Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Certyfikat UNESCO dla rezerwatu Krzemionki odebrany w Warszawie

Anna Śledzińska
Anna Śledzińska
archiwum muzeum
Przedstawiciele Muzeum Historyczno – Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim - archeolog Artur Jedynak oraz pełniąca obowiązki dyrektora Beata Kobiałka, odebrali certyfikat wpisu „Krzemionkowskiego regionu prehistorycznego górnictwa krzemienia pasiastego” na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

To dokument potwierdzający umieszczenie regionu na tej prestiżowej liście.

Wydarzenie bez precedensu
Przypomnijmy, że historyczna nie tylko dla powiatu ostrowieckiego, ale całego regionu świętokrzyskiego decyzja, zapadła podczas posiedzenia komitetu w Baku, na początku lipca.

Na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO wpisane zostały neolityczne kopalnie krzemienia pasiastego w Krzemionkach, kopalnie Borownia i Korycizna oraz neolityczna osada na wzgórzu Gawroniec. To dopiero 16. obiekt w Polsce wpisany na tę prestiżową listę zabytków.
- Na pewno było to wydarzenie bez precedensu w naszym regionie, które nie tylko umiejscowiło nas w światowej elicie, ale także postawiło ogromne wyzwania - mówi Beata Kobiałka, dyrektor ostrowieckiego muzeum.- Przygotowywaliśmy się na to od dawna, wierząc, że decyzja będzie pozytywna.

Dodaje, że od momentu ogłoszenia decyzji Komitetu UNESCO, znacznie zwiększyła się liczba turystów odwiedzających rezerwat Krzemionki i kopalnie krzemienia pasiastego.
- Przyjmujemy turystów z wielu krajów świata, nawet tak odległych jak Wietnam. Mamy przewodników anglojęzycznych i niemieckojęzycznych, co w tej chwili jest konieczne na co dzień - mówi Beata Kobiałka.- Nasi goście mówią wprost, że będąc w innych częściach Polski dowiedzieli się o wpisie na listę UNESCO, co skłoniło ich do weryfikacji planów i przyjazdu.

Trzy razy więcej turystów
W lipcu i sierpniu, czyli od momentu ogłoszenia decyzji o wpisaniu Krzemionek na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, zabytek odwiedziło ponad 21 tysięcy turystów. Dla porównania - w analogicznym okresie ubiegłego roku było ich „tylko” 7,5 tysiąca.

Wiele lat starań
Kopalnie krzemienia pasiastego w Krzemionkach odkrył w 1922 roku urodzony w Ostrowcu geolog profesor Jan Samsonowicz. Od 1994 roku stanowią pomnik historii, a od 1995 roku także rezerwat przyrodniczy.

Pochodzą z młodszej epoki kamienia i wczesnej epoki brązu (między IV a II tysiącleciem p.n.e). Powstało tam około 4 tysięcy szybów o głębokości 9 metrów, połączonych siecią chodników. Wydobywano w nich krzemień, który służył do wytwarzania narzędzi.
Przez naukowców Krzemionki uznawane są najważniejszy obiekt archeologiczny w Polsce i jeden z najważniejszych na świecie, o czym podczas wizyty w obiekcie w lutym mówił Mariusz Czuba, wicedyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Wniosek o wpisanie zabytku na listę UNESCO, po wielu latach przygotowań, został złożony w 2018 roku. Od tamtej pory obiekt odwiedzali eksperci UNESCO, a jednocześnie trwała, prowadzona przez wielu samorządowców i polityków kampania lobbująca za wpisaniem go na Listę Światowego Dziedzictwa.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Rekordowe polskie budynki. Co o nich wiesz?



Zmiany klimatyczne - czarne scenariusze

Z którą partią ci po drodze? Quiz


Tu mieszka się najlepiej - ranking jakości życia


Co wiesz o grillowaniu? Quiz


od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie