Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chwała bohaterom - Skalbmierz w 74. rocznicę pacyfikacji i bitwy o miasto

Adam Ligiecki
Dzień grozy, ognia i krwi... To 5 sierpnia 1944 roku - dzień, który wrył się bolesną raną w historię Skalbmierza. Ze względu na dramatyczne wydarzenia: pacyfikację i krwawą bitwę o miasto. 5 sierpnia 2018 roku Skalbmierz odda hołd pamięci bohaterów tamtego dnia. W niedzielnych uroczystościach wezmą także udział dziewczęta z zespołu mażoretkowego Rytm (na zdjęciu). Będą niosły wielką biało-czerwoną flagę: symbol wolnej Polski. Naszej Niepodległej. ZOBACZ WIĘCEJ NA KOLEJNYCH SLAJDACH >>> TOP10 najbardziej niebezpiecznych krajów na wakacje 2018ZOBACZ TAKŻE: FLESZ: Powstanie polskie TGV? W trzy godziny z Gdańska do Krakowa Źródło:vivi24
Dzień grozy, ognia i krwi... To 5 sierpnia 1944 roku - dzień, który wrył się bolesną raną w historię Skalbmierza. Ze względu na dramatyczne wydarzenia: pacyfikację i krwawą bitwę o miasto. 5 sierpnia 2018 roku Skalbmierz odda hołd pamięci bohaterów tamtego dnia. W niedzielnych uroczystościach wezmą także udział dziewczęta z zespołu mażoretkowego Rytm (na zdjęciu). Będą niosły wielką biało-czerwoną flagę: symbol wolnej Polski. Naszej Niepodległej. ZOBACZ WIĘCEJ NA KOLEJNYCH SLAJDACH >>> TOP10 najbardziej niebezpiecznych krajów na wakacje 2018ZOBACZ TAKŻE: FLESZ: Powstanie polskie TGV? W trzy godziny z Gdańska do Krakowa Źródło:vivi24 Adam Ligiecki
Dzień grozy, ognia i krwi... To 5 sierpnia 1944 roku - dzień, który wrył się bolesną raną w historię Skalbmierza. Ze względu na dramatyczne wydarzenia: pacyfikację i krwawą bitwę o miasto. 5 sierpnia 2018 roku Skalbmierz odda hołd pamięci bohaterów tamtego dnia. W niedzielnych uroczystościach wezmą także udział dziewczęta z zespołu mażoretkowego Rytm (na zdjęciu). Będą niosły wielką biało-czerwoną flagę: symbol wolnej Polski. Naszej Niepodległej. ZOBACZ WIĘCEJ NA KOLEJNYCH SLAJDACH >>>

Pomnik Ofiar Pacyfikacji - to miejsce święte dla Skalbmierza. Na płycie czołowej monumentu widnieją słowa: "Pomnij na dzień ów, dzień grozy, ognia i krwi". Wykuto też nazwiska poległych w walce z hitlerowcami podczas II wojny światowej. Bohaterów tamtych dni... Jak co roku, zostaną złożone kwiaty u stóp pomnika. Zapłoną znicze pamięci.

Niedzielne uroczystości rocznicowe rozpoczną się o godzinie 9.30 na placu Marii Curie-Skłodowskiej (obok Domu Strażaka). Stąd ruszy uroczysty przemarsz przez miasto. Kolumnę poprowadzi druh Marek Gala (na zdjęciu), komendant gminy Ochotniczych Straży Pożarnych. W paradzie weźmie także udział strażacka orkiestra dęta ze Skalbmierza.

Stało się już tradycją, że wielką, 20-metrowej długości flagę narodową niosą podczas rocznicowych obchodów mażoretki ze Skalbmierza. Tak będzie również w niedzielę - dziewczęta w tej roli spisują się znakomicie.

"Dzień grozy, ognia i krwi" - to tytuł spektaklu plenerowego, jaki wystawiono w Skalbmierzu w ramach rocznicowych obchodów - pacyfikacji i bitwy o miasto. Widowisko, w którym wzięło udział ponad 100 osób, stało się wydarzeniem.

W niedzielę, o godzinie 10, w kolegiacie świętego Jana Chrzciciela zostanie odprawiona uroczysta msza święta - w ramach obchodów 74. rocznicy pacyfikacji. Dziekan skalbmierskiego dekanatu, ksiądz Marian Fatyga (na zdjęciu) będzie przewodniczył liturgii, wygłosi także okolicznościową homilię. Po nabożeństwie - spotkanie na cmentarzu parafialnym. Przy grobach żołnierzy i partyzantów którzy zginęli 5 sierpnia 1944 roku w bitwie o Skalbmierz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie