Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chcą dotrzeć do uczniów, rodziców i nauczycieli

PB
O szczegółach reformy edukacji mówili, od lewej: kurator Kazimierz Mądzik, wojewoda Agata Wojtyszek i senator Krzysztof Słoń.
O szczegółach reformy edukacji mówili, od lewej: kurator Kazimierz Mądzik, wojewoda Agata Wojtyszek i senator Krzysztof Słoń.
- Przed nami kolejny rok dobrych zmian. Jesteśmy do dyspozycji wszystkich: uczniów, rodziców i nauczycieli. Chcemy odpowiedzieć na wszystkie nurtujące ich pytania - zapewniała wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek, podczas czwartkowej konferencji prasowej.

Okazuje się, że w Kuratorium będą prowadzone specjalne dyżury telefoniczne, podczas których specjaliści będą wyjaśniać wszelkie kwestie dotyczące reformy. Wojewoda zaznaczyła także, że samorządy nie muszą obawiać się o to, że niebawem zabraknie pieniędzy na edukację. W 2017 roku subwencja oświatowa ma być o 430 milionów złotych wyższa niż w 2016. Nowością ma być także objęcie subwencją dzieci sześcioletnich, które zostały w przedszkolach.

Matura po zawodówce, a raczej szkole branżowej
Od września 2017 roku szkoła podstawowa 6-letnia zamieni się w 8-letnią, a w roku 2019, 3-letnie liceum zmieni się w 4-letnie, a 4-letnie technikum - w 5-letnią szkołę. Szkoły zawodowe staną się szkołami branżowymi.
Jak wyjaśnia Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty to właśnie szkoły branżowe będzie warto teraz kończyć. Szkoła branżowa pierwszego stopnia (trzyletnia) umożliwi otrzymanie dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe i uzyskanie wykształcenia wyższego branżowego, co oznacza, że absolwent będzie przygotowany do podjęcia pracy jak i do kontynuowania kształcenia w dwuletniej szkole branżowej II stopnia, którą co ważne, można zakończyć maturą.

- Brak możliwości uzyskania dyplomu technika, po ukończeniu obecnej szkoły zawodowej niejednokrotnie stanowi przeszkodę dla absolwentów tego typu szkoły do zdobywania wyższych kwalifikacji. - Wszystko dlatego, że aby uczeń po szkole zawodowej mógł dostać się na studia, musiał najpierw skończyć liceum i dopiero wtedy zdawać maturę - tłumaczył Kazimierz Mądzik.
To, jak w naszym kraju potrzebni są specjaliści podkreślał także obecny na konferencji senator, Krzysztof Słoń. Nie bójmy się tego powiedzieć, to będzie rewolucja! Pamiętajmy jednak, że każda zmiana budzi niepokoje, bo ludzie nie wiedzą, co ich czeka - mówił senator Słoń. Zaznaczał jednak, że reforma oświaty jest dobrze przygotowana.

Jak będzie wyglądało wygaszanie gimnazjów?
– Wygaszanie gimnazjów może być realizowane w różnych wariantach przez: Przekształcenia dotychczasowego gimnazjum w ośmioletnią szkołę podstawową lub włączenie gimnazjum do ośmioletniej szkoły podstawowej. Możliwe będzie także: Przekształcenie gimnazjum w liceum ogólnokształcące albo technikum; włączenie gimnazjum do liceum ogólnokształcącego lub technikum; przekształcenie dotychczasowego gimnazjum w zasadniczą szkołę branżową I stopnia lub włączenie gimnazjum do szkoły branżowej I stopnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie