O zmianę kwalifikacji zamku Krzyżtopór w Ujeździe z trwałej ruiny na formę użytkową zabiegają władze gminy Iwaniska. Dzięki temu możliwa będzie rekonstrukcja budynku bramnego zamku.
Spotkanie, które może zapoczątkować proces zmiany statusu zamku Krzyżtopór, odbyło się w Ujeździe. Uczestniczyli w nim między innymi profesor Andrzej Koss - dyrektor Międzyuczelnianego Instytutu Konserwacji Zabytków i Renowacji Dzieł Sztuki przy Uniwersytecie Warszawskim, Marcin Perz - członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego oraz Jerzy Zub z sandomierskiej delegatury świętokrzyskiego konserwatora zabytków.
NIE CHCĄ TRWAŁEJ RUINY
- Chcielibyśmy częściowo zmienić wizerunek zamku - mówi Marek Staniek, wójt Iwanisk. - Zamierzamy odbudować budynek bramny. Do tego jednak konieczna jest zmiana kwalifikacji zamku.
Obecnie Krzyżtopór jest uznany za trwałą ruinę, czyli najkrócej mówiąc, w obiekcie mogą być prowadzone prace zabezpieczające, ale nie może on zostać nawet częściowo zrekonstruowany. Dalekosiężne plany władz gminy, która jest obecnie właścicielem obiektu, wykraczają jednak poza prace zabezpieczające.
- W czwartek odbędzie się kolejne spotkanie w tej sprawie. Tym razem jedziemy do ministerstwa - mówi Marek Staniek. - Będziemy mocno zabiegać o przywrócenie zamkowi charakteru użytkowego. Dzięki temu moglibyśmy rozpocząć częściową odbudowę. To natomiast przyczyniłoby się do znacznego wzrostu ruchu turystycznego w obiekcie.
PLANY NA WIELE MILIONÓW
Korzystając z dobrego klimatu, który w ostatnim czasie zapanował wokół zamku, władze gminy chcą zrobić jak najwięcej. Oprócz częściowej odbudowy, planowana jest rekonstrukcja sławnych ogrodów zamkowych.
- Zagospodarowanie otoczenia zamku jest koniecznością - mówi wójt. - To nie tylko wspaniałe ogrody zamkowe, ale również tarasy widokowe, parkingi, cała infrastruktura turystyczna.
Władze gminy mogą liczyć na potężną dotację z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego. Prawdopodobnie jeszcze w tym roku do Iwanisk trafi kilkanaście milionów złotych, które zostaną przeznaczone na prace wewnątrz obiektu oraz zagospodarowanie terenów wokół zamku. W przygotowanym przez gminę programie aktywizacji turystycznej zamku Krzyżtopór wśród najważniejszych inwestycji znalazły się: iluminacja obiektu, adaptacja niektórych pomieszczeń ruin na cele wystawiennicze i konferencyjne, rekonstrukcja i zagospodarowanie dziedzińca wewnętrznego z przeznaczeniem na działalność kulturalną, restauracja ogrodu włoskiego, odbudowa stawów, urządzenie ścieżki historyczno-rekreacyjnej, udostępnienie podziemi na cele wycieczkowe, rekonstrukcja części zespołu bramnego.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?