Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cichy złodziej kości. W kieleckiej przychodni na Stoku można najskuteczniej wykryć osteoporozę.

Iwona ROJEK
Osteoporoza dotyka 33 proc. społeczeństwa. Wcześnie zdiagnozowana i leczona chroni przed złamaniem kości. Najwcześniej dochodzi do niekorzystnych zmian w kręgosłupie.
Osteoporoza dotyka 33 proc. społeczeństwa. Wcześnie zdiagnozowana i leczona chroni przed złamaniem kości. Najwcześniej dochodzi do niekorzystnych zmian w kręgosłupie. Łukasz Zarzycki
W najwyższej klasy aparat do wykrywania osteoporozy została wyposażona Poradnia Reumatologiczna w specjalistycznej przychodni Medicus na kieleckim osiedlu na Stoku. Teraz tę coraz powszechniejsza i groźną chorobę będzie można jeszcze skuteczniej wykrywać i leczyć.
Dr Anna Strączyńska, specjalista reumatolog i Beata Mazur z Pracowni Densytometrycznej  wykonują badanie pacjentki przy pomocy niezwykle skutecznego
Dr Anna Strączyńska, specjalista reumatolog i Beata Mazur z Pracowni Densytometrycznej wykonują badanie pacjentki przy pomocy niezwykle skutecznego aparatu.

Dr Anna Strączyńska, specjalista reumatolog i Beata Mazur z Pracowni Densytometrycznej wykonują badanie pacjentki przy pomocy niezwykle skutecznego aparatu.

- Na osteoporozę zapada co trzecia kobieta i co 10 mężczyzna po pięćdziesiątym roku życia - mówi dr Anna Strączyńska, specjalista reumatolog. - Choroba znacznie upośledza codzienne funkcjonowanie, obniża jakość życia, powoduje ból i kalectwo. Niestety wiele osób nie ma świadomości o tym jak można ją wykryć, w jaki sposób zapobiegać i jak leczyć. Zakupiony przez nas nowoczesny, najwyższej klasy i całkowicie bezpieczny aparat Luna Prodigy Prima pozwoli zdiagnozować schorzenie w najbardziej początkowym stadium.

Dr Strączyńska informuje, że w pełni cyfrowy densytometr pozwala nawet na 10 krotną redukcje dawki promieniowania, oraz wykazuje o 50 procent wyższą precyzję w stosunku do poprzednich aparatów. Badanie trwa bardzo krótko, kilka minut, a umożliwia niezwykle dokładną ocenę struktury tkanki kostnej w wielu lokalizacjach. Można zbadać całe ciało, kręgosłup lędźwiowy, biodro, górną część kości udowej, cały układ kostny kręgosłupa, z oceną ryzyka złamania w perspektywie 10 lat.

Z badania, które wykrywa także zwyrodnienia w kręgosłupie może skorzystać każdy kto ma skierowanie od ortopedy, ginekologa, endokrynologa, reumatologa, termin można ustalić telefonicznie pod numerem. / 41 331 05 68 i 41 362 66 92/ Można je też wykonać prywatnie. - Mamy także podpisaną umowę ze szpitalem dziecięcym - mówi reumatolog. - Badamy dzieci, które są leczone sterydami, hormonem wzrostu, mają problemy endokrynologiczne, czy łamliwość kości. Na utratę gęstości kości narażony jest każdy, kto ukończył 35 rok życia. Brak ruchu, zła dieta, rzadkie wychodzenie na słońce, palenie, picie, przyspiesza rozwój choroby.

Każdy z nas zgadza się na pewno z opinią, że lepiej zapobiegać niż leczyć. A jak leczyć to jak najwcześniej, dopóki jeszcze nie doszło do złamań kręgosłupa, czy kości udowej. Specjaliści zalecają, aby takie badanie wykonał sobie każdy kto ukończył 45 rok życia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie