Co pokazał spis ludności w województwie świętokrzyskim

Materiał informacyjny Urzędu Statystycznego w Kielcach

Zmiany w liczbie i rozmieszczeniu ludności zależą w głównej mierze od czynników demograficznych, które związane są z przemianami ekonomicznymi i cywilizacyjnymi. Konsekwencjami tych uwarunkowań są niekorzystne zjawiska jak: depopulacja i szybkie tempo starzenia się mieszkańców województwa świętokrzyskiego, potęgowane emigracją z województwa - zwłaszcza młodych i wykształconych ludzi, ale także zmiany postaw związane z pozostawaniem na rynku pracy osób w wieku emerytalnym.

Wyniki Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 wykazały znaczny ubytek ludność województwa świętokrzyskiego w ciągu ostatnich 10 lat. Liczba mieszkańców regionu wyniosła w 2021 r. 1 196 557 osób i była o 6,6% niższa w porównaniu z wynikami spisu z 2011 r. Była to najwyższa skala depopulacji w kraju. Mniej ludności odnotowano zarówno w miastach naszego regionu, jak i na obszarach wiejskich. Największy spadek liczby mieszkańców widoczny był w powiatach: ostrowieckim, skarżyskim i opatowskim. W każdym z nich odnotowano ponad 10% ubytek ludności. Jedynym powiatem w województwie, w którym liczba ludności wzrosła, był kielecki (o 3,1%). Jest to powszechne zjawisko dla obszarów położonych w bezpośrednim sąsiedztwie największych miast, co wynika z siły ich przyciągania, jako atrakcyjniejszych rynków pracy.

Porównanie wyników spisów z 2011 i 2021 r. pokazuje szybki proces starzenia się ludności. Odnotowano znaczący wzrost współczynnika starości demograficznej. Udział osób w wieku 65 lat i więcej w populacji województwa zwiększył się z 14,9% w 2011 r. do 20,8% w 2021 r. Oznacza to, że średnio co 5. osoba w świętokrzyskim miała 65 lat lub była starsza. W przekroju powiatów współczynnik starości demograficznej najwyższy był w skarżyskim (23,7%), ostrowieckim (23,1%) i mieście Kielce (22,9%). W tych powiatach odnotowano także największy wzrost tego współczynnika. Najniższy współczynnik wystąpił natomiast w powiatach: kieleckim (15,7%), staszowskim (19,5%) i włoszczowskim (20,2%).

Stan zaawansowania starości demograficznej ludności najprościej wyraża tzw. wiek środkowy (mediana wieku). Wartość mediany w województwie świętokrzyskim w 2021 r. była najwyższa w kraju i wyniosła blisko 44 lata. Na przestrzeni 10 lat zwiększyła się o ponad 4 lata, co świadczy o postępującym procesie starzenia się mieszkańców naszego regionu. Najstarsi byli mieszkańcy powiatów skarżyskiego i ostrowieckiego, w których wiek środkowy przekroczył 46 lat, najmłodsi natomiast kieleckiego – 40 lat.

Mediana wieku ludności według powiatów w 2021 r. (stan w dniu 31 marca)
Twoja przeglądarka nie obsługuje tego formatu

Według NSP 2021 zwiększyła się liczba pracujących w województwie świętokrzyskim przy jednoczesnym znacznym spadku bezrobotnych (o 66,6% w porównaniu do 2011 r.). Wśród osób stanowiących potencjalne zasoby pracy (w wieku produkcyjnym) odnotowano 2,5% wzrost liczby pracujących, natomiast ponad dwukrotnie zwiększyła się liczba pracujących, którzy osiągnęli wiek emerytalny (w wieku poprodukcyjnym).

Lata 2011-2021 to okres podnoszenia poziomu wykształcenia mieszkańców województwa świętokrzyskiego. Na przestrzeni tych lat przybyło 27,0% osób legitymujących się wykształceniem wyższym. Częściej niż co 5. mieszkaniec naszego regionu w wieku 13 lat i więcej miał wykształcenie wyższe. W dalszym ciągu wyższy odsetek osób, które ukończyły uczelnie wyższe notowano w miastach - 28,0%, na wsi udział był znacznie niższy i wyniósł 16,7%.

Procesy depopulacyjne i starzenia się ludności przebiegały w województwie sukcesywnie od lat, przy czym w ostatnim czasie obserwuje się ich wyraźne nasilenie. Prognozy demograficzne przewidują pogłębienie obserwowanych zjawisk, a w szczególności ubytek osób najmłodszych przy wzroście najstarszych.

Twoja przeglądarka nie obsługuje tego formatu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie
Dodaj ogłoszenie