Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chirurdzy z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach złożyli wypowiedzenia. O co poszło? Co dalej ze Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym?

Paula Goszczyńska
Paula Goszczyńska
Do niepokojącej sytuacji doszło w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach. Większość pracujących tu chirurgów nagle złożyła wypowiedzenia z pracy. Jako powód podają przemęczenie. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że mają oferty złożone przez szpital Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Kielcach i przyjęli propozycje tej placówki. To powoduje ogromne zamieszanie jeśli chodzi o największy w województwie oddział ratunkowy a co za tym idzie zagrożenie dla potrzebujących pomocy pacjentów.

Wspomniani specjaliści pracują na oddziale niezbędnym do funkcjonowania Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Jak poradzi sobie największa lecznica w regionie?

- Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach potwierdza fakt złożenia wypowiedzeń umów o pracę przez większość lekarzy specjalistów chirurgii ogólnej. Umowy o prace ulegają rozwiązaniu 31 marca 2021roku - informuje Anna Mazur-Kałuża, rzeczniczka prasowa szpitala.

- Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach jest najważniejszym w regionie szpitalem dla systemu opieki zdrowotnej. Szpitalny Oddział Ratunkowy wraz z Centrum Urazowym zaopatruje najcięższe przypadki z województwa, a Klinika Chirurgii Ogólnej podejmuje się najbardziej skomplikowanych zabiegów, w tym od niedawna transplantologii. Przeznaczenie dwóch z trzech szpitali w Kielcach (w podstawowych zakresach świadczeń) wyłącznie do leczenia pacjentów z COVID -19 przez kilka miesięcy, spowodowało olbrzymie przemęczenie całego zespołu szpitala, a szczególnie lekarzy chirurgów. Argumenty medyków, którzy złożyli wypowiedzenia umów o pracę wydają się być zrozumiałe. Podejmowane w ostatnich dniach decyzje przez wojewodę świętokrzyskiego dają jednocześnie nadzieję na zmianę decyzji personelu - podkreśla Anna Mazur-Kałuża.

Chodzi o ponowne włączanie pozostałych szpitali w regionie do normalnego funkcjonowania. - Faktem jest również, że nasz szpital wielokrotnie interweniował w sprawie kierowania na tutejszy Szpitalny Oddział Ratunkowy karetek pogotowia z pominięciem innych podmiotów leczniczych, co niewątpliwie również przyczyniało się, też przed epidemią, do przyjmowania pacjentów ponad możliwości logistyczne szpitala - dodaje rzeczniczka.

Zaznacza również, że brak możliwości funkcjonowania Kliniki Chirurgii, stawia pod znakiem zapytania również funkcjonowanie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego i Centrum Urazowego.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że przemęczenie jest tylko jednym powodów masowego złożenia wypowiedzeń. Drugi to warunki pracy. Chirurdzy mieli otrzymać nowo wybudowanym szpitalu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Kielcach zbliżone lub wyższe wynagrodzenie ale co ważne, w nowym szpitalu mieliby też lepsze warunki pracy.

Czy Wojewódzki Szpital Zespolony w celu zatrzymania specjalistów zaproponuje im wyższe pensje? Czekamy na stanowisko dyrekcji.

Dodajmy również, że średni wiek lekarzy chirurgii w Polsce wynosi około 58 lat. To oznacza, że coraz trudniej będzie o właśnie takich specjalistów.

[promo]5577[/promo]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie