Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cmentarz Żydowski w Kielcach. Najmniej znana z kieleckich nekropolii na zdjęciach

OPRAC.:
Tomasz Trepka
Tomasz Trepka
Cmentarz Żydowski w Kielcach to najmniej znana z nekropolii w mieście. Zobacz, jak wygląda na kolejnych slajdach >>>
Cmentarz Żydowski w Kielcach to najmniej znana z nekropolii w mieście. Zobacz, jak wygląda na kolejnych slajdach >>>
W drugiej połowie XIX wieku, wobec rozwoju osadnictwa żydowskiego w Kielcach, powstał nowy cmentarz. Przetrwał wiele lat, będąc świadkiem wielu ludzkich tragedii. W środę, 1 listopada obiekt zostanie otwarty dla wszystkich, którzy będą chcieli upamiętnić żydowską ludność Kielc.

Cmentarz Żydowski w Kielcach

Wcześniej Żydzi grzebani byli na niewielkim cmentarzu w Chęcinach. W 1868 roku zakupiono grunt na terenie folwarku Pakosz, u zbiegu dzisiejszych ulic Pakosz i Kusocińskiego. Wówczas były to tereny położone w sporej odległości od miasta do którego prowadziła tylko jedna droga (obecna ulica Krakowska).

Organizacją pogrzebów i zarządzeniem cmentarzem zajmowało się bractwo Chewra Kadisza. W Kielcach działało też towarzystwo Chesed Szel Emet, które pokrywało koszty pogrzebów osób najuboższych i samotnych. Z czasem wybudowano dom przedpogrzebowy, w języku hebrajskim zwany bejt tahara, urządzono mieszkanie dozorcy i grabarza, wzniesiono ogrodzenie i utwardzono drogę dojazdową. Początkowo niewielka powierzchnia nekropolii została powiększona w latach dwudziestych XX wieku.

- czytamy na stronie Wirtualny Sztetl.

Zobacz w galerii zdjęć, jak wygląda Cmentarz Żydowski w Kielcach

Cmentarz jest miejscem pochówku wielu osób, które odegrały znaczącą rolę w życiu Kielc. W 1915 roku pochowano tu Chaima Szmuela Horowitza, zwanego cadykiem z Chęcin, prawnuka Widzącego z Lublina; a dwa lata później Motele Twerskiego, czyli Mordechaja Kuzmirera, wywodzącego się z chasydzkiej dynastii z Czarnobyla. Groby obu cadyków stały się celem pielgrzymek wielu religijnych Żydów.

Podczas drugiej wojny światowej na terenie nekropolii Niemcy dokonywali licznych egzekucji ludności żydowskiej. Tu również grzebano Żydów, zamordowanych i zmarłych w kieleckim getcie. 8 lipca 1946 roku cmentarz stał się miejscem ceremonii pogrzebowej 37 ofiar pogromu kieleckich Żydów.

Nekropolię odrestaurowano w 1987 roku. Obecnie jest zamknięta, jednak otwierany dla grup żydowskich z Izraela lub innych państw oraz podczas uroczystości upamiętniających żydowską ludność Kielc.

W środę, 1 listopada w godzinach 10-17 obiekt zostanie otwarty dla wszystkich.

Zobacz w galerii zdjęć, jak wygląda Cmentarz Żydowski w Kielcach

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto