Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co będzie z naszymi emeryturami? Zapis czatu z ekspertem

Redakcja
Małgorzata Suchodolska, specjalista finansowo-ubezpieczeniowy odpowiadała Czytelnikom „Echa Dnia” o zmianach w systemie emerytalnym.
Małgorzata Suchodolska, specjalista finansowo-ubezpieczeniowy odpowiadała Czytelnikom „Echa Dnia” o zmianach w systemie emerytalnym. archiwum
Rząd szykuje zmiany w systemie emerytalnym. Uczestnictwo w OFE ma być dobrowolne a 51,5 procent zgromadzonych w nich pieniędzy ma trafić do ZUS. Na pytania Czytelników o nadchodzących zmianach i sposobach oszczędzania podczas czatu w „Echu Dnia” odpowiadała Małgorzata Suchodolska, specjalista finansowo-ubezpieczeniowy.

A: Mam 25 lat. Czy już powinnam pomyśleć o emeryturze?
Małgorzata Suchodolska: - Oczywiście. Im wcześniej, tym lepiej. Mając do dyspozycji dużo czasu, tak jak w Pani przypadku, możemy drobnymi krokami oszczędzać. Im dłużej, tym lepiej, ponieważ takie oszczędzanie daje efekty za sprawą procentu składanego. Na przykład: odkładając, co miesiąc 200 złotych na 4 procent, po 10 latach mamy na koncie około 30 tysięcy złotych. A po 30 latach daje to sumę 140 tysięcy. Tak więc, im dłuższy czas oszczędzania, tym lepiej.

Kolo: Czy należy wierzyć politykom opozycji, którzy wieszczą bardzo czarnych scenariusz dla przyszłych emerytów?
Małgorzata Suchodolska: - Moim zdaniem najlepiej wierzyć sobie i w miarę możliwości samemu zadbać o emeryturę.

Ziom: Mam pytanie. Co robić? Mam II filar w OFE. Czy zostawić czy przenosić do ZUS?
Małgorzata Suchodolska: - Ta zmiana jeszcze nie weszła w życie, więc poczekajmy. Jeżeli proponowane zmiany już zaistnieją, prawdopodobnie będziemy mieć trzy miesiące na podjęcie decyzji. Moim zdaniem i tak nie będzie to miało większego znaczenia, jaką decyzję podejmiemy, ponieważ jeżeli 2,92 procent pozostawimy w OFE i 10 lat przed przejściem na emeryturę stopniowo nasze środki i tak trafią do ZUS-u, to różnicę w wysokości świadczeń będą niewielkie.

Ziom: Jak pani myśli mając obecnie zarobki na poziomie 3000 złotych brutto – ile będę miał emerytury? Dziś mam 50 lat.
Małgorzata Suchodolska: - Najprościej mówiąc – ze zgromadzonych 100 tysięcy złotych kapitału w drugim filarze możemy spodziewać się około 400 złotych dodatku do emerytury. Szczegółowe wyliczenie wymaga dodatkowych informacji.

Kora: Nie mam jeszcze 30 lat, na pieniądze z ZUS nie liczę, bo raczej nie przetrwa do czasu, gdy przejdę na emeryturę. Mam trochę oszczędności na niskooprocentowanym koncie. Jak w miarę bezpiecznie można je ulokować, by choć trochę zyskać?
Małgorzata Suchodolska: - Sposobów jest kilka. Wymaga to indywidualnego podejścia i analizy (co znaczy „trochę” oszczędności i co znaczy „trochę zyskać”).

Kora: Udało mi się odłożyć 15 tysięcy złotych. Oprocentowanie konta oszczędnościowego wynosi teraz około 3 procent. „Trochę zyskać” to znaczy więcej niż te 3 procent.
Małgorzata Suchodolska: - Możemy inwestować w akcje, obligacje, fundusze inwestycyjne. Wszystko zależy od naszych skłonności do ryzyka inwestycyjnego. Analitycy sugerują, że im dłuższy jest czas na inwestycje, tym większe zyski mogą przynieść inwestycje w akcje.

Zet: Podobno wysokość mojej emerytury będzie wynosiła 2400 złotych. Czy od tej kwoty będzie jeszcze odprowadzana składka na NFZ?
Małgorzata Suchodolska: - Składkę na Narodowy Fundusz Zdrowia będzie odprowadzał za nas Urząd Skarbowy. Dodatkowej składki na NFZ nie ma, jest ona zawarta w podatku, jaki odprowadzamy do Urzędu Skarbowego.

A: Co zrobić żeby w dalszym ciągu zostać w Otwartym Funduszu Emerytalnym?
Małgorzata Suchodolska: - Jeżeli proponowane przez rząd zmiany wejdą w życie, prawdopodobnie będziemy mieć 3 miesiące na przekazanie decyzji. Jeżeli ktoś nie złoży deklaracji - jego przyszłe składki trafią do ZUS-u. Mówimy tutaj o kwocie 2,92 procent od wynagrodzenia brutto, co będzie związane tylko i wyłącznie z inwestycją w akcje.

Jan: Dzień dobry. Jak pani uważa, OFE to będzie katastrofa dla rządzącej koalicji?
Małgorzata Suchodolska: - Przykro mi bardzo, ale Pana pytanie porusza bardziej wątek polityczny niż związany z funduszami emerytalnymi...

Jakub: Witam. Co ta reforma nam da skoro z wykresu demograficznego i prognozy z ZUS-u wynika, że za 20 lat będzie pracowało 2,2 osób na 1 emeryta? System repartycyjny, którym jest ZUS nie da rady wypłacać świadczeń w takiej sytuacji. Albo ZUS (który już jest bankrutem) będzie w ogóle niewypłacalny albo będą podatki większe. Dlaczego nie można podjąć decyzji, która pozwoli na zarabianie tym pieniądzom? Czy w tym przypadku jedynym dobrym rozwiązaniem jest system kapitałowy? Ale jeśli by tak było to by przecież państwo z niego nie rezygnowało. Robiąc coś dziś trzeba patrzeć na to jaka sytuacja będzie za x lat. Dzisiejsze decyzje będą miały skutek dopiero za 20 lat. To jest tylko ucieczka przed problemami tymczasowymi
Małgorzata Suchodolska: - Pana obawy, co do przyszłości są uzasadnione. Widząc, co dzieje się obecnie i mając na uwadze to, że zmniejszać się będzie liczba osób aktywnych zawodowo/jednego emeryta trzeba pomyśleć o swojej przyszłości emerytalnej we własnym zakresie. Myślę, że w ten sposób nasza sytuacja finansowa za x lat będzie bardziej przewidywalna.

Jakub: Czyli co Pani proponuje?
Małgorzata Suchodolska: - Proponuję indywidualną analizę Pana sytuacji i rozpoczęcie oszczędzania w taki sposób, w jakim będzie Pan się czuł komfortowo. Mam na myśli różne sposoby inwestowania, ale to zależy od wysokości kwot, jakie chcemy oszczędzać i od tego czy lubimy ryzyko inwestycyjne, czy nie.

Jakub: A w jaki sposób Pani zabezpieczyła swoją emeryturę?
Małgorzata Suchodolska: - Korzystam z różnych sposobów oszczędzania :)

Kolo: Jak wygląda polski system emerytalny na tle innych państw.
Małgorzata Suchodolska: - To temat na osobną dyskusję, jest bardzo obszerny i nie starczy nam czasu na rozmowę.
Małgorzata Suchodolska: - Dziękuję za wszystkie pytania. Pozdrawiam serdecznie.

Opr. /esw/

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Co będzie z naszymi emeryturami? Zapis czatu z ekspertem - Echo Dnia

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie