Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chobrzany w sieci kultury

Małgorzata Płaza-Skowron
Drugi dzień pobytu w Polsce goście liceum w Chobrzanach poświęcili na zwiedzanie Sandomierza. Jedną z atrakcji wycieczki była wizyta w zbrojowni Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej.
Drugi dzień pobytu w Polsce goście liceum w Chobrzanach poświęcili na zwiedzanie Sandomierza. Jedną z atrakcji wycieczki była wizyta w zbrojowni Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej. R. Biernicki
Chobrzany gospodarzem międzynarodowej grupy. Młodzież z Niemiec, Bułgarii, Turcji i Polski pracuje nad interesującym wspólnym projektem.

Liceum Ogólnokształcące w Chobrzanach (gmina Samborzec) gości delegacje szkół z Niemiec, Bułgarii i dalekiej Turcji. Okazuje się, że między rówieśnikami bariery językowe i różnice kulturowe przestają mieć znaczenie.

Spotkanie jest elementem unijnego programu Comenius, realizowanego przez liceum w Chobrzanach we współpracy ze szkołami z niemieckiego Freiburga, bułgarskiej Berkowicy i Gebze w Turcji. Projekt nosi tytuł "Budowanie sieci kulturowej w Europie". Jego realizacja, zaplanowana na dwa lata, zbiega się z obchodami 65-lecia szkoły w Chobrzanach.

UROCZYSTE POWITANIE

Do Chobrzan przyjechała 11-osobowa grupa nauczycieli i tak samo liczna grupa uczniów.

Wizyta rozpoczęła się w poniedziałek od spotkania w Urzędzie Gminy w Samborcu. Goście zostali powitani przez wójta Witolda Garnuszka i przewodniczącego Rady Gminy Stanisława Kiliańskiego. W szkole w Chobrzanach odbyła się uroczysta akademia, podczas której prezentowały się wszystkie partnerskie szkoły.

- W programie artystycznym przedstawiliśmy nasze tańce narodowe - były polonez, krakowiak i taniec góralski. Widowiskowa, bardzo barwna część robiła wrażenie. Została nagrodzona gromkimi oklaskami - relacjonuje Magdalena Wójcik, nauczycielka fizyki, uczestnicząca w realizacji projektu.

POD WRAŻENIEM POLSKIEJ GOŚCINNOŚCI

Uczniowie z tureckiej, niemieckiej i bułgarskiej szkoły zostali zakwaterowani u polskich rodzin. To - podkreślają gospodarze wizyty - sprzyja integracji.
- Goście chwalą naszą polską gościnność. Podkreślają to na każdym kroku. Drobne problemy językowe nie stanowią przeszkody. Jest bardzo sympatycznie - mówi Agnieszka Węglarczyk-Podolecka, nauczycielka języka niemieckiego.
- Szybko udało nam się zintegrować. Młodzież bawi się świetnie - dodaje Leszek Kiciński, anglista, koordynator projektu.

Słowa nauczycieli potwierdzają sami uczniowie. - Bierzemy czynny udział w projekcie - stwierdza Maciej Kudła. - To świetna inicjatywa. Dzięki niej możemy poznać kulturę, zwyczaje i zainteresowania naszych rówieśników z innych krajów. Goszczę w domu ucznia z Turcji. Gdy opowiada mi o swojej kulturze, widzę, jak wiele nas różni.
- Wszyscy są otwarci, sympatyczni. Mimo drobnych trudności, udaje nam się porozumieć - mówi Magdalena Kotowska.
- Jest fantastycznie. Bardzo się cieszę, że mogę uczestniczyć w projekcie - stwierdza Mustafa Canpolat z Turcji.

ZACHWYCENI SANDOMIERZEM

Program tygodniowego pobytu został ułożony tak, aby goście mogli jak najlepiej poznać region, jego walory, kulturę i tradycje. We wtorek zwiedzali Sandomierz. Byli zachwyceni Starówką. Dodatkową atrakcją była wizyta w zbrojowni. Tego samego dnia, po południu w Chobrzanach rozegrany został mecz między reprezentacją gospodarzy i gości.

W środę uczestnicy projektu byli w Krakowie, dziś odwiedzą Święty Krzyż. Planowana jest także wizyta w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Śmiechowicach.
Joerg Petersen, dyrektor szkoły z Freiburgu, jest w Polsce po raz pierwszy. Jest zachwycony. Chwali również sam projekt. - Tego typu kontakty pomagają poznać się wzajemnie i przełamać stereotypy. Dla młodzieży udział w projekcie to również doskonała zabawa - podkreśla.

- Nasza szkoła w Turcji jest większa niż ta w Chobrzanach, jest za to cichsza. Polska młodzież - jak zauważyłam - jest bardziej żywa - stwierdziła Sertaç Say, nauczycielka języka angielskiego w Gebze.

BĘDĄ KOLEJNE SPOTKANIA

Współpraca będzie kontynuowana oczywiście po zakończeniu wizyty. W przyszłym roku uczniowie przystąpią do pracy nad nowym tematem - zmianami w metodach pracy, na przykładzie pieczenia chleba. Planowane jest między innymi odwiedzenie piekarni oraz tradycyjnego gospodarstwa domowego.

Wizyty zostaną utrwalone w formie reportażu filmowego. W trakcie realizacji projektu uczniowie będą wymieniać się informacjami drogą elektroniczną. Efekty działań będą omawiane podczas wizyt roboczych. W kwietniu przyszłego roku uczestnicy projektu spotkają się w Turcji, w listopadzie w Bułgarii, a w kwietniu 2009 roku - w Niemczech.

Efektem współpracy ma być kalendarz promujący region sandomierski lub wszystkie partnerskie regiony.

KORZYŚCI DLA UCZNIÓW I NAUCZYCIELI

Projekt ma przynieść wiele dodatkowych korzyści: młodzież nauczy się korzystać z nowych technologii multimedialnych - będzie bowiem tworzyć prezentacje, strony internetowe i prowadzić wideokonferencje. Kontakty z obcokrajowcami to szansa na poprawę umiejętności językowych.

Korzyści odniosą także nauczyciele. Współpracując z pedagogami reprezentującymi inne systemy nauczania, będą mieli okazję porównania metod pracy, wymiany doświadczeń i wiedzy.

W realizacji projektu po stronie chobrzańskiego liceum uczestniczą także: Robert Soja, dyrektor szkoły i Tomasz Styczeń, historyk.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie