Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ciekawie zapowiada się Rodzinne świętowanie z Maryją - I Bogoryjski Piknik przy Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia

Dorota Kułaga
Dorota Kułaga
W Bogorii wystąpi Chór Garnizonowy z Kielc.
W Bogorii wystąpi Chór Garnizonowy z Kielc. Kamil Bielaszewski
Niezwykle ciekawie zapowiada się Rodzinne świętowanie z Maryją - I Bogoryjski Piknik przy Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia, który odbędzie się 28 sierpnia.

I Bogoryski Piknik rozpocznie się uroczystą mszą świętą o godzinie 14, która zostanie odprawiona w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia.
Na godzinę 15 zaplanowany jest występ Chóru Garnizonowego z Kielc pod dyrekcją Edyty Bobryk, który był wielokrotnie nagradzany na ogólnopolskich konkursach i występował ze słynnymi artystami, między innymi kilka razy z Piotrem Rubikiem. Na scenie towarzyszył też takim artystom jak Edyta Górniak, Mietek Szcześniak, Piotr Cugowski, Golec uOrkiestra, Pectus, Halina Frąckowiak, Kasia Cerekwicka, Halina Młynkowa, Ryszard Rynkowski, Roksana Węgiel i Sara Egwu James. W swoim repertuarze Chór Garnizonowy posiada pieśni sakralne, patriotyczne i utwory muzyki popularnej. Chór powstał z inicjatywy byłego proboszcza Parafii Garnizonowej - księdza pułkownika Grzegorza Kamińskiego. Dodajmy, że akompaniatorem w tym chórze jest Radosław Suliga.

O godzinie 15.30 rozpocznie się występ dzieci z Mostek i Bogorii, między 16 a 19 przewidziana jest część piknikowa, a w niej występ zespołu „Sami swoi (godzina 16.30 - 18).
Będzie też wiele innych atrakcji, między innymi dmuchańce, animacje dla dzieci, paintball, pokaz wozów strażackich i policyjnych. będą kiełbaski z grilla i inne smaczne potrawy.

-Serdecznie zapraszamy do naszego sanktuarium na uroczystości odpustowe i I Bogoryjski Piknik - Rodzinne świętowanie z Maryją. Mszy świętej będzie przewodniczył ksiądz Rafał Kobiałka, ojciec duchowny Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu. Będą się też z nami modlić kapłani z dekanatu staszowskiego. Będzie to na pewno ważne duchowe przeżycie, a jednocześnie miłe spotkanie wielu osób, bo będą się tez odbywać dożynki. Oczywiście, przybliżymy też naszym gościom historię i wyjątkowość tego miejsca, opowiemy o kulcie Maryi. Jeszcze raz serdecznie zapraszam do Bogorii - powiedział ksiądz kanonik Leszek Biłas, proboszcz miejscowej parafii. Razem z nim posługę pełni też tu wikariusz, ksiądz Tadeusz Janda.

Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia - parafia Trójcy Świętej w Bogorii to ważne miejsce kultu religijnego nie tylko w powiecie staszowskim, ale i całej diecezji sandomierskiej. W głównym ołtarzu znajduje się łaskami słynący obraz Matki Bożej Pocieszenia. Został namalowany przez Jana Sochera, artystę krakowskiego w 1626 roku. W gablotach przy obrazie kanonicy umieszczali pierwsze wota składane za otrzymane łaski. Jak informuje strona internetowa parafii, obraz przedstawia Matkę Bożą prezentującą na swym lewym ramieniu Dzieciątko Jezus. W prawej dłoni Maria trzyma przed sobą biały kwiat róży. Matka Boża ubrana jest w czerwoną suknię. Głowę i ramiona okryte ma przez niebiesko-granatowy maforion z zielonym podbiciem, wykończony złotą lamówką. Dzieciątko ubrane jest w czerwoną sukienkę, spod której wystają bose stopy. W lewej dłoni Jezus trzyma królewskie jabłko, prawą błogosławi wiernych.
24 marca 2009 roku biskup sandomierski Andrzej Dzięga wydał dekret potwierdzający, że bogoryjska świątynia ma charakter Sanktuarium Matki Boskiej Pocieszenia. Pasterz diecezji polecił też, żeby w każdą środę odprawiane było nabożeństwo do Matki Bożej Pocieszenia jako nowenna wieczysta, w każdą sobotę od czerwca do września śpiewany był o 21.00 Apel Jasnogórski, w każdą pierwszą sobotę miesiąca celebrowane było Nabożeństwo pierwszych sobót miesiąca dla uczczenia Niepokalanego Serca Maryi, od maja do października każdego 13-tego dnia miesiąca celebrowane było Nabożeństwo ku czci Matki Bożej Fatimskiej. Poza tym na prośbę większych grup pielgrzymów odprawiana ma być o uzgodnionej porze Msza Święta według formularza o Matce Bożej.
Uroczyście mają też być obchodzone Odpusty ku czci Matki Bożej w Święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła, w Święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny i w ostatnią niedzielę sierpnia (Matki Bożej Pocieszenia).
Obraz Matki Bożej Pocieszenia zasłynął licznymi łaskami. Cuda zdziałane w kościele bogoryjskim za przyczyną Najświętszej Panny rozpoczynają się w 1646 roku. Zakonnicy założyli księgę cudów i do niej wpisali przykłady niezwykłych zdarzeń, jest ich już kilkaset.
Jak informuje strona parafii, główne nasilenie ich przypada na XVII i XVIII wiek, choć zapewne nie wszystkie przypadki zostały utrwalone. W podziękowaniu za łaski wierni fundowali szaty i naczynia liturgiczne prosząc jednocześnie o modlitwę w czasie sprawowania Eucharystii przed łaskami słynącym obrazem.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie