązanie dla przedsiębiorców turystycznych, którzy zmagają się z trudnościami z powodu pandemii, wzrostu kosztów prowadzenia działalności oraz skutkami konfliktu w Ukrainie. Certyfikat Dobrych Praktyk Polskiej Organizacji Turystycznej to narzędzie, które ma pomóc nie tylko w budowaniu dobrych standardów usług, ale też podnieść biznesową konkurencyjność podmiotów działających w sektorze turystycznym.

W czasach, gdy konsumenci uważnie przyglądają się swoim wydatkom, obiekty z potwierdzonym przez wiarygodny podmiot standardem oferowanych usług, budzą większe zaufanie. Tym samym podnosi się ich konkurencyjność, a to z punktu widzenia przedsiębiorców jest kluczowe, by przetrwać okres niepewności i ekonomicznych turbulencji.

Rozważając za i przeciw dotyczące przystąpienia do tegorocznej edycji Certyfikatu Dobrych Praktyk POT, warto wziąć pod uwagę zachowania konsumentów. A ci są coraz bardziej wymagający i świadomi, niezależnie od branży i tego z jakich usług lub produktów korzystają. Zanim podejmą decyzję sprawdzają informacje o ofercie, weryfikują opinie, a przede wszystkim polegają na rekomendacjach. Ich zaufanie zdobywają ci przedsiębiorcy, którzy mogą wykazać się niezależnymi znakami certyfikacji świadczonych usług lub oferowanych produktów. Certyfikacja proponowana przez POT może pomóc m.in. miejskim hotelom, które z powodu zastoju w branży MICE oraz zmniejszonej ilości podróży biznesowych, zwracają się ku nowemu segmentowi klientów – podróżujących rodzin z dziećmi.

Na czym polega Certyfikat Dobrych Praktyk Polskiej Organizacji Turystycznej?

Założeniem projektu certyfikacji jest wsparcie branży turystycznej, która od ponad dwóch lat jest jedną z najbardziej poszkodowanych przez pandemię COVID-19 gałęzi gospodarki. Certyfikacja stanowi także doskonałe narzędzie do promocji przedsiębiorców, którzy świadczą usługi turystyczne najwyższej jakości i zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Warto przypomnieć, że w pierwszej edycji projektu realizowanej w 2021 roku, certyfikacji podlegały wyłącznie podmioty turystyczne uczestniczące w programie Polski Bon Turystyczny. W projekcie wzięło udział 2,5 tysiąca przedsiębiorców z całej Polski, a certyfikat uzyskało 1548 liderów odpowiedzialnej i dostosowanej do potrzeb rodzinnego wypoczynku krajowej turystyki. Wśród wyróżnionych obiektów znaleźli się właściciele kwater prywatnych, apartamentów, gestorzy willi i obiektów agroturystycznych, a także hotele, ośrodki wypoczynkowe, domy wczasowe, siedliska, sanatoria, ośrodki szkoleniowe oraz organizatorzy turystyki i biura podróży. Przedsiębiorcy, którzy brali udział w pierwszej edycji projektu bardzo wysoko ocenili choćby takie narzędzie jak interaktywna mapa, dzięki której turyści mogą odnaleźć wyróżnione certyfikatem obiekty. Certyfikacja tworzy nową jakość w turystyce – z jednej strony promuje obiekty o wysokiej jakości świadczonych usług i podnosi standard krajowej oferty turystycznej, a z drugiej – jest doskonałym, sprawdzonym źródłem informacji dla finalnego odbiorcy, czyli turysty planującego wypoczynek w Polsce – uważa Anna Salamończyk-Mochel, wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej.

Nowa edycja uwzględnia oczekiwania przedsiębiorców

Certyfikat Dobrych Praktyk POT stanowi kontynuację pierwszej edycji projektu – Certyfikacja Podmiotów Turystycznych (CPT). Do tegorocznej edycji zostały włączone programy Obiekt Bezpieczny Higieniczne i Bezpieczny Obiekt MICE. Założenia obecnej odsłony projektu uwzględniają oczekiwania przedsiębiorców i przedstawicieli instytucji branży turystycznej: Departamentów Turystyki w Urzędach Marszałkowskich, ROT-ów i LOT-ów. Projekt Certyfikat Dobrych Praktyk POT 2022 otwiera się także na nowe podmioty, które nie biorą udziału w programie Polski Bon Turystyczny, ale prowadzą działalność na terenie Polski. Aby mogły ubiegać się o certyfikat, muszą spełniać założenia jednej z kategorii:

· Polski Bon Turystyczny – kategoria skierowana do przedsiębiorców turystycznych oraz organizacji pożytku publicznego zarejestrowanych w programie Polski Bon Turystyczny.

· Podróże z dziećmi – dla obiektów noclegowych i organizatorów turystyki, którzy zapewniają udogodnienia dla dzieci oraz specjalną ofertę skierowaną do rodzin z dziećmi.

· Turystyka bez barier – dotyczy obiektów noclegowych i organizatorów turystyki, którzy posiadają ofertę dostosowaną do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

· Turystyka na obszarach wiejskich – dla obiektów noclegowych, zlokalizowanych na terenach wiejskich.

· Turystyka prozdrowotna – kategoria obiektów noclegowych i organizatorów turystyki, którzy posiadają ofertę wyjazdów prozdrowotnych, nastawionych na niwelację negatywnych skutków pandemii Covid-19 i wspieranie zdrowego stylu życia m.in. poprzez aktywność fizyczną, relaks na łonie natury, zdrowe odżywianie.

· Turystyka zrównoważona – skierowana do obiektów noclegowych i organizatorów turystyki, którzy posiadają ofertę zgodną z zasadami turystyki zrównoważonej mającej na celu minimalizowanie negatywnego wpływu na środowisko naturalne.

· Bezpieczny Obiekt MICE – dla wszystkich podmiotów z branży spotkań.

· Bezpieczny Obiekt Higieniczny – dla obiektów noclegowych, które zapewniają bezpieczeństwo sanitarne podczas podróży.

Chcesz, aby twój obiekt został wyróżniony Certyfikatem Dobrych Praktyk POT? Szczegółowe informacje i formularz zgłoszeniowy znajdziesz na stronie certyfikat.pot.gov.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Certyfikacja, czyli jak podnieść konkurencyjność? - Dziennik Bałtycki

Więcej informacji na stronie głównej Echo Dnia Świętokrzyskie
Dodaj ogłoszenie