Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cichociemni w służbie walczącej Polsce – ciekawe spotkanie we włoszczowskim Domu Kultury (ZDJĘCIA)

red
Starostwo Powiatowe Włoszczowa
„Wywalcz Jej wolność lub zgiń – Cichociemni w służbie walczącej Polsce” – taki tytuł nosiła prelekcja doktora Tomasza Ossowskiego, którą wygłosił 14 lutego w Domu Kultury we Włoszczowie. Spotkanie zbiegło się z 77 rocznicą powstania Armii Krajowej.

(By zobaczyć więcej zdjęć, kliknij przycisk ZOBACZ GALERIĘ)

Spotkanie, na które licznie przybyli uczniowie włoszczowskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, zorganizował Klub Strzelecki Krasocin przy udziale Starostwa Powiatowego we Włoszczowie i Domu Kultury we Włoszczowie.

Przybyłych do włoszczowskiego Domu Kultury powitał Dominik Brymerski, przedstawiciel Klubu Strzeleckiego Krasocin. W imieniu starosty włoszczowskiego głos zabrał kierownik Wydziału Edukacji, Kultury i Spraw Obywatelskich Starostwa Powiatowego we Włoszczowie Robert Ślęzak, który wyraził przekonanie, że „w tych czasach, gdzie potrzebne są dobre wzory do naśladowania, te wzory, które tkwią korzeniami w wydarzeniach ostatniej wojny i okupacji na pewno są tymi właściwymi”. Życzył jednocześnie ciekawych wrażeń podczas tej niecodziennej lekcji historii o Cichociemnych. W spotkaniu uczestniczył również zastępca wójta gminy Krasocin Jacek Sienkiewicz.

Pierwszym punktem programu była emisja filmu dokumentalnego o Cichociemnych i sposobie ich rekrutacji. Następnie doktor Tomasz Ossowski - nauczyciel historii pracujący na co dzień w dwóch kieleckich liceach, w bardzo ciekawy sposób opowiedział o selekcji kandydatów na Cichociemnych, o ich szkoleniu, akcjach zrzutowych, w tym o operacji Adolphus – pierwszym zrzucie, który miał się odbyć w okolicy Włoszczowy. Przedstawił też sylwetki wybranych Cichociemnych i wspomniał o Jednostce Wojskowej GROM, która nawiązuje do tradycji Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej.

Do najbardziej znanych cichociemnych przerzuconych do Polski należeli: ostatni komendant główny Armii Krajowej generał Leopold Okulicki, szef Oddziału II Komendy Głównej Armii Keajowej pułkownik Kazimierz Iranek-Osmecki, legendarny dowódca partyzancki z Gór Świętokrzyskich Jan Piwnik „Ponury”, stojący na czele Centrali Służby Śledczej Państwowego Korpusu Bezpieczeństwa major Bolesław Kontrym „Żmudzin”.
91 cichociemnych walczyło w powstaniu warszawskim, poległo 18 z nich. W czasie wojny zginęło w sumie 103 cichociemnych. Dziewięciu zostało zamordowanych przez władze komunistyczne w powojennej Polsce.

Po spotkaniu młodzież i opiekunowie odwiedzili stoisko promocyjne 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej, by uzyskać szczegółowe informacje o tej jednostce.

Patronat nad wydarzeniem objęli: minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek, marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski, starosta włoszczowski Dariusz Czechowski, wójt gminy Krasocin Ireneusz Gliściński oraz 10. Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej, której przedstawiciele zorganizowali stoisko promocyjne i poinformowali na początku spotkania o możliwości wstąpienia do formacji.
Patronat medialny sprawowało między innymi Echo Dnia.

(By zobaczyć więcej zdjęć, kliknij przycisk ZOBACZ GALERIĘ)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie