Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chór Masłowianie świętował 100-lecie. Był koncert galowy oraz uroczystości w kościele, w którym wszystko się zaczęło! [ZDJĘCIA]

OPRAC.:
Anna Bilska
Anna Bilska
Wideo
od 16 lat
Chór Masłowianie obchodził stulecie działalności. W kościele pw. Przemienienia Pańskiego odbyła się uroczysta msza święta połączona z poświęceniem tablicy pamięci Jana Pieniążka, założyciela chóru. W Centrum Edukacji i Kultury "Szklany Dom" odbył się koncert galowy. Chórowi towarzyszyła Olga Szomańska, wokalistka i aktorka.

Obchody w samo południe rozpoczęła uroczysta msza święta odprawiona w masłowskim kościele przez księży: Piotra Motykę, Mariana Janika, Rafała Dudałę, Michała Olejarczyka. Kapłani zgodnie podkreślali ogromną tradycję chóru i rolę kościoła w jego rozwoju. Tuż przed nabożeństwem poświęcono tablicę pamięci Jana Pieniążka, który 100 lat temu w parafii w Masłowie założył chór. W swojej homilii ks. Michał Olejarczyk podkreślał religijność Jana Pieniążka, który każdą próbę rozpoczynał od modlitwy, a przed próbą i po niej długo się modlił.

W uroczystościach w kościele udział wzięli: wójt Tomasz Lato, wicewójt Monika Dolezińska-Włodarczyk oraz Piotr Zegadło, przewodniczący Rady Gminy, radni: Janusz Obara, Andrzej Kułak, Wojciech Purtak, dyrektor Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom”. Wśród gości byli m.in. wicemarszałek Renata Janik, Henryk Milcarz, wiceprzewodniczący Sejmiku, prezes Wodociągów Kieleckich, Grzegorz Piwko, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kielcach.

Drugą część obchodów zorganizowano w Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom”. Rozpoczęły ją życzenia dla jubilatów. Do chórzystów skierowano wiele dobrych słów. Składali je gospodarze: wójt Tomasz Lato, wicewójt Monika Dolezińska-Włodarczyk, Piotr Zegadło, przewodniczący Rady Gminy, radny Zenon Pedrycz oraz goście: biskup Marian Florczyk, poseł Krzysztof Lipiec, senator Krzysztof Słoń, Henryk Milcarz, wiceprzewodniczący Sejmiku, prezes Wodociągów Kieleckich, Grzegorz Piwko, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kielcach (w imieniu starosty kieleckiego Mirosława Gębskiego). Nie zabrakło też prezentów i życzeń od reprezentacji poszczególnych zespołów ludowych.

- Jubileusz to szczególny moment w historii kultury gminy Masłów. Chór jest naszą nierozerwalną częścią. Od zawsze towarzyszy nam podczas najważniejszych wydarzeń patriotycznych i religijnych. Jego atutem jest pokoleniowość. Śpiewają w nim od pokoleń całe rodziny mieszkańców – mówił wójt Tomasz Lato. Biskup Marian Florczyk podkreślał ogromne dziedzictwo chóru i dziękował za obecność podczas ważnych wydarzeń poświęconych św. Janowi Pawłowi II. - Świętokrzyska tradycja jest częścią narodowej kultury i cieszę się, że ten zespół cały czas trwa, stanowiąc taką wspólnotę. Jestem przekonany, że jeszcze długo świętokrzyską kulturę będą unosili jak najwyżej – mówił poseł Krzysztof Lipiec. To jest zaszczyt dla całej gminy, że może poszczycić się takim zespołem. Chór cały czas trwa i mam nadzieję, że kolejne długie lata funkcjonowania przed nimi. Zasługują na to – zauważył senator Krzysztof Słoń. Jak zaznaczał wiceprzewodniczący Henryk Milcarz chór jest nierozerwalną częścią tożsamości nie tylko gminy Masłów, ale całego regionu świętokrzyskiego. Gośćmi honorowymi wydarzenia byli synowie Jana Pieniążka, założyciela masłowskiego chóru. Panowie nie kryli wzruszenia komentując wydarzenie.

Chórzyści pod kierunkiem dyrygenta Michała Kopcia zaprezentowali premierowy koncert. Z chórem zaśpiewała Olga Szomańska, ceniona aktorka i wokalistka znana ze współpracy z Piotrem Rubikiem i chórami z całego kraju m.in. chrześcijańskim TGD. - Chcieliśmy, żeby było to wyjątkowe i niepowtarzalne wydarzenie. Stąd też od początku do końca premierowy repertuar i goście. Olga Szomańska przyjęła zaproszenie i wyzwanie, mimo że nigdy wcześniej nie śpiewała mazurów, a tym bardziej z towarzyszeniem chóru – mówi Wojciech Purtak, dyrektor Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” w Ciekotach. Podczas całego koncertu chórowi towarzyszył kwartet smyczkowy Estradi Various. Co ciekawe z towarzyszeniem klasycznych muzyków chór wystąpił po raz pierwszy w swojej karierze. Za wybór repertuaru, aranżacje i przygotowanie odpowiadał Michał Kopeć.
Koncert został przyjęty owacyjnie. Wypełniły go pieśni inspirowane zarówno folklorem jak i religią łącząc najważniejsze nurty w działalności zespołu.

Na finał w prezencie dla chórzystów z koncertem "Drogi do wolności" wystąpiła Olga Szomańska prezentując piosenki towarzyszące stuleciu polskiej niepodległości. Publiczność chóralnie towarzyszyła jej niemal w każdym utworze.

Na zakończenie wszyscy zostali zaproszeni na jubileuszowy tort. Pokroili go wspólnie Marianna Samiczak, kierownik chóru oraz dyrygent Michał Kopeć.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie